Maminka.czJen pro tatínka

Desatero pro moderní tatínky! Tohle všechno s dětmi hravě zvládnete

6. 11. 2018
„Můj čas teprve přijde, až budeme spolu hrát fotbal,“ říkává nejeden muž, když mu dáte pochovat miminko. Muži mají ale na péči o děti talent! A my vám ho pomůžeme objevit.

ONI nemají vzbouřené hormony. ONI mají nadhled (protože na větší část dne zmizí do práce). ONI jsou tak trošku ješitní, a když je oceníme, budou nás i dítě nosit na rukou. A na to mají ONI také větší sílu. Takže jací jsou a co všechno hravě zvládnou dnešní tátové? 

Táto, jsi v tom taky! Jak muži prožívají jednotlivé trimestry vašeho těhotenství?

1. Má vlohy a sílu 

„Na kurzy manipulace s miminkem chodí čím dál častěji i muži,“ říká poradkyně psychomotorického vývoje a fyzioterapeutka Lucie Hladká. „A většina z nich je velmi šikovná.“ I když se tedy křehkého miminka zpočátku obávají, jejich velké ruce jsou výhodou. A třeba chování na tygříka, které je důležité pro vývoj a pomáhá často i na bolavé bříško, je vysloveně chlapská disciplína. „V poloze na tygříka je třeba, aby mělo dítě opřenou hlavu ouškem o pažní kost,“ vysvětluje Lucie Hladká. „Muž má delší předloktí než žena a miminko může nosit v této poloze ještě třeba v půl roce věku. Žena má často problém už ve třech měsících.“ 

2. Nadšeně chová 

Když ho k tomu vedete. Hned v porodnici proto rychle předávejte miminko do chlapské náruče. Ideální pro zbavení se strachu je zavinovačka, v té dokáže miminko pochovat každý – jen dejte pozor, aby měl tatínek hlavičku miminka v loketní jamce. A tělíčko ne vodorovně, ale v mírném sklonu asi 45 stupňů. 

Otcovská dovolená 2018 začala platit. Tatínkové mají nárok na sedm dní volna

3. Klokánkuje

Víte, jak se klokánkují nedonošené děti? Tak přesně do téhle polohy radí Lucie Hladká umístit i vaše novorozeně. Anebo i větší miminko, pokud tam hezky leží a zatím nepase hříbátka. Buduje se tím vztah a oběma bude dobře. 
„Tatínek se pohodlně posadí, položí si miminko hlavičkou na své srdce. Ono cítí jeho tlukot, čímž se uklidní. A oba se mohou přikrýt dekou,“ radí skvělý trik Lucie Hladká. No řekněte – takhle se dá skouknout i fotbalový zápas! 

4. Obléká 

Nemusíte se bát, že nepřetáhne bodýčko přes hlavičku nebo že miminku zlomí ruku špatnou manipulací. Zajistěte ale to správné oblečení, pak se nebude strachovat ani nejopatrnější táta! Ideální jsou zavinovací bodýčka a pohodlné polodupačky se širokým lemem v pase. „Tohle oblečení je navíc to nejlepší i pro vývoj, dítě se v něm neškrtí a tátovi se dobře obléká,“ objasňuje odbornice. 
„Jen pozor na tahání za ručičky a celkově na velké klouby v těle. A stále platí přidržovat hlavičku.“ 

5. Uspává jemně 

Máte problém s tím, že když jdete uspávat dítě, jste vy ta první, která usne, a přitom potřebujete ještě spoustu věcí dotáhnout? Střídejte se! A naučte tatínka chodit po bytě se zavinovačkou v ruce, máte-li uplakané miminko. Muže totiž ani osmikilová zátěž hned tak neunaví a chození zajistí pohupování „tak akorát“. „I na míči je lepší se jen jemně houpat, jinak se příliš dráždí nervový systém dítěte,“ radí Lucie Hladká, jak tátu správně poučit (a poté pochválit)! 

Desatero dokonalého táty. Tohle dělejte, a děti vás budou milovat

6. Kočárkuje 

Pamatuju si ty krásné chvilky: nakojené, přebalené, unavené. 
Šup s ním do kočárku a táto, na procházku! Tahle činnost jim obvykle nedělá problém. S prvním synem manžel často vyrážel na pivo (půllitr v jedné ruce a pohupování kočárku tou druhou, aby byl spánek zajištěn). S dalšími naběhal kilometry a nadšeně venčil pejska. 

7. Masíruje 

„Není třeba učit muže složitou masáž. I kdyby jemně hladil tělíčko dítěte, už to je krásná aktivita pro oba,“ popisuje Lucie Hladká. „Miminko se snaží navazovat oční kontakt a spolu s tatínkem něco hezkého vzájemného prožívají už od narození.“ Vybavte koupelnu kvalitním mandlovým, slunečnicovým nebo olivovým olejem (ten je ale hodně mastný).  A tatínka naučte jen pár pravidel: Kroužky na bříšku by měl „psát“ ve směru hodinových ručiček. A při masáži nožek nebo rukou hladit v obou směrech –nejdřív odstředivě, pak dostředivě. A opět netlačit na klouby a páteř. 

8. Hraje si 

Není nikdo lepší na blbinky než táta – pusinkovat, mazlit, bláznit, lechtat! Nechte ho, ať miminku ukazuje a nabízí hračky (když je pak samo uchopí už ve třech měsících, bude to jeho zásluha!). Lechtání na bříšku pak vyprovokuje zvedání nožek a to je pro psychomotorický vývoj nezbytné, protože se posilují břišní svaly. „Při pasení koníčků může tatínek ležet proti miminku, ale obličej radím nechat na zemi,“ doporučuje fyzioterapeutka. „To je důležité, aby se miminko nezaklánělo,“ doplňuje odbornice. 

Otec se snaží uspat batole. A moc se mu to nedaří

9. Fotografuje 

Pár dětských fotografií vždy potěší. Není to výzva pro tatínky, aby alespoň trošku zjistili, jak fotit malé děti? Povzbuďte je k tomu a hned mají doma další roli. Mohou pak zajistit i první hezké obrázky do rámečku na zeď. 

10. Krmí 

Pravděpodobně kojíte. Ale krmit může přece i táta. Že ne? Zkuste se o tuto krásnou intimní chvilku také podělit a dopřát ji i partnerovi. Stačí odstříkat mléko, domluvte si kino s kamarádkou a věřte, že ti dva doma všechno zvládnou. A kdyby byl náhodou problém, žádné dítě ještě nikdy nemělo po 4 hodinách bez jídla nějakou újmu na zdraví. 

To musíte vidět! 18 nejlepších fotek tatínků s malými synky
Největší mýty o tatíncích a proč jim nevěřit?
Těžký život s děckem! Na tohle vás nepřipraví žádné knihy o rodičovství!

 

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Naše tipy, Jen pro tatínka, Psychomotorický vývoj, Otec, Skvělý trik, Hlavička, Pažní kost, Máte-li, Moderní tatínek, Nadhled, Fotbalový zápas, Bolavé bříško, Hodinová ručička, Mírný sklon, Oční kontakt, Táta, Loketní jamka, Desatero, Velká část, Malé dítě, Kino, Uplakané miminko

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!

Horoskopy

Vodnář Svou kariéru jste nastartovali velice slibně, ale mohou vás také některé věci rozladit. Nicméně si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu