Maminka.czZdraví

Deník šílené matky: Píšu Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv!

Právě jsem zestárla o pět let. V nemocnici jsem podepsala revers a našeho ročního syna se rozhodla odvézt domů. „…pacient či jeho zákonný zástupce prohlašuje, že byl opakovaně lékařem poučen o všech rizicích a vážných zdravotních dopadech, ve která mohou vyústit, a vědomě se rozhodl neuposlechnout lékařovo doporučení k hospitalizaci…“ A tak dále, a tak dále. Docela masakr. Ale o tomhle ani psát nechci, k pointě dnešního sloupku se teprve dostanu.
4. 8. 2013
Deník šílené matky: Píšu Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv!

Na úvod mi dovolte představit mé tři děti: dvojčata Alex a Niki a malého Petrose. Holkám budou v listopadu tři a Péťa oslavil začátkem května rok. Mezi sebou mají 17 měsíců.

Horečky a zase horečky

Důvod, proč jsme se do nemocnice v nejhorčejší den tohoto roku vůbec nechali odvézt, byl ten, že Péťa sužovaný čtyři dny horečkami přestal jíst a inkriminovaný den i pít. Jelikož já jsem už několik dní brala antibiotika, pojala jsem podezření, jestli je nebude potřebovat taky.

Proč to po tom Nurofenu neklesá???

Divné mi bylo taky to, že synovi horečky moc neklesají. Vlastně mu zabíral pouze Panadol. Jenže ten se může dávat jen jednou za šest až osm hodin. Mezitím jsem mu dávala Nurofen, dávku přesně podle etikety, ale ten mu nikdy nezabral. Jak je to sakra možné? Do další dávky Panadolu syn tedy vždy hicoval s devětatřicítkami a já jsem ho mohla leda tak ochlazovat vlhkými plenami a každou čtvrt hodinu ho znova a znova měřit, jestli mu to neleze.

Chládek, spánek, pohoda

Mezitím, co jsme tedy v nemocnici čekali na výsledky krevních testů, Péťa si tam v příjemném chládku kamenné chodby u mě v náručí zdříml a probudil se v mnohem lepší náladě. Vypil celou flašku mléka a půl flašky čaje, které mi tam zatím nanosily sestřičky z lůžkového (ještě jednou díky!) a začal vesele pobíhat po čekárně a zkoušet všechny hračky.

Špatně napsané dávkování

Když si nás znovu zavolali do ordinace, navrhoval mladý pan doktor sice pořád ještě hospitalizaci (proto ten revers), ale jelikož syn už pil, výsledky testů potvrdily virovou infekci, nikoli bakteriální, a léčba v nemocnici by se skládala pouze ze zavodňování a léků na snižování teploty, rozhodla jsem se, že to snad zvládneme sami i doma.

A teď konečně k mé pointě. Pan doktor nám do zprávy píše navrhovaný léčebný postup.
„Každé čtyři hodiny střídejte dávku Panadolu a Nurofenu… Kolik váš syn váží?“
„12 kilo.“
„Dobře, tak Nurofenu 6 ml a Panadolu 7.“
„Nurofenu 6 ml? Ale vždyť na léku se píše 2,5 ml.“
„Jo, to tam je špatně napsáno. Správná dávka Nurofenu se dá snadno vypočítat jako váha děleno dvěma.“
„Špatně napsáno?!!“

Není divu, že 2,5 ml mu nezabralo! Vybaví se mi krabička Nurofenu, kterou jsme ještě nedávno měli doma a kterou jsme onehdy kupovali pro dcery stižené neštovicemi v Maďarsku. Píše se na ní: pro věk 1-2 roky 5 ml 3-4x denně - tedy dvojnásobek toho, co stojí na české etiketě. Stejný výrobek, stejné balení, stejný obsah účinné látky, pouze jiná řeč a… jiné dávkování. Tehdy jsem si samozřejmě myslela, že špatně to mají Maďaři.

Jak je to možné?

Jen co dokončím tento článek, sedám a píšu dopis Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Jak je probůh tohle možné? Jak je možné, že se v Čechách prodává lék pro děti se špatným dávkováním? Jak je možné, že jinde v Evropě to mají správně a tady se to nikdo neobtěžuje opravit?

Kdyby syn pokaždé po odeznění účinků jednoho antipyretika nemusel strávit čtyři hodiny v horečkách, ale zafungovalo mu to druhé, třeba by se jeho stav nezhoršil natolik, abychom vůbec museli do nemocnice. Každopádně dám vám vědět, jak to dopadlo. Do té doby buďte zdraví nebo si prosím pamatujte: konzultovat dávkování Nurofenu raději se svým pediatrem.

Témata: Zdraví, Léčebný postup, Ústav
Mohlo by vás zajímat
Nádherné adventní věnce. Inspirujte se nápady pro rok 2017
Zvládla jsem operaci apendixu v těhotenství
Nákupy s Maminkou přišly do Hamleys podpořit také slavné maminky se svými dětmi
Mateřská dovolená 2018: Kalkulačka mateřské

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu