Dceru vychovávám jinak než syna. Genderová korektnost mě děsí

Žirafa 25. 6. 2017 23:27
Milá Dito, klidně a s radostí se podepíšu pod všechno, co jste napsala. Velmi rozumný článek, který ale genderové bojovnice moc nepotěší.
Lucka 27. 6. 2017 10:02
Taky mám holčičku a chlapečka (3 a 0,5) ale nad takovou blbostí jsem vůbec neuvažovala šok Máme sice spoustu unisex oblečení ale to jen z praktických důvodu. Dcera doma sice běhala v modré (podědili jsme dost oblečení po klukovi) ale venku je skoro vždycky ,,za holku,,. Nesnáším poznámky typu: ,, Je to holka nebo kluk?'' ,,To je ale krásný chlapeček'' (u holčičky)... Toho jsem si užila v dětství dost. Byla jsem vždycky ostříhaná ,,na kluka,,. Dceřiných vlasů se nůžky nikdy nedotkly. Má ráda růžovou barvu a šatičky, tak proč ji to v rozumné míře nedopřát? Synovi zas jde modrá krásně k očím Doma mají panenky i autíčka, tak ať si sami vyberou s čím si chtějí hrát.
Miriam 14. 7. 2017 10:20
Mam dceru a syna. Dcera od mala nesnasi ruzovou, hraje si s auty a furt neco stavi, montuje a vynaleza a ma rada plysaky. Syn je ulitnej na vereni, furt opecovava plysaky a zaroven ho bavi i auta a vlaky. Proste to neresim, hraji si s cim chteji a oblekaji se oba sportovne. Dcera ma dlouhe vlasy. proste je nechavam byt. Dle meho je siroka paleta vlastnosti a zajmu jak u holcicek, tak u kluku a nechci nekomu neco vnucovat to musis, protoze.. a to nesmis protoze...
Veronika 14. 7. 2017 10:24
Krásný článek, který přesně vystihuje to, co cítím i já. Muži a ženy jsou od přírody odlišní. Mají tedy nějaké predispozice, něco co zvládají lépe, či hůře. Samozřejmě nelze paušalizovat a je pak na bedrech rodičů, jak se postaví k tomu, že dítě inklinuje k činnostem typickým pro druhé pohlaví.
Já mám tříletou dceru a v žádném případě jí nevnucuji klučičí hračky, barvy, nebo činnosti. Může si sama vybrat, co chce a co jí baví. ALE považuji za důležité, aby věděla, že je žena a co to sebou přináší. Příslušnost k pohlaví totiž beru jako první věc, kterou se dítě identifikuje a začleňuje do života, jakmile začne trošku chápat. Dcera tedy od dvou let ví, že je holčička a táta je kluk a zná rozdíly mezi pohlavími (samozřejmě v základní formě).
Teď mně velmi vyděsilo, že (mám pocit, že v Kanadě) se narodilo první dítě, které bylo registrováno bez určení pohlaví a rodiče ho tak i hodlají vychovávat. Mám strach, že to na dítko bude mít nepěkný dopad. Pokud totiž dojde k nějaké odlišnosti například v sexualitě a dítě bude transsexuální, bude mít potíže svůj pocit nebo problém pojmenovat a povede to k více problémům, než kdyby od začátku vědělo "co je zač". Snad to jeho rodiče vezmou za správný konec. hmm
14. 7. 2017 10:57
Mne take vychovavali neutralne a vyrostla ze me normalni zenska ja myslim, ze by se nad tím nemělo mudrovovat prilis a nechat ty deti bejt. Oni to casem pochopi a zaradi se o to strach fakt nemam
Veronika 14. 7. 2017 13:29
Vás vychovali aniž by Vám řekli zda jste žena nebo muž a nechali vás vybrat? Tak to totiž ti rodiče v Kanadě zamysleji.
14. 7. 2017 14:39
tak az tak neutralne ne ale nijak me nezduraznovali, ze jsme holka, to zacali resit az kdyz jsme sla do puberty. Ale je fakt, ze v puberte kdy se zacina tvorit sexualni orientace, tak s eprave projevi ruzne odchylky. Tak je to asi mysleno. Protoze kdyz je nekdo transsexual, tak stejne se citi byt nekym jinym Ja myslim, že toto nebude nikdy rozsirenym jevem, ale pro tyto lidi, kteri s eholt takto narodi by to mohla byt uleva a asi rodice usoudili, ze chteji predejit tomuto. V primitivnich spolecnost pro tyto lidi meli treti pohlavi a nikdo je neresil
14. 7. 2017 14:50
A navíc u sociálních zvířat jako jsou primati, tak příslušnost k pohlaví přichází až s pohlavní dospělostí, ještě na začátku zvířecí puberty, zkouší sameččci i samičky akt i mezi sebou v ramci jednoho pohlavi a az pozdeji s eidentifikuji se svym pohlavím. V minulosti bylo běžné, že chalpci a devčata byly vychováváni stejně a dělit s eto začalo nekdě v 6 letech, někde až v 9 letech. do te doby chlapečči chodili i v satickach. Známe je to ze šlechtických rodin např. Takže co doba a klutura to jinej pohled na svet a na to co je a neni prirozeny a spravny
no name 30. 6. 2018 14:33
....Upresneni okolnosti z historie: nebyla pouzivana jednotna, neutralni vychova deti, ale pouze saty neodlisujici chlapce od holcicek. To proto, ze byly bezne unosy malych chlapecku jakozto dedicu a nositelu rodoveho jmena. Tim padem v historii podporu genderove neutrality nehledejte; naopak existovalo ve vetsine kultur vyrazne nadrazujici postaveni muzu jiz od malicka.
Soňa 14. 7. 2017 14:33
Tak a já zase musím říct, že s názorem autorky vůbec nesouhlasím :) Mám chlapečka, říkám mu, že je kluk (jako táta) a určitě mu i tatínka dávám za vzor, ale jestli si bude hrát s auty nebo s panenkami, jestli si vezme modré tričko nebo červené, to nechávám jen a jen na něm. A pokud ho něco trápí nebo bolí a potřebuje se vyplakat, rozhodně na něj nepřijdu s "chlapi přece nebrečí". Myslím si, že každý, dítě i dospělý člověk má právo si vybrat, jestli bude dělat "mužské" nebo "ženské" práce, jestli bude nosit modrou nebo červenou nebo jestli bude dělat karieru nebo bude raději doma s dětmi.
A jenom pro případné rýpalky, u nás jsem s malým doma já, manžel vydělává a syn si nejraději hraje s auty a vláčky - ale máme to tak, protože jsme si to každý vybrali, ne protože já jsem "holka" a oni "kluci" :)
fifi 30. 6. 2018 12:27
nevím, proč s autorkou nesouhlasíte, když píše nemlich to samé, co Vy ? ach jo
14. 7. 2017 21:29
A taky si myslím, že všichni moc vše řeší Žít a nechat žit a neřešit druhé
Simča 24. 10. 2017 11:59
Jako, je hezké že si autorka myslí že děti nevychovává ve stereotypech, ale říkat klukovi že "nesmí nosit červenou, protože že pro holky" a holce že "nesmí nosit modrou, protože je pro kluky" nebo že "kluk nesmí brečet, protože kluci nebrečí", atd. to JSOU stereotypy a dost velký a zastaralý... já od mala růžovou prostě nesnáším (hlavně tu světlou sladkou), tak proč by mi jí rodiče měli nutit? Protože jsem holka tak bych měla nosit něco co se mi nelíbí? Jako malá jsem taky běhala venku (odřený kolena jsem měla skoro permanentně v určitým věku ) nikdy jsem nebyla typická holka ani panenky jsem nikdy moc nemusela (leda Baby Born... ale to jsem byla jen malý dítě oblblý reklamou).
Třeba trička mi víc vyhovují pánský střihy než dámský (mam zvětšený břicho už od mala zdr. problémy), a tím pádem se v dámských střizích (který jsou většinou právě přes břicho těsnější) moc necítím.
Jak to teď po sobě čtu tak si začínám myslet, že ze mě by se autorka po*****.
Bořím jí stereotypy.
Ps: Make-up taky nenosím a od mala mě baví opravovat s tátou.
fifi 30. 6. 2018 12:29
špatně čtete....do ničeho je nenutí
Maja 30. 6. 2018 19:09
Já to také ale tak pochopila, že syn nemá v podstatě možnost vařit, ale pracuje s tatínkem. A dle textu maminky by se asi na něj divně dívala, kdyby chtěl raděj vařit. A také mi to přijde ujeté.Mám 3 syny a dceru. Jeden syn byl panenkový, jeden autíčkový, jeden vojáčkový (a kočárkový). Dcera zatím o panenky a kočárky nestojí, za to miluje traktory a bagry. Jasně že je to holka, ale uši jsem jí odmítla nechat píchnout (až si o tom rozhodne sama). A nechci, aby plakala, když se bojí a nechala se ochraňovat. To, že se chová žena jako žena, se pozná podle jiných věcí neý vaření, šatiček nebo strachu u filmu.
Pokud má paní dvě děti a holčička se chová jako holčička, tak proč ne, pokud je to její volba. Ale nebezpečí stereotypů je děsivé. Děti rády dělají to, co si myslí, že chtějí rodiče, aby se zavděčili. Když se to nepřežene do extrémů, tak je docela prima,když si dneska může každý vybrat povolání a koníčky podle povahy a ne podle pohlaví.
J 1. 7. 2018 10:39
"Vybere si povolání" a pak dítě šup do jeslí, do školky, k cizí, jen aby rodička mohla dělat, co si vybabrala?
Kdežto "vybrat ne podle pohlaví": Lépe předem, při výběru profese a to ještě před studiem - dívka tuší, co můžou od ní, budoucí matky, její děti čekat - kolik roků pobytu chce být s nimi doma.
Zajisté mnoho souvislostí... nenápadně
Lukáš 30. 6. 2018 18:43
Konečně někdo, souhlasím, jsem rád, že v tomto postoji nejsem sám.
veselmir 1. 7. 2018 09:54
Asi jsem z hloupé a staré generace a proto si myslím,že z chlapce má být vychován a vyrůst muž, z dívky pak žena a to se vším,co k tomu patří. Proto nechápu dnešní genderově korektní výchovu. Když vidím na ulicích ty některé bezpohlavní tvory (jinak to nazvat neumím),tak to mi postě hlava nebere.
Žejdlová Hana 1. 7. 2018 11:31
Ať je nás více! Je muž a žena, nic mezi tím. Bez mužské síly by tu nebylo nic, bez ženské jemnosti a starostivosti taky. Prostě od přírody jsme jiní.
Jen nevím, zda už není pozdě!
Magda 1. 7. 2018 14:08
Nic mezi tím? To jako že všichni muži jsou úplně stejní a všechny ženy úplně stejné? Na to už asi "pozdě" je, protože to zkrátka neodpovídá realitě.
Magda 1. 7. 2018 13:36
Přijde mi to vcelku prosté. Jestli paní vychovává dceru jinak než syna, protože dcera je jiná než syn, je to v pořádku. A "zlé" genderové odbornice by ji za to pochválily. Jestli je vychovává jinak jen proto, že chce, aby odpovídaly jejím představám o tom, co smí či nesmí ženy a muži, v pořádku to není. A ne kvůli těm odbornicím.
Veronika 2. 7. 2018 15:47
myslím si, že je to úplně jednoduché - dnešní rodiče nad vším moc přemýšlí - moc kombinují, čtou, studujou a tak dále...vytrácí se přirozený cit pro věc :) neříkám, že zastávám úplně volnou výchovu, ale nad každým krokem a rozhodnutím nepřemýšlím hodiny a nejdu to prodiskutovat do chatovací místnosti s ostatníma upejpavejma rodičema :) snažím se být normální P.S. : Mám holčičku, co se ráda čančá, obléká a je celá v růžovém ;) ...na druhou stranu, když jí vypustím na zahradě, přijde celá od bláta ;)
Hex 3. 7. 2018 00:14
Mam dceru skoro 5 let. Vychovavam ji jako holku, tudiz kdyz se pta, jestli kluci muzou mit miminko v brisku, rikam ji, ze ne. Proste to tak priroda zaridila a anomalie jako dva chlapi, kteri si nechaji donosit dite treba v Americe od nahradni mamy, mi prijde ujete....
Kdyz si jde dcera pohrat u kamaradu (4+6 let) s auticky, nebo jerabem, tak ji s radosti necham. Kdyz si prala vlacek, tak jsme ji ho koupili a hrajeme si s vlakem. Umi i prehazovat vyhybky.😀A kdyz ma chut, hraje si s panenkou a konikama.....Proste neresim to a je pro me hlavni, ze ma radost. ....Holky jsou jine, na veci opatrne a kluci takovi divosi.....Dekujme za tu rozmanitost a nepodporujme genderove silenstvi.....
Marcela 25. 8. 2018 00:27
Mám holku (5), kluka (3) a kluka (3 měsíce). Holka je v obraze, jak a kudy se děti dostanou do bříška a docela se na to těší, až se jí to bude týkat. Brácha v tom má ještě trochu guláš, ale velká ségra ho poučí. Oba po mém vzoru kojí panenky, plyšáky, spidermany a bhatmany. U dcery pozoruji častější kojení
Od Ježíška dostali kuchyň a dílnu, střídají se tam dle dohody či práva silnějšího. Oba vlastní meče, štíty, auta i panenky a knihy, lesklé větrníky, korunky a masky. Genderově převažují "holčičí" pro holčičku a "klučičí" pro kluka, ale sem tam si je rádi prohodí. Brácha si čas od času zkouší i šaty a sukně a ségra leze po stromech a kolena už ani nezašívám. Když si natluče, bolí ji to dýl, než bráchu a je třeba víc utěšovat a spotřebovat větší kus náplasti.
Co mě ale vytáčí je, když přijede babička a přiveze stroječek na dělání copánků, který doma několik dní hledala, předá ho slavnostně dceři a syna pošle pryč, protože je to hračka pro holky a on si s tím hrát nemůže! On je potom strašně smutný proto, že je kluk a tak si nemůže hrát s takovou hračkou, která tak krásně vrčí.
Tedy genderově rozdíly dělám spíš podle jejich potřeb, podle toho, jak se ten gender tvoří sám. Nechám je ochutnat od každého, ale sami si vyberou, který gender je právě pro ně a který tudíž ode mě vyžadují
24

Horoskopy

Blíženci Vaše kondice je výborná, a proto byste se měli zaměřit na sportovní vyžití. Nemusíte se ničit někde v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Silvie, Sylva, Sylvie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné