Maminka.czChování a vztahy

Dcera se zbláznila! Rodí děti jako o závod

23. 11. 2015
Dcera se zbláznila! Rodí děti jako o závod
Jarmila má strach o svou dospělou dceru, ta plánovaně čeká čtvrté dítě a dokonce mluví o pátém! Bojí se, že dcera nebude tak velkou domácnost zvládat, že se zničí.

Mám jednu dceru a jsem hned trojnásobná babička! Ale příští rok budu už čtyřnásobná – z vnoučat mám samozřejmě radost, ale také mám obrovský strach o dceru. Začátkem léta jsme vnuky týden hlídali, a už první den jsme byli s mužem naprosto vyčerpaní. A to mi muž velmi pomáhal!

Dcera odletěla s manželem po mnoha letech na týdenní dovolenou, zpět přijela odpočinutá a těhotná. Dítě bylo plánované, dcera si moc přála holčičku – což se jí nakonec pravděpodobně vyplní. Já jí to samozřejmě přeji, ale naprosto nechápu, jak bude vše zvládat. Těhotenství jsem jí rozmlouvala, myslím, že tři zdravé děti v dnešní době naprosto stačí.

Všichni tři kluci mají mnoho aktivit, manžel dcery je od rána do večera v práci, a tak péče o děti, dům i velikou zahradu leží výhradně na mé holčičce. My s manželem vnuky samozřejmě rádi pohlídáme, ale žádní supervýkonní prarodiče nejsme a ani nebudeme. Oba stále ještě částečně pracujeme, a také si ještě chceme užívat dní, kdy jsme relativně zdraví a v kondici.

Obětuje se pro ostatní

Dcera má díky svému šikovnému muži dobré finanční zázemí, bohužel je její muž doma prakticky pouze o víkendech a pozdě večer. Dcera tedy musí zvládat děti i domácnost úplně sama! Vůbec nechápu, jak při třech dětech a čtvrtém na cestě stíhá péct domácí chleba a rohlíky, vařit marmelády, zavařovat, šít a vyrábět různé drobnosti do domácnosti, chovat slepice na vejce, pěstovat zeleninu a ovoce, rozvážet kluky do všech těch nesmyslných kroužků a ještě mít doma pořádek a krásně upravenou zahradu. Jen na sebe nemá moje skvělá holčička vůbec čas – a toho se bojím!

Poslední dva porody měla velmi těžké a bohužel se neobešly bez lehčích, avšak trvalých zdravotních následků, nyní bude rodit císařským řezem – což věděla už před otěhotněním. Jak ji znám, opět nebude odpočívat, opět se do všeho vrhne po hlavě. Přibudou jí tak předčasně další šediny a vrásky a ubudou kila, což je při její váze na pováženou. Mám o dceru opravdu strach!

Bojím se, že si svým hektický a až fanaticky nesobeckým životním stylem nevědomě ničí život, zdraví, kariéru a možná trochu i manželství. Vždyť i chlap potřebuje cítit zájem své ženy, chce, aby jeho žena pečovala nejen o děti a domácnost, ale také o sebe (a o něj)!

Ještě se nenarodilo čtvrté a už plánuje páté!

Když vidím své šikovné a zdravé vnuky a koukám na kulaté bříško mé jediné dcery, mám samozřejmě radost. Jenže vím, co vše musela pro tuto radost dcera obětovat – ač to ona zatím tak nechápe. Jenže se bojím, že až vše jednou pochopí a bude litovat, že své nadání, talent i roky studia úplně zahodila.

Navíc mi nedávno řekla, že by ráda holčičce pořídila ještě sourozence, aby z malé nevyrostla bratry a tatínkem rozmazlovaná princeznička, a také aby si měla s kým hrát.

„To si děláš legraci! Máš za sebou dva těžké porody, rizikové těhotenství, které skončí císařem a ty plánuješ další dítě? Nejenže hazarduješ se svým zdravím, ale je to i krajně nezodpovědné vůči tvým dětem! Co kdyby se ti něco stalo? Co kdyby tvůj muž přišel o firmu?“ neudržela jsem se a řekla nedávno dceři. Odpověděla mi, že jsem sobecká, děti jsou prý úžasný dar. Někdy mám pocit, že se úplně pomátla.

Je mi jasné, že mě dcera neposlechne a klidně popáté otěhotní, ale jsem snad jediná, komu to přijde v dnešní bouřlivé a nejisté době jako zbytečný hazard?

(Jarmila, 59 let)

Témata: Děti, Vaše příběhy, Chování a vztahy, Rodina, Obrovský strach, Zbytečný hazard, Dcera

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Babičky mají rozmazlovat, ale tchyně to opravdu přehání
Na nočník v ten správný čas? Žádné násilí, pevné nervy a nesrovnávat!
Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek

Horoskopy

Rak Nikdy není všechno tak, jak by mělo být. Partner vám náhle dělá naschvály a povyšuje se. Jste z toho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu