Maminka.czPředškolák

Desatero pro ochranu dětí na internetu

1. 6. 2010
Desatero pro ochranu dětí na internetu
Většina rodičů klade velký důraz na péči o bezpečnost svých dětí. Snaží se jim poskytnout maximální ochranu, vybavit je základními návyky bezpečného chování a vychovat z dítěte pokud možno sebevědomého a samostatného jedince. Umí však dnešní rodič poradit dětem ve všech důležitých oblastech? Existuje alespoň jedna sféra, ve které možná není silný v kramflecích – internet a jeho sociální sítě.

„Děti sociálními sítěmi žijí, často o nich vědí více než rodiče a právě tam jim může hrozit velké nebezpečí,“ říká Filip Rychetský, odborný lektor bezpečnosti na internetu počítačové školy Gopas. „Proto jsme pro rodiče připravili soubor rad, které jim pomohou se v problematice bezpečnosti na internetu zorientovat,“ dodává Rychetský.

Internetové sociální sítě jsou fenoménem, který vyhovuje nátuře mladého člověka. Umožňují intenzivní komunikaci i na velkou vzdálenost a tedy téměř okamžité sdílení zážitků i informací. Tato komunikace však obsahuje také osobní a citlivá data jako je datum narození, kontakty, zájmy a v některých případech dokonce i aktuální poloha uživatele. Tato data mohou být na internetu přístupnější než bychom si uvědomovali. Nebezpečí se skrývá v hrozbě zneužití těchto dat nebo jejich prostřednictvím zneužití samotného dítěte. Přestože sociální sítě umožňují pokročilé možnosti zabezpečení všech údajů, výzkumy ukazují, že z lehkovážnosti nejsou dostatečně využívány.

Tři zásady pro děti: 1. Nikdy neuvádět, neposílat ani nepřikládat žádná soukromá osobní data (například rodné číslo, datum narození, zdravotní stav, kontakty, osobní data známých)
2. Nikdy nepřijímat nabídky na přátelství nebo o něj nežádat osoby, které neznáme.
3. Když si nejsme jistí, co daná služba, hra, aplikace obsahuje, doporučujeme se zeptat dospělého (rodičů, či jiných odpovědných osob, kterým důvěřujeme).

Tři zásady pro rodiče: 1. Seznámit se s podmínkami užívání dané sítě. Ujistit se, že děti dosahují věkové hranice požadované daným webem (Facebook od 13 let například). Jaký je její účel, jak funguje. Seznámit se se zabezpečením a vhodně jej nastavit. Získat co nejvíce informací o dané sociální síti.
2. Před užíváním sociálních sítí si zavést domácí pravidla pro využívání internetu. Jakmile začnou děti samy používat Internet, je třeba sestavit seznam pravidel, která bude celá rodina respektovat a dodržovat. Tato pravidla by také měla určovat, zda mají vaše děti přístup na weby sociálních sítí a jakým způsobem je mohou používat.
3. Vysvětlit svým dětem, jaké fotografie či videa je vhodné publikovat, co vše o sobě odhalí a jaké to může mít důsledky. Komunikovat s dětmi o jejich zážitcích.

Tři rady pro zabezpečení připojení: 1. Rozhodně by se měla pravidelně měnit hesla, nepoužívat stejné heslo k dalším službám a své heslo nikomu neprozrazovat. Seznámit se s pravidly použití a způsoby nastavení každé aplikace či služby.
2. Každý by měl používat sociální sítě jen na svém počítači. Může se stát, že svým či cizím neopatrným chováním zaneseme do počítače infekci, nebo by se přihlašovací údaje mohly uložit na počítač prostřednictvím cookies.
3. Na počítači bychom měli mít nainstalovaný antivirový program pro případ nechtěné infekce, dále používat firewall, či speciální programy na odstranění škodlivého malwaru. Mnohé z nich jsou přitom pro domácí účely zadarmo.
A dobrá rada na závěr: • Rodiče by měli podporovat sociální kontakty dětí s lidmi, které osobně znají a pomáhat dětem nalézat dobrou rovnováhu mezi oběma typy komunikace. To bude jistě nejlepší investice do bezpečné budoucnosti vašich dětí na internetu.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Rodina, Cookies, Děs, Internet, Rodné číslo, Desatero

Mohlo by vás zajímat
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?

Horoskopy

Panna Otázky lásky jsou opět aktuální, což je pro mnohé z vás velmi pozitivní zpráva. Nemusíte se věnovat jen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nikola, Nikol, Nicol

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu