Maminka.czTěhotenství

Deset těhotenských nepříjemností

, Časopis Maminka
28. 6. 2010
Deset těhotenských nepříjemností
Možná vás minou, možná taky ne. Když ale budete připravená, určitě vás nedostanou! Seznamte se proto s nejčastějšími obtížemi, které vás během očekávání mohou potrápit...

Nevolnosti

Jsou asi nejčastější nepříjemností a těhotné, kterým se zcela vyhnuly, mohou hovořit o velkém štěstí, protože v určité míře je zažila většina těhulek. Z neznámých důvodů byly kdysi nazvány ranními, pokud jimi ale gravidní žena trpí, většinou je úplně jedno, která denní doba právě je.

Mnoho žen dokonce podle neoblíbeného objímání záchodové mísy pozná, že těhotenství je tady. Alespoň částečnou úlevu by vám mohlo přinést pojídání sucharů hned po probuzení ještě v posteli anebo vynechání dráždivých potravin.

Mdloby

Nebývají moc časté, bohužel mohou být i příznakem vážnějšího onemocnění, proto o nich vždy informujte svého ošetřujícího lékaře. Většinou se ale jedná jen o potíže způsobené nižším tlakem.

Dejte si pozor hlavně na místnosti s vydýchaným vzduchem či při vstávání z horké vany. Podobně jako nevolnosti přepadají i mdloby v nejhorší formě ženy hlavně v prvním trimestru. V tomto období na vás těhotenství ještě není vidět, takže vám jen těžko někdo uvolní místo například v tramvaji. Nestyďte se říct si o pozornost, která vám právem náleží.

Únava

Pár dní po oslavách vysněného otěhotnění vás možná přepadne příšerná a navíc nepřekonatelná únava. Nebraňte se odpočinku, máte na něj nárok! Ve vašem těle dochází k tak převratným změnám, že je logické, že je organismus doslova vyčerpaný. Spěte, co to jde, a hlavně - dokud to jde a máte klid.

WC, nebo život!

Je velmi pravděpodobné, že během těhotenství budete navštěvovat toalety mnohem častěji. Pokud ale podceníte pitný režim, můžete si zkomplikovat život zánětem močových cest. S každým dalším porodem se toto riziko ještě zvyšuje.

Pocení

Většina žláz v těhotenství zvýší svoji aktivitu, platí to i o žlázách potních. Možná se budete muset sprchovat několikrát denně, možná si zvyknete na lehčí oblečení. Vyhněte se agresivním antiperspirantům. Raději se nepokoušejte omezovat příjem tekutin, které pro správné fungování organismu nutně potřebujete.

Výtok

Kvasinková infekce bývá věrným průvodcem těhotných žen, léčba přitom nebývá dlouhodobě úspěšná. K preventivním opatřením patří důkladné žehlení bavlněného prádla a vynechání sladkých moučných pokrmů. Po porodu se situace většinou velmi rychle upraví.

Zácpa

Málokomu se chce s tímto problémem svěřovat, pokud ale frekvence vyprazdňování klesne pod tři za týden, měla byste o tom svého lékaře informovat. Odpadní látky, které zůstávají ve vašem těle, se společným oběhem mohou dostat i k miminku. Jezte co nejvíce vlákniny, tedy zeleniny, celozrnných potravin, dobré jsou také kompoty. Mnoha těhulkám pomáhají švestky, ať už čerstvé nebo sušené. Bez obav můžete použít přírodní prostředky k úpravě vyprazdňování, jako je například psyllium.

Bolesti zad

V pozdějších fázích těhotenství jsou způsobeny změnou těžiště a váhovým přírůstkem. Na začátku gravidity zase hormonálními změnami a uvolňováním vazů. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, cvičte těhotenské cviky. Snažte se nezvedat a nenosit těžká břemena.

Těžké nohy a křečové žíly

Většinou jde o genetickou záležitost. Zkuste co nejvíce odpočívat s podloženýma nohama. Pozor na otoky horních i dolních končetin, společně s bílkovinou v moči a vysokým tlakem mohou značit těhotenskou preeklampsii.

Poslíčci

Nepravidelné děložní stahy vnímá řada těhulek již několik měsíců před porodem, jejich intenzita a bolestivost se postupně stupňuje. Pokud vás trápí obava, že nepoznáte rozbíhající se porod, opravdu se nemusíte bát. Poslíčci na rozdíl od skutečných kontrakcí mizí v teplé vodě a intervaly mezi nimi se nezkracují.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Gravidní žena, Děs, Neznámý důvod, Věrný průvodce, Vydýchaný vzduch, Kvasinková infekce

Mohlo by vás zajímat
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Jaká je příčina opožděného vývoje řeči u dětí? Budete se divit!
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Panna Milé Panny, nepodléhejte lenosti a zkuste se dokopat k lepším výsledkům. Právě na ně je nadřízený…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zbyněk, Zbyhněv, Drahoš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné