Maminka.czŠkolák

Dejte děti do skauta: Výchova, vzdělání i zábava za pár korun

7. 4. 2013
Dejte děti do skauta: Výchova, vzdělání i zábava za pár korun
Jaké nenahraditelné hodnoty získá vaše dítě ve skautském oddíle? A v čem je skaut nenahraditelný pro vás? Nejlepší celoživotní kamarády, základy samostatnosti, odvahy, cti i lásky k přírodě nabyde váš potomek právě tam. Vyrůstají-li holky a kluci ve Skautu, znamená to pro ně, že se naučí žít naplno, protože vezmou život do vlastních rukou. Budou aktivní, bystří, naučí se hrát fér a pracovat v týmu. Osvojí si zdvořilost a ohleduplnost k okolnímu prostředí a možná tak učiní svět lepším!

Nedocenitelná výhoda, kterou poznáte především jako zaměstnaný rodič, je, že vaše ratolest bude mít zajištěnou náplň volného času mnoha víkendů, týdnů, plus super plán na skoro půlku letních prázdnin! Přičemž třítýdenní skautský letní tábor stojí třeba jen 3000 Kč, víkendové akce pár set korun a jarní, podzimní a pololetní volno ze školy vyjde do tisícikoruny. Roční členství v oddíle vás bude stát také maximálně 1000 Kč a z toho se vlastně zaplatí i některé víkendové výpravy, protože skautští vedoucí pracují a vedou děti zadarmo. Skaut, tedy Junák, jak se česká skautská organizace oficiálně nazývá, má databázi stovek objektů a chalup v překrásné přírodě po celém Česku. Proto jsou jejich výlety tak levné.

Kdy dát dítě do skauta?

Ideální věk je kolem šesti let, když jsou děti zvyklé na školní docházku a režim a umí žít většinu dne bez mámy a táty. To aby nefňukali na výpravách a nestýskalo se jim příliš po domově, a aby vydrželi i fyzicky náročnější aktivity. I když na prťata se samozřejmě bere ohled. Čím dříve však děti do skauta dáte, tím lépe. Sžijí se s novými kamarády od nejútlejšího dětství, rychle se začlení do kolektivu a utvoří semknutou partu, což je úžasná věc do života.

V čem je nenahraditelný?

Co si tedy děti nesou do života? "Dost vřelý vztah k přírodě, protože tam podnikáme většinu aktivit. Učíme se, jak se v ní pohybovat, jak se v přírodě chovat a žít, jak rozdělávat oheň, prostě praktické znalosti zálesáka. A týmová hra. Hraje se tu na smečku, proto se nejmenší děti jmenují vlčata (starší pak skauti, nejstarší roveři). Stávají se z nich aktivní jedinci - běhá se v lese, ne na stadionu. Měkoty to většinou nevydržej', což je dobře, protože děti, co to zvládnou si zvyknou na jiný standard," říká rover a vedoucí Vojtěch.

"Naučíš se vařit, starat se o sebe, postavit stan, skladovat špinavé prádlo, uklízet si po sobě, nenáročným způsobem - když to všechno plníš dobře, dostáváš body. Když to však neplníš, nikdo tě nekárá," vzpomíná na dětství ve skautu vysokoškolák, bubeník a dobrodruh Vojta. "I po patnácti letech se kamarádím s klukama z oddílu, máme spolu kapelu. To přátelství se jaksi posílá dál, já ho teď předávám a vštěpuji právě těm malým vlčatům."

Jak vybrat dobrý oddíl?

Dejte na reference přátel, příbuzných, poptejte se ve školce, ve škole. Zaručeně máte v okolí alespoň jednu rodinu, z níž někdo někdy chodil nebo chodí do skauta. Osobní zkušenost a doporučení je nejlepší.

Co dítě potřebuje?

Spacák, karimatku, ešus, baterku, nožík, pohorky, batoh a hlavně uzlíček dobré nálady!

Co a kdy děti podnikají?

 1. Z pravidla jednou týdně, ve všední den, kolem páté až šesté je schůzka. Obvykle trvá hodinu a půl nebo dvě hodiny. Tam se děti učí všechno možné, často formou hry, soutěže atp.
 2. Jednou měsíčně se jede na víkend na výpravu - a jelikož skaut samozřejmě kopíruje systém školního roku, začíná se v září a tehdy se jede třeba na chatu, na kola, výlet atd.
 3. Říjen: Většinou pětidenní výprava, záleží na délce podzimních prázdnin, opět nejspíš výlet někam do přírody, do skautské ubytovny, tam klasicky hry v přírodě...
 4. Listopad: Hra po Praze (nebo v jiném městě, pokud samozřejmě nežijete v Praze) - formou bojovky, schované šifry apod., většinou má hra ponaučení - děti musí zamezit válce nebo vyhrát nad mafií atd. Bývá to hodně zajímavé, spojené třeba s historií a děti během hry objeví spoustu zajímavých zákoutí rodného města. Řeší u toho různé úkoly a nakonec všichni společně spí někde v tělocvičně.
 5. Prosinec: Vánoční schůzka celého střediska - celého oddílu, tedy všech věkových kategorií, vánočně laděná, dárky, koledy...
 6. Leden: Jede se někam do srubu nebo na lyže, běžky.
 7. Únor: Bývají "jarňáky" v přírodě, na běžkách, s celotýdenní hrou a procházkami…
 8. Březen/duben: Klasické jednovíkendové výpravy do přírody, na chalupu…
 9. Květen: Obvykle "puťák" tak na tři dny, opět hry a zábava a nocování v přírodě.
 10. Červen: Přípravka na tábor - například sekání, hrabání táborové louky atd.
 11. Červenec: Letní tábor na tři týdny.
Témata: Děti, Školák, Chování a vztahy, Výchova, Špinavé prádlo, Nejútlejší dětství, Nožík, Pár korun, Bez mámy, Vřelý vztah, Pár, Nový kamarád, Nejlepší výlety, Úžasná věc, Zábava, Zaměstnaný rodič

Mohlo by vás zajímat
Žárlím na vlastního manžela. Děti ho mají radši než mě!
10 důvodů, proč se v noci stále budí. Není chyba na vaší straně?
Chcete skončit s kojením? Buďte důsledná a obrňte se trpělivostí!
Dcera měla hrůzu ze psů. Vyléčil ji psí nalezenec!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu