Maminka.czChování a vztahy

Dcera nechce být o prázdninách u prarodičů, jsou prý zlí!

16. 7. 2015
Dcera nechce být o prázdninách u prarodičů, jsou prý zlí!
Malá Eliška odmítá strávit poslední týden prázdnin u babičky a dědy, jenže její rodiče si už nemohou vzít dovolenou a nikdo jiný, kdo by Elišku hlídal, jednoduše není. Co teď? Mají respektovat Elišky přání?

Jsem bezradná, náhradní školka je u nás otevřená jen první dva týdny prázdnin, jenže to má manžel celozávodní dovolenou a jedeme pryč. Další dovolenou jsme uspořádali a rozdělili tak, abychom s manželem vykryli celé prázdniny. Poslední týden a půl měla být dcera u mých rodičů. Jenže dcerka to naprosto odmítá!

Strávila u prarodičů jeden týden na začátku června, kdy jsem byla na pracovní cestě a manžel nemocný. Po návratu nám Eliška řekla: „Maminečko moje, já už u babičky a dědy nikdy, nikdy, nikdy spát nechci, oni jsou hrozně zlí.“

Koukej to sníst, přeci to nedám slepicím!

Podobně jako to dělá většina dospělých, jsem i já dceřiny hororové historky bagatelizovala a zlehčovala. Eliška mi s očima navrch hlavy vyprávěla, jak ji děda strašil a když zlobila, chodil s ní prý do sklepa za bubákem a jednou ji tam i nechal chvíli zavřenou.

Taky prý musela jíst tlusté maso a každé jídlo dojíst. Za odměnu pak dostávala po obědě dortík. Jenže zákusky Eliška nejí, a tak jí i sladká tečka po obědě či večeři zhořkla na jazyku – dort musela zkrátka sníst. „To snad není možné, ona nejí dort! Koukej to sníst, přeci ho nedám slepicím!“ říkala jí údajně babička.

Po obědě musela chodit dcera spát (Eliška ale už rok po obědě nespí, a to ani ve školce), babi jí prý vždy zavřela do ložnice a ona se tam moc bála strašidelného obrazu. Když to říkala dědovi, smál se jí, že je strašpytel, jako její máma (ten obraz jsem jako dítě také nenáviděla).

Ještě víc se Eliška bála usínání večer, když byla tma. Ale vůbec nejhorší bylo, když ji děda nutil koukat, jak zabíjí a vyvrhuje králíky. Taky jsem to jako malá neměla ráda, ale vyrostla jsem na vesnici a byla to tak nějak součást života. Jenže Eliška je holčička z města.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Popravdě – když vše Eliška vyprávěla, viděla jsem své dětství. Jenže tehdy jsem měla okolo sourozence, kamarády, naši měli méně času – neprožívala jsem to tak intenzívně jako moje dcerka.

Jelikož své rodiče znám, kladla jsem jim mnohokrát na srdce, aby některé věci prostě nedělali. „Ty naděláš cirátů, vychovali jsme 3 děti, tak si snad poradíme s jednou malou slečinkou! říkala mi pak vždycky máma. Navíc chování rodičů a prarodičů bývá jiné, čas obrousí hrany a babičky a dědečkové svá vnoučata spíš rozmazlují a užívají si je, než cepují a vychovávají.

Jenže jsem se asi hodně spletla – „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ – jak říkává můj táta. A tak prarodiče vložili svou výchovnou energii, která se dříve rozprostřela mezi 3 děti do jedné vnučky. S rodiči jsem o všem mluvila, vůbec nechápali, kde je problém.

Prarodiče ji mají rádi, jen prostě nějak po svém

Nyní se snažím dát dohromady všechny pro a proti. Eliška by byla 10 dní v přírodě, stále venku, se zvířaty, které miluje, ve skutečnosti jí nikdo nějak hrubě neubližuje, prarodiče ji mají rádi, jen prostě nějak po svém. S manželem bychom si velmi oddechli, protože skutečně nevíme, kam dcerku dát. Doba není jednoduchá a nemůžeme riskovat, že přijdeme o práci. Jenže Eliška o týdnu babičky a dědy nechce ani slyšet, když o tom začnu opatrně mluvit, tak strašně pláče, až se mi svírá srdce. Vůbec nevím, co mám dělat…

(Vilma Z., 36 let)

Témata: Vaše příběhy, Chování a vztahy, Králíky, Byt, Sladká tečka, Dcera, Poslední týden

Mohlo by vás zajímat
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Holčička bojovnice! Když se narodila, vešla se do dlaní. Jak vypadá dnes?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky

Horoskopy

Blíženci Při čtvrtku jste nadmíru spokojení, protože vám funguje partnerský i pracovní pohled. Poslední dobou to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jana, Vanesa, Vanessa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu