Maminka.czDěti a mateřství

Deník šílené matky (2. díl): „Ale to nejsou dvojčátka, že ne?“

Na úvod mi dovolte představit mé děti: dvojčata Alexandru a Niki a malého Petrose. Holkám budou v listopadu dva roky, Péťa nedávno oslavil pět měsíců. Mezi sebou mají míň než rok a půl.
8. 10. 2012
Deník šílené matky (2. díl): „Ale to nejsou dvojčátka, že ne?“

Víte, jak někteří rodiče tvrdí, že si jejich děti nejsou vůbec podobné, když vy přitom máte pocit, že se díváte na dva různě staré klony jednoho potomka? Tak to není náš případ. Naše dvojčata si opravdu nejsou podobná. Dokonce tak moc, až je to pro lidi kolem matoucí. Ve společnosti zakořeněný úzus, že dvojčata třebaže dvojvaječná musí vypadat aspoň trochu stejně, dokáže zblbnout, věřím, že jinak i docela inteligentní lidi.

Nemůžu vám vypovědět kolikrát se ke mně v parku, v tramvaji či na ulici přitočila paní a s úsměvem se mě dotázala: A to jsou dvojčátka? Případně: Ale to nejsou dvojčátka, že? A to byly prosím ještě v kočáře! Měla jsem pro tyto případy připravenou odpověď: Ne, jsou od sebe pět měsíců, ale nikdy jsem ji ze slušnosti nepoužila.

Dobře si pamatuju zvlášť na jeden případ. Bylo to o vinobraní (takže holkám bylo necelých deset měsíců), stáli jsme s manželem frontu na burčák a za námi stál pár lidí ve věku mých rodičů. V jednu chvíli slyším muže otázat se ženy: To asi nejsou dvojčata, viď? A žena po krátkém zaváhání pevným hlasem odvětila: To asi ne. Tehdy jsem se vážně už málem neudržela.

Můžu si ale za to trochu i sama. Holky nechodí oblíkané stejně. Vlastní sice stejné bundičky, kalhoty a trika, převážně darované od babiček a dědů, ale nikdy je nenosí společně. Dřív jsem jim různé outfity vybírala já, teď už to dělají samy.

Proč dnešní sloupek píšu právě o tomhle? Včera jsme byli v parku a dvojčata se houpala na takové té velké kruhové houpačce ještě s jedním chlapečkem. Zapředly jsme hovor s jeho maminkou, který se, nevím jak, stočil na věk našich dětí a ona mi povídá: Holky ale nebudou daleko od sebe, co? Tak rok?

Zvláštní ale je, že při bližším prozkoumání, každý považuje za tu starší jinou. Už se nemůžu dočkat, až holky za pár let doroste Péťa. To se budou teprve vymýšlet kombinace.


Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Hledáte zdravý olej? Vyzkoušejte kanolový
Na festivalu Restart s Dietou to žije. Přijďte jej navštívit i v neděli
Co vařit o víkendu? Potěšte své tělo odlehčeným jídelníčkem
Bylinná napářka vám pomůže před porodem uvolnit porodní cesty

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu