Maminka.czTipy na výlet

Den se záchranáři, hruškové slavnosti, běh o ceny, pouť nebo třeba túra k vodopádům? Tady je 7 tipů (nejen) na víkendový výlet

Simona Procházková 8.  9.  2023
Těšíte se na víkend? Počasí nám má opravdu přát, tak by bylo hřích sedět doma. Vezměte rodinu na výlet, přinášíme bohatou inspiraci. Vydejte se na hrad či zámek, do přírody, na hory nebo třeba na kulinářské slavnosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dětský festival Bambifest

Dvoudenní festival určený dětem všech věkových kategorií, od batolat po teenagery, proběhne o víkendu 9. a 10. září v Ostravě. Oblíbená přehlídka volnočasových aktivit a zábavy se koná na louce U Koliby v Ostravě v Bělském lese, kam můžete v sobotu přijet historickou tramvají „Barborkou“. Zjistíte zde, jaké možnosti trávení volného času a zájmových kroužků i sportovních klubů mají vaše ratolesti na Ostravsku, výběr aktivit je opravdu široký, spoustu z nich si můžete sami vyzkoušet.

VIDEO: Výlety do Pojizeří a Polabí

V rámci hudebního doprovodného programu vystoupí kapela Tomáš Adámek & ToMášJedno či finalistka SuperStar Kateřina Lebedová, v sobotu večer odsud navíc odstartuje charitativní cyklojízda Cyklosvětluška. Ti nejmenší se vydovádí na skákacím hradě, chybět nebudou ani bungee trampolíny.

Hruškobraní na zámku Blatná

Populární gastronomická akce vypukne v sobotu 9. září dopoledne na jihočeském zámku Blatná. Jste srdečně zváni, přijeďte si užít pohodový den plný dobrého jídla i pití, zejména samozřejmě hruškových kulinářských specialit, od tradičních koláčů a buchet, povidla a dalších sladkých pochoutek až po různé typy nápojů a moštů z hrušek. Hruškobraní je pořádáno ve spolupráci s Lihovarem a pivovarem Blatná, takže budete mít příležitost prohlédnout si výrobní prostory a na vlastní oči vidět celý destilační proces. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny soutěže o ceny, barmanská show a hrát bude i živá hudba.

Rodinný běh Family Run Aquapalace

Pokud máte rádi pohyb a chcete ho spojit se zábavou, dorazte zítra  s celou rodinou na sportovní den. V sobotu 9. září se uskuteční již 4. ročník rodinného běhu ČEZ Family Run Aquapalace 2023. Startovat se bude mezi 10. a 12. hodinou z Centrálního parku u metra Opatov. Vyběhnout můžete kdykoliv v průběhu těchto dvou hodin. Cíl je u sportovně-relaxačního komplexu Aquapalace Praha. Startovné je zdarma, a navíc každý, kdo dokončí závod, obdrží celodenní vstupenku do Vodního světa Aquapalace Praha (s platností do 1. října 2023).

Na startu se budete moci setkat třeba s Matějem Krskem, reprezentantem v běhu a čtyřnásobným mistrem ČR, plavkyní Terezu Böhmovou, která přeplavala La Manche nebo Kristýnou Hoidarovou Kolocovou, mistryní Evropy a českou reprezentantkou v plážovém volejbalu. Účast na akci přislíbila také herečka a moderátorka Gabriela Partyšová. Po skončení běhu bude připraveno hudební vystoupení a další zábava.

Lipno dětem aneb Den se záchranáři

Zítra bude u lipenské přehrady po celý den probíhat den s Integrovaným záchranným systémem. Hravou a zábavnou formou se vy i vaše ratolesti dozvíte, jak pracují při záchranných a nejrůznějších krizových akcích policie, hasiči, letecká, vodní záchranná i horská služba. Práci skutečných hrdinů, lidí z Integrovaného záchranného systému (IZS) si budete moci prohlédnout zblízka a v rámci interaktivního programu si budete moct například vyzkoušet resuscitaci. Akce proběhne u horní stanice lanovky v Lipně nad Vltavou, u Království lesa.

Mrkvancová pouť v Polné

Tradiční Mrkvancová pouť se slaví v Polné na počest svatého Liguriáše vždy druhou neděli v září. V této době se na Vysočině totiž vždy sklízela mrkev, která se zde hojně pěstovala před příchodem brambor. Mrkev zpestřovala jídelníček chudého obyvatelstva, majitelé domů podle tradice věší v tyto zářijové dny nad vchodovými dveřmi mrkev s pentlemi v národních barvách. Dodnes se tu pečou místní symbolické lahůdky zvané mrkvance či mrkvánky, což jsou buchty či koláče s mrkvovou náplní. Pouť bude probíhat na Husově náměstí v Polné a v rámci kulturního programu si užijete také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení.

Kam na výlet? Krkonoše jsou sázkou na jistotu. Objevte 10 nejlepších míst pro děti

Hrad nebo vodopády? Objevte zapomenuté kouty severní Moravy

Bučací vodopády vás jednoduše ohromí. Jsou ideální jako cíl rodinného pěšího výletu do přírody. Nevede k nim turistická značka ani naučný chodník, ostatně jejich výšku a vznik zdokumentovali až na konci 90. let 20. století doktorandi z univerzity v Ostravě. I v tom je tedy jejich kouzlo. Jsou dobře přístupné z lesní cesty mezi sedlem Nad Holubčankou a osadou Na Skalce v Ostravici. Stačí odbočit na rozcestníku vlevo z červené značky Ostravice–Smrk a dojdete k brodu pod nádherné vodopády.

Za návštěvu stojí také hrad Štramberk ve stejnojmenném městě. Hrad pochází ze začátku 14. století a podle pověsti měl původně stát na protějším kopci Kotouč, ale stavbu prý překazili trpaslíci z jeskyně Čertova díra. Dnes je z kdysi monumentálního hradu už spíše zřícenina, po třicetileté válce z něj totiž zbyla jen mohutná válcová věž, z níž je dnes rozhledna s úžasným výhledem do okolí. A na základech původního paláce je dnes postavena turistická útulna.

Medvídek Teribear rozhýbe republiku

Nadace Terezy Maxové dětem připravila ve spolupráci s partnery již devátý ročník sportovně-charitativního happeningu Hýbejte se s Teribearem aneb Prima pohyb s medvědem. Letos proběhne happening ve virtuální podobě, díky technickému řešení a chytrým telefonům/hodinkám se do něj může zapojit úplně každý. Akce startuje 14. září a přidat se můžete kdykoli do 23. září. Princip akce zůstává stejný, v kteroukoli denní či noční dobu můžete svým vlastním pohybem – ať už chůzí či během – pomáhat ostatním.

Za každý zdolaný kilometr věnují partneři 20 Kč na vámi zvolený příběh pomoci. Svoji pomoc můžete věnovat například dětem v dětských domovech, opuštěným maminkám, rodinám v nouzi, týraným dětem nebo pěstounským rodinám. Registrovat se můžete na www.teribear.cz. Pro ty, kteří preferují komunitní formát akce, máme dobrou zprávu. Ve středu 13. září se bude konat v lesoparku Štěpánka v Mladé Boleslavi charitativní akce TERIBEAR hýbe Mladou Boleslaví: powered by Škoda Auto.

Témata: Rodina, Cestování, Kam s dětmi, Tipy na výlet, Za zábavou, Cestujeme, Výlety, příroda, policie, zámek, Atrakce, pouť, Lipenská přehrada, Aquapalace Praha, Pojizeří, Túra, Severní Morava, Škoda Auto, Ostravsko, Evropa, Opatov, Blatná, Slavnost, Superstar, Ostravice