Maminka.czPsychika

Děti a duševní zdraví. Na odborníka se čeká i půl roku, rodiče by neměli otálet s hledáním pomoci

Simona Procházková 10.  8.  2022
Průzkum T-Mobile a Nevypusť duši přináší nejnovější data o duševním zdraví dětí pohledem nás dospělých. Odborníci mimo jiné zjistili, že osvěta v této oblasti je stále nedostačující a rodiče mají často zcela chybné představy o odborné péči. Rovněž mnohdy podceňujeme první příznaky psychických problémů našich ratolestí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podceňování prvních příznaků, dlouhé čekací lhůty u odborníků, ale i společenská stigmatizace duševních nemocí. Ačkoliv pro 91 % dospělých je duševní zdraví dětí přinejmenším stejně důležité jako to fyzické, problémy s dětskou psychikou často v první fázi vůbec neřeší. Každý druhý rodič pak vidí jako nedostatečnou také osvětu ve společnosti. To vyplývá z průzkumu neziskové organizace Nevypusť duši a společnosti T-Mobile, který se zaměřil na postoj dospělých k péči o duševní zdraví dětí.  

VIDEO: Maminka podcast: Jak učit děti vnímat své tělo zdravě?

(Ne)dostupnost lékařské péče

Význam duševního zdraví dětí si uvědomuje drtivá většina dospělé populace. Do jaké míry jsme ale ochotní kontaktovat v případě problémů odborníky a kdy začít obtíže dětí řešit? Na tyto otázky se zaměřil průzkum, jehož cílem bylo zmapovat informovanost, postoje a ochotu dospělých vyhledat pomoc v oblasti dětského duševního zdraví.

Z průzkumu vyšlo najevo, že 9 z 10 respondentů by se v případě psychických problémů u dítěte obrátilo na odborníky. Spolu s tím však průzkum odhalil mnohdy až nerealistická očekávání rodičů ohledně dostupnosti péče – zatímco podle poloviny respondentů je odborníků dostatek, reálně se čekací lhůty u dětských psychologů a psychiatrů pohybují okolo 4 až 6 měsíců, což v některých případech může představovat velké riziko.  

„Ačkoliv se dotazovaní domnívali, že informací o duševním zdraví je dostatek, vnímáme, že je stále třeba šířit povědomí nejen o tom, jak mohou děti v takových chvílích podpořit sami, ale také o (ne)dostupnosti lékařské péče. Zároveň je nutné budovat důvěru a povědomí o širší záchranné síti odborníků, které mohou využít například ve škole,“ uvádí ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová.  

Úzkosti a pocity viny se někdy ozývají i během mateřství, nemusíme na ně ale být samy

Hlavně dlouho nečekat. Pomoct může i škola

Řešením by tak mohla být časnější identifikace problémů, se kterými může v rané fázi pomoct právě širší záchytná síť, do níž spadají například také škola nebo pedagogicko-psychologická poradna. 

Pokud rodiče vycítí první náznaky problémů, neměli by čekat, až přibudou další a vše bude řešit odborník. Z pozice dospělého se musíme snažit děti více vnímat a naslouchat jim, nesoustředit se jen na to, jaké mají povinnosti, ale i na jejich pocity a prožitky. V rané fázi tak můžeme zachytit mnoho budoucích potenciálních problémů,“ doplňuje MUDr. Petr Pöthe, pedopsychiatr a psychoterapeut. 

Pro 91 % dotazovaných je duševní zdraví dětí přinejmenším stejně důležité jako to fyzické. Zároveň ovšem až pětina z nich přiznává, že pokud by se u jejich dítěte objevily psychické obtíže, vnímali by to jako určité stigma. To pak negativně ovlivňuje přístup k řešení duševních problémů.

Psychické poruchy jako stigma

Řada dospělých má navíc povědomí jen o některých typech potíží, mezi něž patří například užívání návykových látek, poruchy příjmu potravy, ADHD či šikana, kterým však mnohdy ani nepřičítají psychický původ. Míra znalosti dalších závažných duševních onemocnění, jako jsou například depresivní poruchy, schizofrenie, úzkostné poruchy, sociální fobie, OCD či bipolární poruchy, je pak velmi nízká a ukazuje na potřebu lepší osvěty ve společnosti. 

Jak často říkáte dětem ne? Pozor na to, může to ublížit i dospívajícím

Podle Marie Salomonové se stigmatizace a nedostatek informací netýká pouze duševních onemocnění, ale také jejich léčby. „Z výzkumu vyplynulo, že pouze pětina české dospělé populace věří, že léky dokážou psychické potíže dětí řešit. A v případě, že by se u nich obtíže vyskytly, řešili by je spíše než psychoterapií preventivními kroky, jako jsou pořízení domácího mazlíčka nebo věnování se koníčkům ve volném čase. Toto zjištění je pro nás znepokojující, protože preventivními kroky nelze řešit situace, které již vyžadují intervenci a vyhledání odborníka. Duševní onemocnění se tak naopak bude pravděpodobně rozvíjet.” 

Osvětové programy a kurzy

 Řešením může být informovat o (ne)dostupnosti těchto služeb a budovat větší důvěru k širší záchranné síti odborníků. Proto Nevypusť duši připravuje program pro dospělé o duševním zdraví dětí a dospívajících. Za podpory T-Mobile také šíří osvětu přímo mezi žáky středních škol. 

„Duševní zdraví nás i našich dětí dostává poslední roky zabrat více než kdy předtím. Jen co jsme se začali nadechovat po pandemii, přišel válečný konflikt na Ukrajině, a to vše se na naší psychické pohodě podepisuje. T-Mobile považuje duševní zdraví za nesmírně důležité a často opomíjené téma. Dostupnost odborné péče změnit neumíme, naši roli ale vidíme právě v šíření osvěty. Proto dlouhodobě spolupracujeme s organizací Nevypusť duši a letos jsme se zaměřili na děti a dospívající. Vedle kurzů pro studenty přímo na školách přinášíme i workshopy nejen pro rodiče, ale i všechny dospělé, kterým není duševní zdraví dětí lhostejné,“ říká Simona Dřízhalová, expertka pro udržitelnost v T-Mobile.  

Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci. Proč to tak je?

Téma duševního zdraví patří mezi strategické priority T-Mobile v oblasti udržitelnosti a ESG. S organizací Nevypusť duši spolupracuje již od minulého roku, kdy v prostorech Magenta Experience Center na Pankráci v Praze vznikla série edukativních videí zaměřených právě na péči o duševní zdraví.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Zdraví, Děti, Školák, Výchova, Děti a nemoci, Nemoci, Dospívání, Psychika, OCD, Osvěta, Ukrajina, Průzkum, Onemocnění, Odborná péče, Duše, Pankrác, Dostupnost, Duševní zdraví, Marie Salomonová, Dospělí, T-Mobile, Psychické problémy, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie