Maminka.czÚrazy

Dáváte dětem na sáňky helmu? Pozor, na zavřených sjezdovkách neplatí pojištění

27. 1. 2021
Dáváte dětem na sáňky helmu? Pozor, na zavřených sjezdovkách neplatí pojištění
Letošní zima je po letech zase bílá i tam, kde sníh už děti skoro neznaly. Zároveň jsou stále zavřené skiareály s vleky, a proto celé rodiny propadly bobování a sáňkování. Je docela fajn uvědomit si, že i při něm má smysl myslet na bezpečí. Nebo to, že pokud podlezete pásku na svah, kde mají zavřeno, pojištění vám nejspíš k ničemu nebude.

Je jedno, že letošní zimu trávíte spíš na bobech a sáňkách než na lyžích. Pokud i tak míříte do hor, rozhodně má smysl přidat si do kontaktů do mobilu číslo na Horskou službu 1210 a stáhnout si aplikaci Záchranka.

Sjezdovky  na mnoha místech místo lyžařů a snowboardistů obsadili sáňkaři a bobaři, kteří využívají i uměle zasněžených svahů. Přestože některé skiareály nechávají svahy pro podobné aktivity přístupné, návštěvníci by měli dodržovat bezpečnostní opatření. A to nejen kvůli šíření viru, ale také kvůli riziku úrazu.

Jak naučit dítě lyžovat? Tady je osm důležitých a praktických rad!

Pozor, pokud se člověk zraní v místě, kam je zakázané chodit, neplatí mu pojištění.

Jinými slovy, pokud skiareál nechal sjezdovku otevřenou, jen na ní nejezdí vlek, pojištění platí. Stejně jako platí, pokud budete bobovat na louce za městem či někde na vesnici.

Pokud však je svah zavřený a je tam například páska, která to dává jasně najevo, pojišťovna v případě úrazu vyplacení peněz nejspíše odmítne. A bude v právu. 

Pojištění platí dál. Pozor však na výluky

V případě úrazů, ale například také při srážkách, při kterých se poškodí sportovní vybavení, se lidé mohou i na svazích s vypnutými vleky spolehnout na cestovní pojištění, které si může každý jednoduše sjednat on-line a i pro Českou republiku.

„Je možné ho uzavřít i krátkodobě, třeba jen na víkend, a pokrývá právě případy vážných nehod a zranění, ale také odpovědnosti, když omylem ublížíte či způsobíte škodu někomu jinému,“ vysvětluje například mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Při vstupu na sjezdovky je ovšem potřeba respektovat nařízení areálu a vyhýbat se opáskovaným prostorům se zákazem vstupu. „Pokud lidé například podlezou pásky nebo ignorují zákazové cedule, přestává v těchto prostorách pojištění platit,“ upozorňuje Maťašeje.

Dodržujte odstupy, prosí skiareály

„Chápeme, že lidé jsou už dlouho zavření doma, a hlavně děti se potřebují někde odreagovat. Ze sjezdovky je proto nevyháníme, i když vleky jsou vypnuté,“ říká František Jílek, správce skiareálu Olešnice. Problém je podle něj v tom, že někteří lidé ani přes upozorňování personálu, ani přes přítomné cedule nedodržují zásady, jako jsou dvoumetrové rozestupy a zakrytá ústa.

Pohádky na dobrou noc: Čtete je dětem? Důvody, proč byste to měli dělat!

Kromě proticovidových opatření by lidé v takovýchto podmínkách navíc měli ještě důsledněji myslet na svoji bezpečnost, používat bezpečnostní prvky jako ochranné přilby a zbytečně neriskovat. „Lidé by si měli uvědomit, že vstup do areálu je na vlastní nebezpečí. Nejsou tu instalovány bezpečnostní prvky, jako jsou třeba matrace tlumící nárazy a podobně,“ upozorňuje Jílek.

Návštěvníci by při využívání umělých svahů připravených na znovuspuštění vleků měli po celou dobu dodržovat pravidla areálu a dbát na instrukce personálu. „Rád bych také poprosil o dodržování správného parkování, aby návštěvníci neblokovali provoz, a především na dodržování pořádku. Mnozí mají problém dojít s obaly od svačin k odpadkovému koši a podle toho to tak potom na svahu vypadá. Uklízet to po nich musejí jiní,“ dodává Jílek.

5 nápadů na domácí tělocvičnu pro děti, které nemohou do školy a na kroužky
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Maminka
Témata: Úrazy, Rodina, Dovolená s dětmi, Předškolák, Pojištění, Cestujeme, Skiareál, Sjezdovka, Česká republika, Svah, Vlek, Sáňky

Mohlo by vás zajímat
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Tohle se syn naučil ve školce. Docela nepříjemně nás to překvapilo
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Děti patří ven! Vévodkyně Kate navrhla stylové hřiště pro celou rodinu
Jak na sobě poznáte, že jste těhotná, ještě než si uděláte test?
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení

Horoskopy

Rak Teď jste pro své kolegy vzorem a nadřízený si vás také pochvaluje. Na nic netlačíte, ba naopak se umíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kazimír, Leila, Oliva

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné