Maminka.czPreteen

Desetileté děti milují TikTok! Co všechno rodiče vůbec netuší a měli by

Radka Wallerová 25.  8.  2020
Myslíte si, že když máte účet na nějaké sociální síti a vaše dítě ho tam má taky, jste v obraze a máte ho pod kontrolou. To se hodně pletete.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dalo by se to říct třeba takhle: Facebook a ano, i Instagram „jsou pro starý". Prvně jmenovanou síť používají hlavně rodiče, Instagram letí mezi mladými lidmi. 

A pak je tu TikTok, síť, které propadli nejen teenageři, ale i desetileté a mladší děti. Než prohlásíte, že se to vaší rodiny netýká, jedna informace: V Česku se už zaregistrovalo každé druhé dítě, byť ne všechny TikTok aktivně používají. 

Polovina dětí zažívá šikanu na sítích! Týká se to i vašeho dítěte?

Tahle čínská sociální síť sem v plné síle vtrhla v posledních dvou letech a někteří rodiče ani nevědí, že existuje. Každopádně, děti ji milují – je založena na zveřejňování patnáctisekundových videí, natočení a vložení trvá chvilku a za chvíli může video shlédnout kdokoli po celém světě. Pokud má vaše dítě mobil s přístupem k internetu, je pravděpodobnost, že TikTok zná a používá, dost vysoká. 

Bacha na bezpečnostní díry

Bohužel, aplikace má bezpečnostní rizika, o kterých zase moc nevědí děti, jak ukázal nedávný on-line průzkum v rámci projektu Buď safe online, za kterým stojí společnost Avast. A rodiče také ne, zhruba polovina z nich navíc vůbec netuší, kam jejich děti na webu chodí. 

„Děti a teenageři chtějí na sociálních sítích především získat co nejvíce lajků, srdíček a sledujících, spousta z nich ale nedbá na to, že jejich profil je veřejný a kdokoliv jejich obsah může vidět,“ vysvětluje odbornice na on-line bezpečnost a ambasadorka projektu Buď safe online Julia Szymanska.  Hrozeb spojených se sítí TikTok je více. V případě TikToku se videa dají stáhnout nebo použít v ‚duetu‘, který umožňuje zesměšňovat videa ostatních. „Představuje tak potenciál pro kyberšikanu," upozornila Szymanska na velké riziko. 

MATKÁM I DĚTEM NA SÍTI se věnoval i časopis Maminka, aktuální i starší čísla si můžete až domů objednat TADY

Aplikace TikTok má globálně sta miliony nových aktivních uživatelů měsíčně a je v ní mnohem snazší získat sledující a like než na jiných sociálních sítích. Děti v aplikaci mohou mít stejný počet sledujících jako například někteří známí čeští influenceři na jiných sítích, a proto je pro ně tak přitažlivá.

Žádná rodičovská kontrola

Výzkum zjišťoval, kolik českých a slovenských dětí aktivních na internetu má profil i v aplikaci TikTok, ta předloni pohltila populární a mezi dětmi rovněž oblíbenou službu Musical.ly. Strmý nárůst její popularity způsobuje i to, že o ní rodiče, na rozdíl od Facebooku či Instagramu, nevědí. Aplikaci TikTok navíc neblokují nástroje rodičovské kontroly, a děti se tak v ní mohou pohybovat volně a bez dohledu, což je pro ně lákavé.

Matky na Instagramu. Které se vyplatí sledovat? Ne všechny jsou perfektní

Z průzkumu Buď safe online vyplývá, že 52 procent respondentů má profil na TikToku, ale až 35 procent z nich neví, že jejich profil je ve výchozím nastavení veřejný. Veřejný profil na TikToku umožňuje komukoliv dohledat ostatní uživatele, sledovat jejich obsah a psát jim soukromé zprávy.  TikTok zároveň nenabízí funkci dvoufázového ověření, které může zamezit případné krádeži účtu.

Šest tipů pro rodiče aneb kdopak by se TikToku bál

Právě jste se vyděsili a hodláte dětem povolit internet nejdřív v osmnácti? Věřte, pokud nežijete na samotě v lesích bez kontaktu s vnějším světem, není to dobrý nápad. Spíš se snažte tenhle rozměr světa vašich dětí pochopit.

Mimochodem, rozhodně to neznamená, že byste v něm měli mít všechno pod naprostou kontrolou.

Aplikaci TikTok si nejdřív nainstalujte i vy a zkuste ji chvíli používat, abyste pochopili, jak funguje a jaký obsah se na ní nachází. Nejlépe budete vlastním dětem umět poradit, pokud porozumíte prostředí, v němž se pohybují.

  • Přenastavte profil dítěte na TikToku z veřejného na soukromý.
  • Vypněte v aplikaci lokalizační služby, aby nešlo sledovat, odkud se dítě – nebo vy – připojuje.
  • Promluvte si se svým dítětem o tom, co na internetu dělá. Proberte, co je a není vhodné sdílet, a snažte se zjistit, co pro vaše děti přítomnost na TikToku znamená.
  • Je také důležité si uvědomit, že jde o sociální síť a veškeré reakce na sdílený obsah v podobě „like“ či „dislike“ je potřeba brát s rezervou a s vědomím toho, že se vztahy na sociálních sítích nedají připodobnit k reálnému životu.
  • Stanovte si společně časový limit, jak dlouhý čas mohou vaše děti trávit na internetu. Můžete jim to rovnou nastavit v telefonu, stejně jako jim můžete omezit možnost používat některé aplikace či YouTube. Umí to například Google.

Soukromí je svaté aneb jak to vidí dětský psycholog?

Kdysi mi nějaký moudrý člověk, byl to psycholog Václav Mertin, řekl, že není rozumné mít vlastní potomky mezi přáteli na Facebooku. Nebo na jakékoli jiné sociální síti, samozřejmě. Zdálo se mi to tehdy přehnané, ale později – když našim nejstarším dětem bylo čtrnáct a víc − dali jsme mu doma ještě rádi za pravdu. Nejpozději patnácté narozeniny by měly být zlomem, kdy z přátel svého dítěte na sociálních sítích nenápadně vycouvat.

Jednak vám to umožní psát vlastní vtipné hlášky, aniž by se vám potomek útrpně smál. A hlavně vás to ušetří zaražených momentů nad tím, čemu na webu přitakává vaše dítě, co se mu líbí a co a hlavně jak komentuje. I když ty nejzajímavější věci stejně píše v nějakém soukromém chatu, kam stejně nevidíte.

Školáci mají větší nohy než dřív. Rodiče jsou při nákupu bot zoufalí. Co se děje?

Dospívající dítě byste pod kontrolou beztak mít neměli, radí psycholog Václav Mertin, který podobné pokusy o špehování přirovnává k rozdělávání cizí pošty. Jsou ale i další věci, za které by potomci mohli své rodiče nenávidět. Možná jim do podoby profilu na sítích nemluvíte, možná je ani v přátelích nemáte, ale na ten svůj dáváte fotky z dovolené či rodinných oslav, kde děti neváháte označit, takže se na obrázky můžou podívat i jejich kamarádi. Ideálně s nějakou vtipnou průpovídkou. Tedy vtipnou podle vás, děti to pravděpodobně budou vidět jinak. Je přitom úplně jedno, že na tom výletě se dítě samo fotilo několikrát a podobnou fotku taky někam na web vyvěsilo. Ono může, ale rodiče ne, tak to prostě v pubertě je. Pravidlo je jasné: Pokud chcete něco takového udělat, dopředu se zeptejte.

A už vůbec by vás nemělo napadnout řešit na síti s dětmi nějaké spory nebo komentovat jejich chování na jejich stránce neboli zdi. Ubraňte se také tomu, abyste se zapojovala do diskusí, které na Facebooku vedou s kamarády, dost pravděpodobně se nechytnete. Ostatně představte si, že podobně s nimi vtipkujete naživo někde na školním dvoře. Asi by to taky nefungovalo, co? „Lajk“ od matky rovněž většinou nepotěší.

P.S. Když první generace našich dětí oslavila dvacítku, zase si nás – staré rodiče – na sítích přidali. Potěšilo nás to, ne že ne.

Předčasná puberta: Dcera dostala menstruaci už v šesti letech. Čím to?
Mateřství? Nevzdala jsem se ničeho, ale už umím zpomalit, říká redaktorka Simona
Témata: Školák, Psychika, Instagram, Rodičovství, Rodiče, Šikana, Puberta, TikTok, ambasadorka, Back to school, Mel B, Preteen, Kyberšikana, Teenager, Sociální síť, Děti, Buď safe online, Facebook, Aplikace, Profil, YouTube, Moudrý, Desetileté dítě, Google, Česká republika