Maminka.czChování a vztahy

Dcera se zbláznila! Rodí děti jako o závod

Jarmila má strach o svou dospělou dceru, ta plánovaně čeká čtvrté dítě a dokonce mluví o pátém! Bojí se, že dcera nebude tak velkou domácnost zvládat, že se zničí.
23. 11. 2015
Dcera se zbláznila! Rodí děti jako o závod

Mám jednu dceru a jsem hned trojnásobná babička! Ale příští rok budu už čtyřnásobná – z vnoučat mám samozřejmě radost, ale také mám obrovský strach o dceru. Začátkem léta jsme vnuky týden hlídali, a už první den jsme byli s mužem naprosto vyčerpaní. A to mi muž velmi pomáhal!

Dcera odletěla s manželem po mnoha letech na týdenní dovolenou, zpět přijela odpočinutá a těhotná. Dítě bylo plánované, dcera si moc přála holčičku – což se jí nakonec pravděpodobně vyplní. Já jí to samozřejmě přeji, ale naprosto nechápu, jak bude vše zvládat. Těhotenství jsem jí rozmlouvala, myslím, že tři zdravé děti v dnešní době naprosto stačí.

Všichni tři kluci mají mnoho aktivit, manžel dcery je od rána do večera v práci, a tak péče o děti, dům i velikou zahradu leží výhradně na mé holčičce. My s manželem vnuky samozřejmě rádi pohlídáme, ale žádní supervýkonní prarodiče nejsme a ani nebudeme. Oba stále ještě částečně pracujeme, a také si ještě chceme užívat dní, kdy jsme relativně zdraví a v kondici.

Obětuje se pro ostatní

Dcera má díky svému šikovnému muži dobré finanční zázemí, bohužel je její muž doma prakticky pouze o víkendech a pozdě večer. Dcera tedy musí zvládat děti i domácnost úplně sama! Vůbec nechápu, jak při třech dětech a čtvrtém na cestě stíhá péct domácí chleba a rohlíky, vařit marmelády, zavařovat, šít a vyrábět různé drobnosti do domácnosti, chovat slepice na vejce, pěstovat zeleninu a ovoce, rozvážet kluky do všech těch nesmyslných kroužků a ještě mít doma pořádek a krásně upravenou zahradu. Jen na sebe nemá moje skvělá holčička vůbec čas – a toho se bojím!

Poslední dva porody měla velmi těžké a bohužel se neobešly bez lehčích, avšak trvalých zdravotních následků, nyní bude rodit císařským řezem – což věděla už před otěhotněním. Jak ji znám, opět nebude odpočívat, opět se do všeho vrhne po hlavě. Přibudou jí tak předčasně další šediny a vrásky a ubudou kila, což je při její váze na pováženou. Mám o dceru opravdu strach!

Bojím se, že si svým hektický a až fanaticky nesobeckým životním stylem nevědomě ničí život, zdraví, kariéru a možná trochu i manželství. Vždyť i chlap potřebuje cítit zájem své ženy, chce, aby jeho žena pečovala nejen o děti a domácnost, ale také o sebe (a o něj)!

Ještě se nenarodilo čtvrté a už plánuje páté!

Když vidím své šikovné a zdravé vnuky a koukám na kulaté bříško mé jediné dcery, mám samozřejmě radost. Jenže vím, co vše musela pro tuto radost dcera obětovat – ač to ona zatím tak nechápe. Jenže se bojím, že až vše jednou pochopí a bude litovat, že své nadání, talent i roky studia úplně zahodila.

Navíc mi nedávno řekla, že by ráda holčičce pořídila ještě sourozence, aby z malé nevyrostla bratry a tatínkem rozmazlovaná princeznička, a také aby si měla s kým hrát.

„To si děláš legraci! Máš za sebou dva těžké porody, rizikové těhotenství, které skončí císařem a ty plánuješ další dítě? Nejenže hazarduješ se svým zdravím, ale je to i krajně nezodpovědné vůči tvým dětem! Co kdyby se ti něco stalo? Co kdyby tvůj muž přišel o firmu?“ neudržela jsem se a řekla nedávno dceři. Odpověděla mi, že jsem sobecká, děti jsou prý úžasný dar. Někdy mám pocit, že se úplně pomátla.

Je mi jasné, že mě dcera neposlechne a klidně popáté otěhotní, ale jsem snad jediná, komu to přijde v dnešní bouřlivé a nejisté době jako zbytečný hazard?

(Jarmila, 59 let)

Témata: Děti, Vaše příběhy, Chování a vztahy, Rodina, Dcera, Obrovský strach
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu