Maminka.czLéto s dětmi

Dovolená u moře: Testovat na covid se musí i děti. Za jakých podmínek?

Simona Procházková 28.  5.  2021
Testování na covid se už stalo běžnou součástí našich životů, zvykli jsme si na něj v zaměstnání, jako samozřejmost ho bereme ve školách našich ratolestí. Antigenním nebo PCR testům se děti nevyhnou ani v případě, že s nimi budete chtít vycestovat za hranice. Přinášíme ucelený přehled podmínek a pravidel.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Letní dovolenková sezóna je za dveřmi a možná plánujete vydat se s rodinou za hranice a nemůžete se už dočkat odpočinku v teple v některé z oblíbených přímořských destinací. Situace pro turisty se mění každý den, a tak se možná nevyznáte v tom, jaké podmínky aktuálně platí. A co všechno musíte zařídit a udělat před tím, než popadnete kufry a vyrazíte. 

VIDEO: Odvaha, nebo šílenství? Rodina se rozhodla vychovávat děti v divočině

Záleží na tom, kam se chystáte

Podmínky pro testování dětí se mohou lišit v závislosti na cílové destinaci nebo také požadavcích dané letecké společnosti. Přesná pravidla pro testování dětí si proto vždy těsně před odjezdem či odletem zjistěte a ověřte na webovém portálu Ministerstva zahraničních věcí (mzv.cz), na webových stránkách vládních orgánů jednotlivých zemí a také přímo u letecké společnosti, se kterou budete cestovat.

Pokud se chystáte vyjet s cestovní kanceláří, aktuální informace a změny vám sdělí její zástupce a během pobytu pak delegát, který se o vás bude starat v místě vaší dovolené.

Kdy je potřeba nechat dítě otestovat?

V populárních letních dovolenkových destinacích, jako jsou Řecko, Chorvatsko, Bulharsko nebo Turecko, panují momentálně rozdílné podmínky, za jakých vás pustí do země. Pokud jde o děti, jsou některé státy benevolentnější. Jiné vyžadují splnění stejných kritérií, která platí pro dospělé (některé země vyžadují negativní test i pro očkované cestovatele, jiným postačí antigenní test, není třeba PCR). Tady je stručný přehled nejdůležitějších informací.

Očkování proti covidu u dětí. Kdy začne a v jakém věku vakcínu budou moci dostat?

Řecko

 • Platí povinnost prokázat se negativním PCR nebo antigenním testem nebo lékařským potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19, případně mezinárodním certifikátem o očkování – nevztahuje se jen na děti do 5 let.
 • Po návratu do Česka se pak testování a karanténě vyhnou pouze ti cestovatelé, kteří prošli kompletním očkováním, neočkovaní musí podstoupit PCR test nejpozději pět dní po příjezdu a do té doby být v domácí samoizolaci.

Bulharsko

 • Před vstupem do země máte povinnost prokázat se buď mezinárodním potvrzením o negativním výsledku testu, který není starší než 48 hodin (antigenní) nebo 72 hodin (PCR), případně také písemným potvrzením o prodělaném onemocnění během posledních 15 až 180 dní. Tato podmínka neplatí pro děti do 5 let.
 • Pro cestující letadlem vždy platí podmínky konkrétní letecké společnosti pro vstup na palubu, výjimku mají opět děti do 5 let.
 • Při návratu do Česka je nutné podstoupit ještě v destinaci antigenní nebo PCR test, který není na začátku cesty starší než 24 hodin (antigenní), respektive 72 hodin (PCR), a nechat si vystavit písemné potvrzení v angličtině. Výjimku mají děti do 5 let. Když bude v době vašeho zájezdu povinnost testování stále platit, bližší informace se dozvíte od delegátů.
 • Nejpozději do pěti dnů od návratu je třeba podstoupit PCR test, opět s výjimkou dětí do 5 let a osob, které předloží vytištěné písemné lékařské potvrzení o prodělání nemoci covid-19
Mapa cestování: Kde vás čeká formulář, kde test a jak se vracet do ČR?  

Chorvatsko

 • Podmínkou pro vstup je předložení negativního výsledku PCR  nebo antigenního testu v anglickém jazyce, který nesmí být starší než 48 hodin, nebo potvrzení o prodělání covidu (11 až 180 dní).
 • Na děti do 7 let, které cestují s rodičem/zákonným zástupcem, se nevztahují žádné podmínky.

Turecko

 • Každý turista bez výjimky musí podstoupit PCR test, a to buď nejdéle 72 hodin před příletem do Turecka, nebo po příletu. Cestovní kanceláře doporučují otestovat se ještě před odletem, čímž se vyhnete riziku případné karantény v destinaci.
 • Před cestou zpět je nutný PCR (72 hodin) nebo antigenní (24 hodin) test nebo lékařské potvrzení o prodělání covidu. Toto neplatí pro děti mladší 5 let.
 • Po návratu do Česka musí každý cestovatel podstoupit PCR test.

Španělsko

 • Pro všechny Čechy cestující na území Španělska platí povinnost prokázat se při odletu i při vstupu do země mezinárodním potvrzením o negativním výsledku PCR testu, který nesmí být starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na děti mladší 6 let.
 • Při návratu do Česka platí povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test. Test před odjezdem v destinaci a po příjezdu do tuzemska není potřeba, pokud se prokážete potvrzením o prodělaném onemocnění. Test před cestou zpět domů ještě v destinaci se netýká dětí do 5 let.

Od června testování zdarma

Cestování bude o něco snadnější. Od června jsou pro Čechy zdarma dva PCR testy a čtyři antigenní měsíčně. Negativní PCR test bude platit sedm dní, antigenní nejčastěji tři dny. Čtyřčlenná rodina tak ušetří za dovolenou až 12 tisíc korun. Dosud se museli prokázat antigenním či PCR testem lidé při cestování z téměř všech evropských států. Češi, kteří jsou naočkovaní, pak ale mohou z oranžových a červených států cestovat zpět bez testů. Testy se pak také prokazují ti, kteří nejsou naočkovaní či neprodělali covid-19 v posledních 180 dnech.

Domácí testy na Covid: Jaké jsou jejich výhody a dá se jim věřit?

Testy ze slin jsou pro děti příjemnější

Pro rodiče je určitě dobrou zprávou, že laboratoře začínají postupně zavádět PCR testy ze slin namísto těch z nosohltanu. Jejich hlavní výhodou je, že jsou šetrnější a bezbolestné, odpadá tak stres z nepříjemných stěrů z nosohltanu. S novými odběrovými sadami na testování přišly laboratoře AeskuLab. Můžete si tak vybrat, zda podstoupit test z nosohltanu, nebo třeba test ze slin systémem kloktání. Ty nabízejí například laboratoře Prevedig, GHC Genetics a Vidia Diagnostika.

PCR testy zůstávají v mnoha případech jedinou možností, jak vycestovat a ty výtěrové z nosohltanu zejména malé děti ne vždy dobře snášejí. V ceně testu je mezinárodní certifikát a podstoupit je mohou i ti, kteří mají PCR test indikovaný lékařem.

Sledujte aktuální změny zde:

 • mzcr.cz
 • mzv.cz
 • koronavirus.mzcr.cz
 • ackcr.cz
RETRO: U Mácháče, v Tatrách nebo u Balatonu – to byly dovolené za socialismu!
Léto s bříškem: Inspirujte se v naší velké galerii těhotenských plavek
Chraňte oči dětí před sluncem. Jak správně vybrat dětské sluneční brýle?

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Zdraví, Děti, Koronavirus, Rodina, Léto s dětmi, Maminka cestuje, Cestování, Dovolená s dětmi, Chorvatsko, karanténa, Odvaha, covid, Španělsko, Zaměstnání, Bulharsko, Čech, Jaký, Lékařské potvrzení, Odlet, Potvrzení, Test, Destinace, Příjezd, Tatra, Testování, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Teď to bude teprve jízda! Tajnůstkář Pokáč představil fanouškům svého druhého syna
Formánková Simona
Porod
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Kurzy na osobní trenérku a lektorku pilates dělala v době, kdy měla už dvě děti a třetí v bříšku
Procházková SimonaNovák Matějková Markéta
Maminka roku 2022
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci