Maminka.czKoronavirus

Nemocné dítě? V tomto školním roce je všechno jinak! Jak se chovat odpovědně?

14. 10. 2020
Nemocné dítě? V tomto školním roce je všechno jinak! Jak se chovat odpovědně?
Děti jsou často nemocné. Je to naprosto běžná součást života. Rychle prochladnou, mají rýmu, kašel nebo průjem. Většinou nejde o nic vážného a spraví to pár dní v posteli. Letos je ale, vzhledem k boji s pandemií nemoci Covid-19, všechno úplně jinak. Každé kýchnutí je najednou varující. Na co u dětí dávat pozor a jak se správně chovat?

V případě dětí je největší problém v tom, že příznaky nákazy koronavirem a onemocnění Covid-19 bývají v naprosté většině případů jen mírné, a navíc velmi podobné jiným, zcela běžným sezonním respiračním nemocem, kterými malé děti trpí prakticky neustále a od podzimu do jara si je pořád dokola předávají. Čeho si u ratolestí všímat a kdy podle lékařů zpozornět a přijmout „bezpečnostní opatření“? Mezi typické varovné příznaky patří:

 • zvýšená tělesná teplota nebo dokonce horečka
 • kašel (suchý i vlhký)
 • dýchací potíže, dušnost, pocit tísně na hrudníku
 • rýma
 • bolest v krku
 • ztráta chuti nebo čichu
 • bolest hlavy (podezřelá zejména v případě, že se pojí s dalšími příznaky)
 • bolesti svalů a kloubů
 • celková vyčerpanost, schvácenost
 • bolesti břicha, nevolnost, zvracení nebo průjem

Lékaři varují, abyste dítě pozorně sledovali, jelikož ani v případě, že existuje jiné vysvětlení pro rýmu nebo kašel (prochladnutí venku a podobně), neznamená to, že potomek nemůže zároveň s běžnou virózou či nachlazením prodělávat i onemocnění Covid-19.

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci

Nechte ho doma!

Zásadní pravidlo, které se v současné době nevyplatí podceňovat, zní, s jakoukoli nemocí, i minimálními projevy respirační infekce, nechte dítě doma. Není čas na hrdinství, a ačkoli „obvykle“ pošlete bez větších výčitek ratolest do školky či školy s nudlí u nosu, nyní si to zkrátka nemůžete dovolit, pokud nechcete vědomě ohrozit ostatní. Ohleduplnost a osobní zodpovědnost jsou na místě, apelují lékaři na rodiče. Ne, není doba na to přehlížet symptomy nachlazení a doufat, že se to za pár dní zlepší. Pokud se u vašeho dítěte objeví některý z výše uvedených příznaků, měli byste postupovat takto:

 • Nechte dítě doma, neposílejte ho do školy či školky. Ano, je to komplikace, ale aktuálně nemáte jinou možnost.
 • Pokud je to jen trochu možné, držte nemocného stranou od ostatních členů rodiny, zejména těch starších a chronicky nemocných.
 • Neposílejte děti k prarodičům.
 • Telefonicky kontaktujte praktického lékaře – pediatra, pokud má dítko potíže s dýcháním, horečku, je nezvykle unavené či ospalé, kašle nebo si ztěžuje na bolest hlavy. Poradí, co dělat a zda případně vyjet na pohotovost.
Koronavirus se týká i dětí: Objevují se u nich záhadné záněty. Jaké?

Kdy nechat potomka otestovat na Covid-19?

V případě, že lékař vyhodnotí situaci a zdravotní stav pacienta jako rizikový, poradí vám s dalšími kroky, které bude potřeba podniknout. Včetně podstoupení testu pro vyloučení či potvrzení nákazy koronavirem. Teoreticky by měl být aktuálně otestován každý jedinec, který trpí kterýmkoli z výše uvedených symptomů. Což ale není samozřejmě možné a v případě dětí, které mají jen velmi mírné příznaky, nedocházejí do jeslí, školky či školy, zůstávají v domácí izolaci a nemají žádné kontakty s nejvíce ohroženými skupinami (prarodiče atd.), nemusí být provedení testu nezbytně nutné, pokud se budou striktně léčit doma. Vždy ale konzultujte konkrétní postup s ošetřujícím lékařem, poradí, co přesně byste měli vy i ostatní členové rodiny udělat a jak se chovat. Pokud vás lékař s potomkem na testování odešle a výsledek vyjde pozitivní, zůstávejte v kontaktu s pediatrem a dodržujte důsledně všechna doporučení.

Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů

Když je dítě pozitivní…

V případě zhoršení zdravotního stavu dítěte neváhejte a volejte rychlou lékařskou pomoc a zejména nemocného izolujte od ostatních členů domácnosti (pokud je to možné, noste i doma roušky, dezinfikujte povrchy a hodně větrejte). Do kolektivu a mezi lidi malý pacient nesmí nejméně 10 dnů od projevení prvních příznaků (pokud příznaky přetrvávají, tak samozřejmě déle) a dokud nebude minimálně tři dny zcela bez zvýšené tělesné teploty. Po tuto dobu je dítě považováno za infekční. Všichni členové rodiny, kteří žijí s nemocným pod jednou střechou, musí automaticky nastoupit 14 (respektive 10) denní karanténu. Velmi pravděpodobně budou všichni odesláni rovněž na PCR test, který může odhalit bezpříznakové přenašeče viru. Pokud vyjde test vašeho dítěte jako negativní, informujte lékaře, ten doporučí, co dělat a jak postupovat, a určí, kdy se může vrátit do školky či školy.

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!

Je rozdíl mezi karanténou a izolací!


Karanténa a izolace jsou dva termíny, které se dnes hodně používají, a přestože si spousta lidí myslí, že jde o jedno a totéž, není to tak. Karanténa znamená povinnost zůstat doma: žádné návštěvy, nákupy, výlety a vycházení kamkoli mimo vlastní dům. Naproti tomu izolace znamená zůstat stranou od všech ostatních lidí ve společné domácnosti, nejlépe v oddělené místnosti, se samostatnou vlastní koupelnou a toaletou, nosit roušku kdykoli, když je nutné opustit svůj pokoj, nesdílet ručníky, hygienické potřeby ani nádobí s kýmkoli v domácnosti. Domácí dvoutýdenní karanténu pravděpodobně pediatr nařídí také v případě, když vyjde najevo, že jste se vy nebo váš potomek setkali s nakaženou osobou mimo domov. Pokud toto zjistíte, je zcela nezbytné kontaktovat ošetřujícího lékaře a konzultovat s ním další postup.

Bacily ve škole a školce: Takhle si je děti předávají nejčastěji!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Děti, Nemoc, Děti a nemoci, Kašel, Průjem, Lékař, Covid, Školní rok, Karanténa, Příznaky, Rýma, Nemocné děti

Mohlo by vás zajímat
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Veronika Arichteva má syna Luka Christa. Dvě nohy, dvě ruce a boží nos!
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Maminka roku: Stále hledám možnosti, jak holčičky posunout vpřed, říká Hana Hráčková
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Vendula Pizingerová porodila! Syn Josef se narodil na tátovy narozeniny
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes

Horoskopy

Kozoroh Nebuďte na své blízké přísní a útoční. Mají své vlastní názory a nemusí vás poslouchat. Více času…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nina, Rafaela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné