Maminka.czVýživa a stravování

Dáte si éčka?

, Časopis Maminka
11. 6. 2010
Dáte si éčka?
Často máte těhotenské chutě a chcete si dopřát nějakou malou dobrotu. Neděsí vás ale chemie, která se v jídle skrývá?

Čím více jedů a chemických látek se do vašeho organismu dostane, tím větší paseku v něm mohou natropit. Se zeleninou do sebe můžete dostat zbytky pesticidů.

Zdraví prospěšná nejsou ani éčka, která konzervují potraviny tak, že čerstvé vydrží nekonečně dlouho...

Dětská odolnost

V dnešní době děti nemají moc na výběr. Pokud nevaříte a nenabízíte své rodině striktně biopotraviny, je jisté, že s nějakým druhem chemie se nedorostlý organismus během svého vývoje setká. Co tedy dělat, abyste vy i vaši potomci jedli to nejzdravější v rámci možností? Informujte se a čtěte etikety. Pokud chcete opravdu vědět, co jíte, zasurfujte na internetu nebo se podívejte v knihkupectví - seznamy používaných éček se všemi kladnými i zápornými vlastnostmi už vycházejí dokonce i knižně.

Odhalené riziko

Dříve muselo být na všech potravinách, které obsahovaly glutamáty, uvedeno, že nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy a děti do tří let. To dnes již neplatí, takže E620 až E625 vypadají v seznamu složení docela mírumilovně, že? Těhotné či kojící ženy by taktéž neměly konzumovat některé mražené potraviny, které obsahují fosfáty a další alergizující látky. Uzeniny často z konzervačních důvodů obsahují dusitany.

Pokud by se takového jídla přejedlo malé dítě, hrozí mu riziko otravy, protože dětský organismus nedokáže dusitany zpracovat. Proto je jejich přítomnost pečlivě sledovaná v dětském mléce a dětské kojenecké vodě. Dusitany přecházejí z matky do mateřského mléka, proto by se jim měla vyhnout i kojící matka. Dobrá zpráva: Zákony již upravují, jaké přídatné látky se mohou pro dětské pokrmy využívat, a věřte tomu, že normy jsou velmi přísné.

Minimálně do tří let věku dítěte byste měla striktně odlišovat, co jíte vy a co váš potomek. Pokud budete hlídat, co jíte v těhotenství a během kojení, snadno předejdete dětským alergiím.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Výživa a stravování

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník
Pojďte s námi na nákupy do LINDEXU a pořiďte dětské oblečení se slevou
Ploché břicho po porodu: Co to znamená, když se řekne abdominoplastika?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu