Maminka.czBatole

Deník šílené matky: Televize, nepřítel malých dětí číslo 1

15. 11. 2012
Deník šílené matky: Televize, nepřítel malých dětí číslo 1
Jedna moje kamarádka, Češka, žije v New Yorku a se svým sedmi měsíčním synem tam chodí do Sokola. Malý Leonek si tam hezky leze a ožižlává hračky větším dětem a ona si může v klidu popovídat s ostatními maminkami, podělit se o zkušenosti, případně načerpat rady od tety Gabči, která to tam celé vede. Nedávno se mi zmínila o tom, co s Gabčou probíraly posledně - televizi. A jak děti do dvou let by se na televizi neměly vůbec koukat.

Na úvod mi dovolte představit mé děti: dvojčata Alexandru a Niki a malého Petrose. Holkám budou teď v listopadu dva roky, Péťa před pár dny oslavil půl roku. Mezi sebou mají 17 měsíců. (4. díl)

Zase nějaká chytrá „odbornice“, pomyslela jsem si a nechala to plavat. Druhý den dopoledne mi ale kvůli něčemu volal manžel a jako pokaždé se nejdřív zeptal: Tak co, co děláte? Dost zahanbeně jsem přiznala, že jsem právě posadila všechny tři děti před televizi a věším prádlo. Pak musím dát vyprat ještě jednu várku, zalít kytky (a tentokrát i ty na chodbě), vyměnit holkám povlečení (Niki si ráno opět sundala plenku a počůrala si ho), vyndat z mrazáku oběd, jo a v koupelně na umyvadle stále dlí jedna pokakaná plenka, kterou bych měla jít a zabalit do nejmíň dvaceti igeliťáků. A to úplně ze všeho nejdřív. Vtipné přitom bylo, že mou frustraci nezpůsobil ani tak výčet toho, co musím v příštích třiceti minutách stihnout, ale fakt, že chudáci děti si zatím budou kazit oči a blbnout hlavu sledováním Baby TV.

Jakoby to manžel vytušil, v půlce mě přerušil: „Ale prosím tě, nemáme chůvu, ani uklízečku, celé odpoledne jsi s nimi venku, myslím, že chvilka před televizí je nezabije.“ Musela jsem uznat, že má pravdu. Telefon jsem položila v mnohem lepší náladě, abych se vzápětí zdravě naštvala. Co si vlastně ta Gabča myslí?

Nedalo mi to, vykašlala jsem se na plenu i na kytky na chodbě a zapnula notebook. A našla následující:
Studie amerického pediatra Dimitra Christakise zveřejněná v lékařském časopise Acta Pediatrica přináší celou řadu znepokojivých poznatků o vlivu televize na mysl malých diváků a zvláště těch mladších dvou let. (Aha! Gabča je evidentně předplatitelkou.) Zhruba pětina amerických rodičů přiznává, že nechávají děti koukat na televizi, když chtějí mít pro sebe chvilku volna(Představte si to!) a plná třetina rodičů nechává malé děti sledovat televizi v přesvědčení, že „je to dobré pro rozvoj jejich mozku“. (Jak můžou?!) Ve skutečnosti některé vědecké studie prokázaly, že sledování televize zpomaluje u dětí rozvoj řeči a rovněž, že děti sledující speciální „výchovná“ DVD mají chudší slovní zásobu než děti, které tato DVD nesledovaly. (Naprostý horor!!!) …

Notebook jsem zavřela, nechala děti ve společnosti roztomilých štěňátek a koťátek z obrazovky a s mnohem klidnějším svědomím jsem si šla vyfénovat vlasy.

Pro všechny pány pediatry, dětské psychology a vědce, proč někdy nezpracujete studii na téma: jaký vliv má na mozek dospělého jedince nepřetržitý zápřah při starání se o jedno batole? Ti pilnější z vás by ji mohli doplnit o porovnání se studií zahrnující batolata dvě či případnou kombinaci s kojencem či s dítětem předškolního věku. Chtěla bych, aby nějaký vědecký časopis zveřejnil tyhle výsledky! Pak by snad horlivé Sokolky po celém světě přestaly roubovat falešné výčitky svědomí do hlav nebohých matek a pustily se do něčeho užitečnějšího. Co, sestro Gabčo?

ČTĚTE TAKÉ: Deník šílené matky (3. díl): „Jak uložit dítě ke spánku...“)

ČTĚTE TAKÉ: Deník šílené matky (2. díl): „Ale to nejsou dvojčátka, že ne?“

ČTĚTE TAKÉ: Deník šílené matky (1 díl): „A jak to všechno zvládáte?“

den deti
Témata: Děti, Kojenec, Batole, Předškolák, Číslo, Televize, Třetí rodič, Den, Máť, Klidné svědomí, Malý

Mohlo by vás zajímat
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Beran Milí Berani, poslední květnový den se ponese v duchu dobré nálady. Na druhou stranu je vám trochu líto,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Laura, Pamela, Nikodém

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné