Maminka.czJen pro maminku

Dějiny antikoncepce: od oblázků až po známou pilulku

Michaela Karavarakis 7.  12.  2012
Dějiny antikoncepce: od oblázků až po známou pilulku
Prakticky už od doby, kdy lidé objevili souvislost mezi pohlavním stykem a početím, se snažili vymyslet způsoby, jak otěhotnění zabránit. Zmínky o antikoncepci se objevují snad ve všech starověkých kulturách.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

První „nitroděložní tělísko“

V Indii například používali zaříkávání, v o trochu pokrokovějším starém Egyptě si ženy pochvu vykuřovaly, zaváděly si do ní nejrůznější tampóny a čípky napuštěné rostlinnými šťávami a některé archeologické nálezy dokonce naznačují, že si do ní vkládaly i oblázky jako taková první primitivní nitroděložní tělíska. Mezi známé metody již tehdy patřila přerušovaná soulož, jejíž první popis pochází dokonce už z Bible (!), a rovněž kojení.

Objev kondomu tak trochu mimochodem

Středověk, konkrétně 16. století, s sebou přinesl objev kondomu. Původně byl sice vyvinut jako ochrana před tzv. francouzskou nemocí (sifilem), ale lidé brzy odhalili jeho další výhody. Tehdy se vyráběl z čistě přírodních surovin, nejčastěji z ovčích střívek či rybích měchýřů.

Škodlivá přerušovaná soulož a první antikoncepční poradny

Pesar přišel na scénu až ve století 19., kdy byl hojně rozšířený názor, že přerušovaná soulož způsobuje závažné zdravotní komplikace, a lidé tudíž hledali jiný způsob ochrany.

Zlom v historii antikoncepce nastal ve 20. letech minulého století. Nejprve ve Velké Británii a v USA a později i jinde v Evropě začaly vznikat antikoncepční poradny. U nás vznikla první ve třicátých letech v Apolinářské ulici v Praze. Kromě kondomu a pesaru měly k dispozici různé pěnové vaginální prostředky, hubky a tampony. Přerušovaná soulož byla stále pokládána za škodlivou a výpočet plodných a neplodných dní za nespolehlivý.

V té době bylo známo už i nitroděložní tělísko, které jako první světu představil německý gynekolog Gräfenberg. Bylo vyrobeno ze slitiny mědi, niklu a zinku, pro které se vžilo označení „německé stříbro“, ale kvůli riziku častých zánětů, jež byly zvlášť v předpenicilinové době závažnou zdravotní komplikací, nebylo lékařskou veřejností příliš dobře přijato.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na prosinec 2012

Představení hormonální pilulky

Po druhé světové válce zájem o antikoncepci výrazně vzrostl a na počátku šedesátých let byla světu konečně představena hormonální pilulka. První český přípravek se jmenoval Antigest a na trh byl uveden v roce 1965. Svého „znovuobjevení“ se v šedesátých letech dočkalo i nitroděložní tělísko a to hlavně zásluhou vývoje nových materiálů, konkrétně umělých hmot.

Antikoncepce dnes

Existuje mnoho druhů a metod. Mezi nejčastější a zároveň nejspolehlivější formu ochrany patří hormonální antikoncepce (tzv. pilulky), která je vhodná zvlášť pro ženy se stálým partnerem. Kondom, jediná antikoncepce chránící zároveň před pohlavními chorobami, patří do skupiny bariérových metod a kromě něj sem spadá i pesar - silikonový klobouček, který se před pohlavním stykem zavádí hluboko do pochvy na čípek a zabraňuje v dalším putování spermií do dělohy. Mezi tzv. chemické metody patří nejrůznější gely, pěny a želé obsahující spermicidní látky, které spermie znehybňují či přímo hubí. Jejich spolehlivost však není příliš vysoká. Stejně tak je tomu u přirozených metod antikoncepce – přerušované soulože či výpočtu plodných a neplodných dnů, na něž lékaři doporučují se raději spíše nespoléhat.

Mezi spolehlivé druhy naopak patří chirurgická metoda nebo-li sterilizace. Provádí se ale pouze starším ženám, které již neplánují děti, jelikož návrat plodnosti po sterilizaci je možný jen velmi obtížně či vůbec. Nakonec nesmíme zapomenout na nitroděložní tělísko. Existují nitroděložní tělíska pouze mechanická, jež působí jako zábrana v cestě spermií, ale i hormonální, která navíc uvolňují hormony a působí tak vlastně jako ochrana kombinovaná a tudíž velmi spolehlivá.

Témata: Jen pro maminku, Antikoncepce, Přerušovaná soulož, Stálý partner, Bible, Dějiny, Dej, Pohlavní choroba, Antikoncepce na Heureka.cz