Maminka.czOdvaha

David (11) zachránil tonoucího muže a další hrdinské příběhy. Dětský čin roku zná vítěze!

vas 12.  12.  2023
Minulý týden proběhlo slavnostní vyhlášení 19. ročníku projektu Dětský čin roku. Malí hrdinové, kteří mohou být vzorem nejen pro své vrstevníky, ale i pro dospělé, během roku posílali své příběhy plné odvahy a dobré vůle do celkem sedmi soutěžních kategorií. Které příběhy měly u hlasujících největší ohlas?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Soutěžilo se celkem v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. Vítěze určily samy děti prostřednictvím on-line hlasování. Kromě toho byly letos uděleny i tři speciální ceny.

„Letos jsme obdrželi více než 380 příběhů, což nás velmi těší, protože v každém z nich je ukryto srdce mladé generace, která nám dává naději v pozitivní budoucnost,“ hodnotí letošní ročník Ing. Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku.

Moderátorem slavnostního předávání ocenění byl herec a hudebník Aleš Háma, který je i čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku. „Přestože letošním vítězům je většinou kolem 10–12 let, často prokázali odvahu, statečnost a nezištnou laskavost. Dokázali také v pravý čas pomoct těm, kteří to potřebují, a určitě jsou příkladem i pro nás dospělé."

Přinášíme vám výsledky Dětského činu roku 2023. 

Klepněte pro větší obrázek

Záchrana lidského života

Kateřina Šestáková (13 let): Záchrana lidského života

MŠ a ZŠ při Fakultní nemocnici Brno

Katka bojovala s temnými myšlenkami a rozhodla se ukončit svůj život. Když se pokusila svůj plán uskutečnit, její kamarádka Zuzka ji včas zastavila. I když to byla těžká chvíle, Zuzka neztratila rozvahu, zavolala policii a záchrannou službu a její rychlá reakce zabránila tragédii. Katka napsala tento příběh přímo z psychiatrické léčebny, kde našla podporu a nový směr. Bez její kamarádky Zuzky by však tyto řádky možná nikdy nevznikly a Katka je jí za vše velmi vděčná.

Klepněte pro větší obrázek

VIDEO: Počet sebevražd dětí roste, přibývá i případů sebepoškozování: Co za tím stojí?

Témata: Děti, Příběhy, Dětství, Vánoce, projekt, Odvaha, cena, Anežka, Terezka, Nadační fond Dětský, Poděbrady, Čin roku, Ostravice, Adélka, Kamarádka, Parlament, Tomáš, Katka, Aleš Háma, Fakultní nemocnice Brno, MŠ Slavkov, Slavnostní vyhlášení, Ocenění, Julča, Dobrá vůle