Maminka.czZdraví

Darujte nebo uschovejte krev, zachráníte život!

, Časopis Maminka
23. 11. 2009
Darujte nebo uschovejte krev, zachráníte život!
Pupečníková krev slouží jako alternativa kostní dřeně, lze jí léčit různé typy závažných onemocnění, například leukemie.

Dárcem je ovšem jediná skupina populace, v ojedinělém okamžiku života: maminky těsně po porodu. Mnohé prožívají dvojí štěstí – z právě narozeného miminka a vědomí, že někomu pomohou.

Malý Kryštof, kterému je 7 měsíců, je symbolem Banky pupečníkové krve. Již v tak mladém věku pomohl zachránit život pětiletému dítěti, které onemocnělo leukemií. Kryštofova maminka totiž darovala při jeho porodu pupečníkovou krev, jejíž použití nemoc pomohlo překonat. Možná jste se s fotkou sedícího malinkého Kryštofa v záchranářské vestě také setkala. A možná jste si i vy položila otázku: Jak to s tou pupečníkovou krví vlastně je?
Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přerušení pupečníku v placentě. Krvetvorné buňky z pupečníkové krve se používají při transplantaci jako náhrada za poškozené, respektive zničené buňky kostní dřeně.

„Pupečníková krev je bohatá na buňky zajišťující obnovu krve a podobně jako kostní dřeň je používána k léčbě nádorových onemocnění – například leukemie či vrozených poruch imunity a metabolismu. Často je pro nemocného, pro kterého není možné najít vhodného dárce kostní dřeně, jedinou a poslední šancí na uzdravení,“ vysvětluje MUDr. Ivan Fales, koordinátor projektu Banky pupečníkové krve. Banka pupečníkové krve shromažďuje a zpracovává pupečníkovou krev dobrovolných dárkyň. V případě lékařského doporučení lze také využít Banku pupečníkové krve pro příbuzenské dárcovství, například v případě nemocného sourozence.

ODBĚR ZAČÍNÁ PO PORODU

Dárcovství pupečníkové krve je bezplatná a neriziková aktivita. Rozhodnout se pro ni můžete kdykoli během těhotenství nebo i při samotném porodu. „Potřebné formuláře a informovaný souhlas vyplňují maminky se svým gynekologem nebo si je mohou stáhnout na našich webových stránkách, v případě, že se rozhodnou až těsně před porodem nebo v jeho průběhu, lze vše doplnit dodatečně,“ říká doktor Fales. „Samotný odběr začíná ihned po porodu dítěte, před porodem placenty. Po podvázání a přestřižení pupečníku odebere pediatr novorozeně k první prohlídce.

Placenta je v této chvíli ještě v děloze a pupečník vybíhá ven porodním kanálem. Porodní asistentka napíchne žílu pupečníku a nechá krev samovolně odtékat do připraveného vaku. Odebírají se také 2 ml srážlivé krve pro virologickou laboratoř. A po porodu je ještě potřeba odebrat krev matce pro provedení infekčních testů. Vše se pak odesílá do zpracující laboratoře,“ popisuje průběh darování pupečníkové krve. V Bance pupečníkové krve je krev dále vyšetřována, a pokud je vše v pořádku, je převezena do kryobanky.

POMŮŽE PO CELÉM SVĚTĚ

Tam je uchovávána v tekutém dusíku a informace o ní jsou zaneseny do registru dárců, a tak je nabídnuta nejen po České republice, ale prakticky komukoli ve světě. Třicetiletá Lucie, matka dvouleté Nikolky, pupečníkovou krev darovala. „Uvažovala jsem nejdříve o využití krve pro naši rodinu, a tedy o jejím odběru a uskladnění komerční firmou. Ale pak jsem se o problematiku zajímala hlouběji a rozhodla jsem se ji raději darovat.

Může tak pomoci více lidem. A čím víc maminek se rozhodne tento příklad následovat, tím větší šance můžeme mít jednou i my, pokud bychom ji potřebovali,“ zdůvodňuje svou volbu. „Samotný odběr vůbec nebolel, vlastně jsem ho ani necítila. Nijak mě neobtěžoval ani nezdržoval, není se opravdu čeho bát,“ říká o samotném odběru, „navíc získáte pocit, že můžete někomu hodně pomoci, a to je ve spojení s čerstvým zážitkem z porodu opravdu povznášející.“ Letos Banka pupečníkové krve připravila k použití již 4000. štěp z pupečníkové krve. Neznamená to, že by krev darovalo 4000 maminek, číslo je vyšší, ale ne vždy je odběr vhodný k dalšímu zpracování, například kvůli virologickému onemocnění matky či nedostatečnému množství. Dobrá zpráva je, že zájem o dárcovství podle doktora Falese stále stoupá.

RIZIKA UVNITŘ RODINY

Zatímco Banka pupečníkové krve odebírá krev bezplatně a nabízí ji k použití všem potřebným nemocným, existují i komerční firmy, které nabízejí uchování pupečníkové krve pro vlastní použití. Tuto službu je nutné si zaplatit, její cena se pohybuje nejčastěji kolem 20 tisíc korun. Pak máte možnost využít pupečníkovou krev pro léčbu uvnitř vlastní rodiny, existují ale i rizika. „Z vědeckého hlediska je toto využití považováno za diskutabilní,“ upřesňuje MUDr. Fales, „pokud totiž vaše dítě onemocní například akutní leukemií, není možné jeho vlastní pupečníkovou krev použít a musí se hledat jiný dárce. Komerční firmy často také uvádějí řadu onemocnění, pro která bude možné využít pupečníkovou krev, ale to je teprve předmětem výzkumu.“


Malý zázrak z kapky krve

V dnešní době existuje pro rodiče i varianta uchování pupečníkové krve pro vlastní potřebu dítěte. Hlavním cílem je uschování vlastních, pro tělo „shodných“ kmenových buněk, které po transplantaci nebude imunitní systém příjemce odmítat. Jedinou nevýhodou je fakt, že léčená choroba nesmí být geneticky podmíněna. Do dnešního dne však bylo využito více než sto třicet vlastních transplantátů k léčbě různých závažných onemocnění. Kromě případů, kdy byla pupečníková krev využita na léčbu „běžných“ hematoonkologických onemocnění, uvažuje se o jejím využití i na takové diagnózy, které před pár lety lékaři sdělovali jen s opatrností. Díky posunu znalostí v této oblasti je pravděpodobné, že by pupečníková krev mohla hrát hlavní roli například v léčbě cukrovky 1. typu. Odběr si hradí každý samostatně.

Čtyři základní pravdy o odběru:

 • není nebezpečný pro matku ani pro novorozené dítě
 • nijak nezasahuje do průběhu porodu, provádí se ihned po narození dítěte
 • lze ho kdykoli odmítnout, i bezprostředně před porodem
 • je zcela bezbolestný pro matku i miminko

Darování krok za krokem:

 • výběr porodnice, kde odběr pupečníkové krve provádějí
 • absolvování běžných těhotenských prohlídek a testů na HIV, hepatitidu B a C a syfilidu během gravidity
 • informovat o záměru dárcovství ošetřujícího lékaře i porodnici
 • vyplnit formulář dostupný na www.bpk.cz a podepsat informovaný souhlas
 • ujistit se před porodem, že personál porodnice je o záměru dárcovství informován
 • po darování pupečníkové krve se ještě podrobit odběru pro virologické vyšetření
 • absolvovat kontrolní krevní testy po 6 měsících, pokud je odebraná pupečníková krev v pořádku
Témata: Zdraví, Porod, Časopis Maminka, Lékařské doporučení, Pupečníková krev, Krev, Dar, Nedostatečné množství, Život

Mohlo by vás zajímat
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme

Horoskopy

Štír V pátek vám dojte trpělivost a řeknete nadřízenému, co si o jeho hloupých poznámkách myslíte. Je vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné