Maminka.czŠkolák

Deskové hry – proč s nimi ztrácet čas?

8. 10. 2010
Deskové hry – proč s nimi ztrácet čas?
Říká se, že kdo si hraje, nezlobí. Kterak zabavit své ratolesti, třeba když venku prší?

Není hrát si, jako hrát si. Asi se shodneme na tom, že trávit několik hodin denně u počítače nebude to pravé ořechové. Jedním z možných "lepších" řešení jsou moderní deskové hry. Co se za tímto pojmem skrývá a proč s nimi ztrácet čas jsme se zeptali Ladislava Smejkala, majitele internetového obchodu s deskovými a karetními hrami.

Spousta našich čtenářů si pod pojmem deskové hry představí tak možná Šachy a Člověče nezlob se. Ti znalejší možná přidají ještě Mlýn, Dostihy a sázky či Scrabble. Mohl byste nám vysvětlit, co se vlastně skrývá za pojmem „desková hra“?

Deskových her je ohromné množství druhů. Od klasických deskových her, z nichž nejstarší jsou známé již přes tisíc let (Go, Šachy, Backgammon, Dáma, Oware, atd.) až po moderní deskové hry, které v současné době dobývají svět. Patří mezi ně hry pro 2 hráče na 5 minut, ale také několikahodinové maratóny třeba i pro 10 hráčů současně.

O počítačových hrách je známo, že dost často jakmile hráč jednou hrou projde, už o ni ztratí zájem a hledá něco nového. Platí toto pravidlo i pro deskové hry? Jak vysoké je riziko, že daná hra skončí po jedné, dvou hrách, zasunutá někde na poličce?

Tohle nebezpečí většinou nehrozí. Pokud se při výběru nespletete, dobrá hra vám dokáže přinést mnoho hodin zábavy. Moderní hry vynikají vysokou variabilitou hry, takže každá partie je jiná. Největší výhodou oproti počítačovým hrám je ale bezesporu to, že hrajete s živými spoluhráči.

Dobrá, dejme tomu, že bych si chtěl nějakou hru koupit. Přesto – při pohledu na cenovku mé nadšení mnohdy opadne. Čím to je, že u nás jsou ceny deskových her, řekněme, poněkud vyšší?

Kvalitní deskové hry většinou stojí několik set korun. Zkusme se na to ale podívat z druhé stránky. Čtyřčlenná rodina dá za lístky do kina nejspíše skoro stejně. Dobrá hra jim ale dokáže poskytnout více zábavy a ne jen jednou, ale opakovaně. Navíc umožní rodičům strávit příjemné chvíle s jejich potomky. Nelze přehlédnout ani to, že hry mají příznivý vliv na rozvoj myšlení dětí.

Co mám dělat, nechci-li kupovat zajíce v pytli? Je nějaká možnost si hry „vyzkoušet“?

Ano, právě protože hry nejsou zrovna levná záležitost a navíc dnes již i u nás lze koupit obrovskou spoustu velmi rozdílných her. Je vhodné nejprve si o nich něco zjistit. Ideální možností je návštěva nějakého herního klubu. V mnoha městech již takové kluby existují, často jsou zakládány při školách nebo dětských klubech. Další možností je navštívit některé ze stránek věnovaných hrám a přečíst si recenze hry. V některých větších městech nalezneme také specializované herní obchody, kde vám rádi s výběrem pomohou.

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Jen pro maminku, Hry pro děti, Čas, Děs, Desková hra, Karetní hra, Čtyřčlenná rodina, Dětský klub

Mohlo by vás zajímat
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?

Horoskopy

Kozoroh Milí Kozorozi, jindy se do práce těšíte a jste na pracovišti jako první. Nyní je to jinak. Mnohdy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné