Maminka.czDistanční výuka

Desatero distanční výuky, které by mohlo hodně pomoci i vašim dětem

1.  2.  2021
Desatero distanční výuky, které by mohlo hodně pomoci i vašim dětem
Karolína Svobodová učí dějepis a francouzštinu na základní škole na Lyčkově náměstí v pražském Karlíně. A pro svoje žáky sepsala desatero, aby se jim lépe zvládala distanční výuka. Nám v redakci se hodně líbilo, a proto jsme požádali o možnost jeho zveřejnění.

1. Nařiď si budík s dostatečným předstihem, aby ses stihl(a) zastavit v koupelně, dát si něco dobrého k snídani a připravit si svůj studijní koutek, kam si vždy nachystáš pomůcky potřebné na daný předmět podle rozvrhu, jako například penál, učebnici, pracovní sešit, tabulky, přehledy...

2. Mobil a další věci, které by jen zbytečně rušily tvou pozornost, si dej stranou, zajisti si pokud možno klidné místo na vyučování, kde budeš moci reagovat, odpovídat, ptát se a mít takové vlastní výsostné území.

3. Sleduj čas, nejlépe NE na telefonu, sleduj rozvrh, také Stream a tvůj osobní mail, zda bude vyučovací hodina probíhat na Meetu, či se nemusíš připojovat na konkrétní čas, ale budeš mít do dané hodiny zadanou nějakou práci.

Jak učit prvňáky číst a psát doma, když teď do školy nemohou?

4. Když je Meet, využij každé příležitosti se vzdělávat. I když se ti to občas nezdá, vážně se učíš pro sebe, ač tě to třeba někdy nebaví a nebo prostě zrovna nemáš náladu. Ale v životě jsou překážky k tomu, aby se překonaly. Navíc v tom nikdy nejsi sám (sama).

5. Když není Meet, ale máš zadanou samostatnou práci, nejprve se podívej, do kdy je třeba ji odevzdat, klidně si to napiš na papírek, většinou to bývá už na konci hodiny, abychom společně mohli zhodnotit, co můžeme ještě zlepšit, co můžeme příště ještě procvičit. Pracuj na zadané práci hned, zkus se soustředit.

Když ti cokoliv není jasné, hned komunikuj, jakoukoliv formou, s vyučujícím, tvoje vlastní iniciativa je základ. Když nestíháš práci, nevadí, nikdo není dokonalý. Odevzdej, co máš, a případně požádej vyučujícího o čas navíc, navrhni termín dodání práce, ať vyučující ví, že o práci víš, rád ti pomůže a bude vědět, že s tebou může počítat.

Máte co číst? Vyšla nádherná Archistorie, Dan Brown pro děti a příběh autisty Matěje

6. Když ti nejde kamera, nechceš, aby na tebe třeba bylo vidět, dobře, je to tvé rozhodnutí, ale představ si, že by totéž udělal vyučující... Ale mikrofon zkus zajistit tak, aby byl vždy funkční, protože bez toho to zkrátka všechno ztrácí smysl. A změnit hodinu ve vyvolávání jmen, to je učitelova noční můra, věř tomu, to fakt nechceš zažít.

7. Čti vždy pečlivě pokyny a zadání, nepiš hned SOS komentáře, přemýšlej, co se po tobě chce. Rozhodně neodevzdávej práci jen proto, žes něco udělal(a), a tak to tam prostě "prdneš", ale zkus odvést práci, která za něco stojí, nemusí být přece perfektní, ale hlavně tvoje = autentická a neodfláknutá. Pakliže nestíháš práci odevzdat přímo v hodině či v jinak zadaném termínu – viz BOD 5.

8. Nespoléhej příliš na rodiče a na ostatní spolužáky. Také mají zadanou svou práci, kterou musí co nejsamostatněji odvést. Zkus nést zodpovědnost sám (sama) za sebe. Jasně, rodiče ti mohou dopomoci, ale učitel hodnotí tvou práci, ne tu jejich. Ty jsi pro něj důležitý (důležitá). Představ si, až se vrátíš do školy, už to budeš jedině ty, který (která) ukáže, co v tobě skutečně je. Nekopíruj nic z internetu, neopisuj od kamarádů, je to sice jednorázová a snadná pomoc, ale časem ti ty vědomosti budou hodně chybět a vrátí se ti to i s úroky...

Tohle vědí sociální sítě o vašich dětech! Odkud? Teenagery to úplně šokovalo

9. Zkus být samostatný (samostatná) v komunikaci s učiteli –​ klidně i mimo vyučování. Něco se ti nelíbí, nevyhovuje, něco nechápeš, nevíš, co s tím...? Učitel ti rád pomůže, věř, že vážně ocení tvou vlastní iniciativu a snahu. Nepotřebuješ mluvčího. Už jsi přece na druhém stupni a dokážeš si říct o pomoc, přece jsi to jedině ty, kdo ví, co je potřeba. Samozřejmě, hodiny, kdy jdeš třeba k zubaři či z jakéhokoliv důvodu na hodině nejsi, tak to ti právě vykomunikují a zařídí rodiče, o to se nemusíš starat.

10. I když je to už dlouhé, co nechodíme do školy prezenčně, zkus být veselý (veselá), uvidíš, že s úsměvem jde všechno lépe. Vážně.

"PS: Protože jsi takto (viz předchozí informace) pracoval(a) během celého dopoledne a kousku odpoledne, teoreticky už ti nezbývá mnoho nedodělané práce, což je prostě paráda. Zkontroluj podle rozvrhu, že víš, co se na hodinách dělo a co se má třeba odevzdat.

Pakliže máš zadaný nějaký dlouhodobější úkol (zadanou četbu, práci navíc...), zapiš si ho na nějaký lepík či do notýsku, ať ho máš stále na očích a nezapomeneš na něj.

Jestli si chceš ještě něco sám (sama) procvičit, veškeré materiály z hodin(y) on-line máš stále v Google Classroom, můžeš se k tomu naprosto kdykoliv vrátit, nespoléhej jen na přípravu učitele a procvičování v hodině, jsi to ty, který (která) by si měl(a) ještě v klidu něco (z)opakovat. Je to stejné jako při prezenční výuce  bez pravidelnosti a systematičnosti ti nic samo od sebe do hlavy nenaskáče," vzkazuje Karolína Svobodová nejen svým žákům. 

Pojďte s námi změnit školství! Co vás nejvíc štve a co jako rodiče můžete dělat?
Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Školák, Školy, Základní škola, Školství, Střední škola, Distanční výuka, Dějepis, Internet, Meet, Stream, Veselá, Desatero, Rozvrh, Mikrofon, Žák, Brown, Karlín, Výuka, Google Classroom, Teena, Učitel
Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020