Maminka.czVýchova

Dcera nechodí jednou měsíčně do školy, aby si mohla dělat, co chce, svěřila se matka s netradiční výchovnou metodou

Lenka Knápková 12.  10.  2023
Americká matka, influencerka a blogerka Noella Palmento rozdělila ostatní rodiče na dva nesmiřitelné tábory. Na sociální síti totiž prozradila, že své šestileté dceři dovolí každý měsíc jeden den nejít do školy, aniž by dcera byla nemocná. Co si o tom myslíte? Jedná se o záškoláctví, nebo o užitečný den volna pro zachování duševního zdraví?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Noella Palmento je svobodná matka z USA, která se živí svou tvorbou na sociálních sítích. Nedávno se na TikToku podělila o svou neobvyklou výchovnou metodu, která vzbudila velký rozruch. Její šestiletá dcera Giada má pravidelně každé čtyři týdny den volna ze školy. Tento den, kterému společně říkají "den duševního zdraví", může Giada strávit podle svého přání, přičemž jedno z videí na sociální síti ukazuje, jak šestiletá dívka tráví celý den nakupováním, konzumováním rychlého občerstvení, hraním a pobíháním v obchodním centru.

Video: Počet sebevražd dětí roste, přibývá i případů sebepoškozování

Maminka ke své netradiční výchovné metodě uvedla: "Řekla jsem své dceři, že si každý měsíc může vybrat jeden den, kdy zůstane doma ze školy, aniž by byla nemocná. Její psychická pohoda je pro mě to nejdůležitější."

Klepněte pro větší obrázek

Noella sama sebe označuje za neobyčejnou mámu a všem, kteří s jejím nápadem nesouhlasí, vzkázala ve vší slušnosti, aby si hleděli raději svého. Její výchovný koncept setkal s velkou vlnou podpory. Jedno z jejích videí mapující zmiňovaný "den duševního zdraví" zaznamenalo více než pět milionů zhlédnutí a údajně inspirovalo ostatní rodiče k podobným nápadům.

Šestiletá Giada má samozřejmě vlastní instagramový profil, na kterém ji sleduje 43 tisíc fanoušků. 

Mnoho rodičů souhlasí s tímto přístupem a chtějí ho aplikovat i u svých ratolestí. "Den volna pro duševní zdraví by tolik prospěl mému bolavému mozku a srdci, když jsem byl malý,“ napsal jeden ze sledujících.

Jiný komentář zase zněl: "Dokud jsou známky lepší než u ostatních, proč ne?"

Dokonce se vyjádřil i učitel: "Jsem učitel a vůbec mě to nepohoršuje, naopak, vždyť je tak malá! Nechme děti být dětmi, dny pro duševní zdraví jsou skvělé!"

Noella se však nedočkala jen pozitivního přijetí a mnozí sledující si klepali na čelo a poukazovali na škodlivé důsledky tohoto jednání do budoucna. Zejména upozorňovali na to, že dítě kvůli tomu může ztratit režim, nebude mít mantinely ani respekt k autoritám. 

"Později se z jednoho dne mohou stát dva a za chvíli snad celý týden?" ptala se ironicky jedna z fanynek. "Dokud jí někdo nezavolá ze školy, že dcera chodí za školu, bude to OK," zněl také jeden z uštěpačných komentářů. 

Ačkoliv světoví odborníci varují před zvyšujícími se riziky psychických poruch, zejména depresí z přepracování a stresu, přece jen není podobná benevolence ve výchově běžná. 

Co si o tom myslíte vy? Necháváte děti doma, i když nejsou nemocné? Zdá se vám tento přístup správný? Hlasujte v anketě. 

Bolestné přiznání mámy, jejíž dceři byl na oslavě odepřen dort: Vůči tříletému dítěti to bylo zbytečně kruté, postěžovala si
Témata: Psychika, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodičovství, Dcera, Matka, Rodiče, Sociální sítě, USA, TikTok, Charakter, Volno, Škola, Metoda, Duševní zdraví, Výchovná metoda