Maminka.czChci si rodit po svém

Desatero dobrého bondingu. Jak mají vypadat první chvíle po porodu?

redakce 11.  2.  2021
Desatero dobrého bondingu. Jak mají vypadat první chvíle po porodu?
V časné poporodní době se odehrávají jedinečné a neopakovatelné hormonální změny. A i když si to třeba neuvědomujeme, zakládá právě bonding a jeho podpora na trvalý, láskyplný a celoživotní vztah s dítětem. Co bylo ještě před pár lety neznámým pojmem, dnes už naštěstí na mnoha místech není bráno jako podivná žádost maminky.

Jak má dobrý bonding vypadat? Tady máte deset kroků k podpoře bondingu 

  1. Položení nahého dítěte na matčino nahé břicho ihned po porodu, při porodu sekcí k tváři maminky.
  2. Podpora a nepřerušování tohoto kontaktu nejméně dvě hodiny, lépe dvanáct hodin. Při porodu sekcí může zastoupit kontakt kůže na kůži tatínek, pro dítě jsou jeho bakterie zdraví přínosnější nežli bakterie ošetřujícího personálu. Pokud maminka potřebuje osobní pauzu, může kontakt zajistit tatínek.
  3. Otření dítěte na těle matky a zabalení dítěte i matky jako jedné jednotky do teplých osušek a přikrývek, dítěti je možné nasadit čepičku a ponožky, je třeba se však vyhýbat kontaktu s jeho rukama.
  4. Matka a dítě jsou v kontaktu „skin to skin“, kůže na kůži.
  5. Umožnění a podporování vizuálního kontaktu – pohledu z očí do očí – matky a dítěte, podložení hlavy matky, pokud rodí vleže. Pokud musí být dítě v inkubátoru, je vhodné zajištění webové kamery matce anebo fotek a videí v pravidelných intervalech.
  6. Pomoc s přisátím miminka k bradavce podle jeho tempa a připravenosti – může to být až do třiceti minut kontaktu kůže na kůži, do té doby miminko i maminka odpočívají a seznamují se spolu. Počkejte, až miminko bude mít doširoka otevřené oči a bude strkat do úst pěstičky, na kterých má plodovou vodu, aby jej k bradavce dovedla. Ta voní stejně jako plodová voda. Miminko si olizuje rty a kývá hlavou ze strany na stranu. Zásadně neumývejte dítěti ruce od plodové vody a nechte je volně . Po překotných či medikovaných porodech je miminko chvíli unavené, je zapotřebí nechat je odpočinout na kůži matky. Oba taky vylučují potřebné množství oxytocinu k podpoře vzájemného kontaktu. Některé děti se přisají samy asi do 30 minut, jiné až po 5 hodinách, dejte jim čas.
  7.  Zajištění pohodlné polohy pro matku – křeslo, postel, polštáře, i dítě – v náručí matky.
  8. Zajištění klidného, vstřícného a intimního prostředí ze strany zdravotníků.
  9. Jakékoli vyšetření a ošetření dítěte (sejmutí Apgar skóre, stetoskop, podvaz pupeční šňůry) provést na těle matky. U rizikového novorozence v blízkosti matky, aby měla nad miminkem alespoň vizuální kontrolu. Odložit přetnutí pupečníku na tak dlouhou dobu, jak si přeje matka.
  10. Eliminace techniky, videokamery, mobilního telefonu v těchto neopakovatelných prvních okamžicích. Nedívejte se na mobily – textové zprávy počkají stejně jako jejich adresáti – a do fotoaparátů, dívejte se na své miminko a do jeho očí. Tento jedinečný okamžik vašemu miminku a vám žádné fotografie ani videa později nezprostředkují. 

ZDROJ: M. Mrowetz, G. Chrastilová, I. Antalová: Bonding – porodní radost, nakl. Dharma Gaia Není bonding jako bonding JAK HO UMOŽŇUJÍ ČESKÉ PORODNICE? 

Bonding je jako první zamilovanost. Vypněte mobil, prožijte ho off-line!
Konečně doma! Proč se nebát prvních dnů a nocí s miminkem?
Témata: Porod, Miminko, Porodnice, Chci si rodit po svém, Maminka, Desatero, Kontakt, Vztah, Fotoaparát, Kůže, Děti, Matka
Mohlo by vás zajímat
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus