Maminka.czDen matek

GALERIE: Den matek oslavíme už v neděli. Čím potěšit tu svou? Inspirujte se v galerii

Simona Procházková 10.  5.  2023
Den matek připadá již tradičně na druhou květnovou neděli. Udělejte své mamince radost a ukažte, jak moc vám na ní záleží. V galerii je spousta inspirace, čím potěšit, poděkovat, dát najevo lásku, obdiv a uznání. A nezapomeňte si tento sváteční den užít i vy se svou rodinou. Oslavujete přece i sebe.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Potěšit svou maminku nějakým úžasným dárkem nebo milou pozorností můžete samozřejmě kdykoli, nejen o druhé neděli v květnu. Každá máma, tedy i vy sama, si zaslouží v tento den trochu toho rozmazlování a hýčkání. Máme pro vás více než 80 tipů na super dárky.

VIDEO: Dílnička: Takové přáníčko s tulipány potěší každou maminku

Co vybrat a čím překvapit? Vsaďte na jistotu: kosmetika, kvalitní čokoláda, pěkná knížka, parfém, luxusní čaj, vonná svíčka nebo krásný šperk určitě nikdy nezklamou. Stále oblíbenějším dárkem se ale stávají také různé zážitkové poukazy a vouchery, nebojte se zapojit fantazii a popřemýšlejte, čím byste své mamince (ale klidně také babičce, kamarádce nebo kolegyni) udělali radost.

Co možná nevíte o Dni matek?

Dá se říct, že určitou formu dne matek slavili již ve starověkém Řecku, kde vzdávali hold ženám jako stvořitelkám života. Za skutečného předchůdce tohoto svátku můžeme považovat Mateřskou neděli, kterou uspořádali v Anglii v 16. století.

Historicky první oficiální oslava Dne matek proběhla v roce 1908 ve Filadelfii a rok nato se k USA přidalo dalších 45 států z celého světa. Později, v roce 1914, pak americký prezident Woodrow Wilson oficiálně vyhlásil oslavy prvního národního Dne matek, den připadl na druhou květnovou neděli.

U nás se poprvé tento svátek slavil v roce 1923 především zásluhou dcery tehdejšího československého prezidenta Tomáše G. Masaryka Alice Masarykové (která mimo jiné založila také Československý červený kříž). Po únoru 1948 byl Den matek oficiálně nahrazen Mezinárodním dnem žen, teprve od 90. let 20. století se k této tradici opět naplno vracíme. Vedle Dne matek se dnes po celém světě rovněž slaví Den otců, a to vždy třetí neděli v červnu.

Témata: Galerie, Rodina, Jen pro maminku, Matka, svátek, Den matek, USA, Tipy na dárky, Dárek, inspirace, 20. století, Den otců, Anglie, protivný sprostý matky, ájurvéda, Woodrow Wilson, Pearl, Mezinárodní den žen, Astra, Ája, Láska, Heard, Vinař, Mateřská neděle, EUC, Tipy na dárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat

Video