Maminka.czBatole

Deník šílené matky: Televize, nepřítel malých dětí číslo 1

15. 11. 2012
Deník šílené matky: Televize, nepřítel malých dětí číslo 1
Jedna moje kamarádka, Češka, žije v New Yorku a se svým sedmi měsíčním synem tam chodí do Sokola. Malý Leonek si tam hezky leze a ožižlává hračky větším dětem a ona si může v klidu popovídat s ostatními maminkami, podělit se o zkušenosti, případně načerpat rady od tety Gabči, která to tam celé vede. Nedávno se mi zmínila o tom, co s Gabčou probíraly posledně - televizi. A jak děti do dvou let by se na televizi neměly vůbec koukat.

Na úvod mi dovolte představit mé děti: dvojčata Alexandru a Niki a malého Petrose. Holkám budou teď v listopadu dva roky, Péťa před pár dny oslavil půl roku. Mezi sebou mají 17 měsíců. (4. díl)

Zase nějaká chytrá „odbornice“, pomyslela jsem si a nechala to plavat. Druhý den dopoledne mi ale kvůli něčemu volal manžel a jako pokaždé se nejdřív zeptal: Tak co, co děláte? Dost zahanbeně jsem přiznala, že jsem právě posadila všechny tři děti před televizi a věším prádlo. Pak musím dát vyprat ještě jednu várku, zalít kytky (a tentokrát i ty na chodbě), vyměnit holkám povlečení (Niki si ráno opět sundala plenku a počůrala si ho), vyndat z mrazáku oběd, jo a v koupelně na umyvadle stále dlí jedna pokakaná plenka, kterou bych měla jít a zabalit do nejmíň dvaceti igeliťáků. A to úplně ze všeho nejdřív. Vtipné přitom bylo, že mou frustraci nezpůsobil ani tak výčet toho, co musím v příštích třiceti minutách stihnout, ale fakt, že chudáci děti si zatím budou kazit oči a blbnout hlavu sledováním Baby TV.

Jakoby to manžel vytušil, v půlce mě přerušil: „Ale prosím tě, nemáme chůvu, ani uklízečku, celé odpoledne jsi s nimi venku, myslím, že chvilka před televizí je nezabije.“ Musela jsem uznat, že má pravdu. Telefon jsem položila v mnohem lepší náladě, abych se vzápětí zdravě naštvala. Co si vlastně ta Gabča myslí?

Nedalo mi to, vykašlala jsem se na plenu i na kytky na chodbě a zapnula notebook. A našla následující:
Studie amerického pediatra Dimitra Christakise zveřejněná v lékařském časopise Acta Pediatrica přináší celou řadu znepokojivých poznatků o vlivu televize na mysl malých diváků a zvláště těch mladších dvou let. (Aha! Gabča je evidentně předplatitelkou.) Zhruba pětina amerických rodičů přiznává, že nechávají děti koukat na televizi, když chtějí mít pro sebe chvilku volna(Představte si to!) a plná třetina rodičů nechává malé děti sledovat televizi v přesvědčení, že „je to dobré pro rozvoj jejich mozku“. (Jak můžou?!) Ve skutečnosti některé vědecké studie prokázaly, že sledování televize zpomaluje u dětí rozvoj řeči a rovněž, že děti sledující speciální „výchovná“ DVD mají chudší slovní zásobu než děti, které tato DVD nesledovaly. (Naprostý horor!!!) …

Notebook jsem zavřela, nechala děti ve společnosti roztomilých štěňátek a koťátek z obrazovky a s mnohem klidnějším svědomím jsem si šla vyfénovat vlasy.

Pro všechny pány pediatry, dětské psychology a vědce, proč někdy nezpracujete studii na téma: jaký vliv má na mozek dospělého jedince nepřetržitý zápřah při starání se o jedno batole? Ti pilnější z vás by ji mohli doplnit o porovnání se studií zahrnující batolata dvě či případnou kombinaci s kojencem či s dítětem předškolního věku. Chtěla bych, aby nějaký vědecký časopis zveřejnil tyhle výsledky! Pak by snad horlivé Sokolky po celém světě přestaly roubovat falešné výčitky svědomí do hlav nebohých matek a pustily se do něčeho užitečnějšího. Co, sestro Gabčo?

ČTĚTE TAKÉ: Deník šílené matky (3. díl): „Jak uložit dítě ke spánku...“)

ČTĚTE TAKÉ: Deník šílené matky (2. díl): „Ale to nejsou dvojčátka, že ne?“

ČTĚTE TAKÉ: Deník šílené matky (1 díl): „A jak to všechno zvládáte?“

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Kojenec, Předškolák, Číslo, Den, Malý, Klidné svědomí, Máť, Televize, Třetí rodič

Mohlo by vás zajímat
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se

Horoskopy

Blíženci Nedržte se ve financích až příliš zkrátka a pořiďte si věc, po které už dlouho toužíte. Klidně může být…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu