Maminka.czŠkolák

Deskové hry – proč s nimi ztrácet čas?

8. 10. 2010
Deskové hry – proč s nimi ztrácet čas?
Říká se, že kdo si hraje, nezlobí. Kterak zabavit své ratolesti, třeba když venku prší?

Není hrát si, jako hrát si. Asi se shodneme na tom, že trávit několik hodin denně u počítače nebude to pravé ořechové. Jedním z možných "lepších" řešení jsou moderní deskové hry. Co se za tímto pojmem skrývá a proč s nimi ztrácet čas jsme se zeptali Ladislava Smejkala, majitele internetového obchodu s deskovými a karetními hrami.

Spousta našich čtenářů si pod pojmem deskové hry představí tak možná Šachy a Člověče nezlob se. Ti znalejší možná přidají ještě Mlýn, Dostihy a sázky či Scrabble. Mohl byste nám vysvětlit, co se vlastně skrývá za pojmem „desková hra“?

Deskových her je ohromné množství druhů. Od klasických deskových her, z nichž nejstarší jsou známé již přes tisíc let (Go, Šachy, Backgammon, Dáma, Oware, atd.) až po moderní deskové hry, které v současné době dobývají svět. Patří mezi ně hry pro 2 hráče na 5 minut, ale také několikahodinové maratóny třeba i pro 10 hráčů současně.

O počítačových hrách je známo, že dost často jakmile hráč jednou hrou projde, už o ni ztratí zájem a hledá něco nového. Platí toto pravidlo i pro deskové hry? Jak vysoké je riziko, že daná hra skončí po jedné, dvou hrách, zasunutá někde na poličce?

Tohle nebezpečí většinou nehrozí. Pokud se při výběru nespletete, dobrá hra vám dokáže přinést mnoho hodin zábavy. Moderní hry vynikají vysokou variabilitou hry, takže každá partie je jiná. Největší výhodou oproti počítačovým hrám je ale bezesporu to, že hrajete s živými spoluhráči.

Dobrá, dejme tomu, že bych si chtěl nějakou hru koupit. Přesto – při pohledu na cenovku mé nadšení mnohdy opadne. Čím to je, že u nás jsou ceny deskových her, řekněme, poněkud vyšší?

Kvalitní deskové hry většinou stojí několik set korun. Zkusme se na to ale podívat z druhé stránky. Čtyřčlenná rodina dá za lístky do kina nejspíše skoro stejně. Dobrá hra jim ale dokáže poskytnout více zábavy a ne jen jednou, ale opakovaně. Navíc umožní rodičům strávit příjemné chvíle s jejich potomky. Nelze přehlédnout ani to, že hry mají příznivý vliv na rozvoj myšlení dětí.

Co mám dělat, nechci-li kupovat zajíce v pytli? Je nějaká možnost si hry „vyzkoušet“?

Ano, právě protože hry nejsou zrovna levná záležitost a navíc dnes již i u nás lze koupit obrovskou spoustu velmi rozdílných her. Je vhodné nejprve si o nich něco zjistit. Ideální možností je návštěva nějakého herního klubu. V mnoha městech již takové kluby existují, často jsou zakládány při školách nebo dětských klubech. Další možností je navštívit některé ze stránek věnovaných hrám a přečíst si recenze hry. V některých větších městech nalezneme také specializované herní obchody, kde vám rádi s výběrem pomohou.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Jen pro maminku, Hry pro děti, Čtyřčlenná rodina, Karetní hra, Desková hra, Dětský klub, Děs, Čas

Mohlo by vás zajímat
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Kozoroh Každý den je pro vás stále složitější, a to zejména po pracovní stránce. Není možné se stále stresovat.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu