Maminka.czŠkolák: 6 až 12 let

8 tipů, jak dítěti usnadnit první třídu

, Časopis Maminka
27. 10. 2009
8 tipů, jak dítěti usnadnit první třídu
Doma máte měsíc prvňáčka, kterému se obrátil život naruby. Má své první povinnosti, sžívá se s novým prostředím i kolektivem. Poradíme vám, jak to svému dítku můžete ulehčit.

1 Dostatek spánku

Nevyspání a únava mohou být příčinou snížené koncentrace dítěte, podávání slabších výkonů a celkové rozmrzelosti. Dbejte, aby váš brouček spal minimálně deset hodin denně a při uléhání dodržoval stejnou hodinu. Uvidíte, že také ranní vstávání bude zábavnější.

2 Pravidelná strava

Dítě má jíst pětkrát denně. Základem je snídaně, pro správný metabolismus organismu jsou vhodné také svačiny (mléčné výrobky, ovoce). V mnohých školách již funguje svačinový program „školní mléko“. Oběd je vhodné předplatit ve školní jídelně a je-li školák v odpoledních hodinách v družině, pak si zjistěte, jestli dostane svačinu. Pokud ne, připravte mu ji s sebou.

3 Pitný režim

V některých školách si lze nápoje koupit, mnohdy však pouze sladké limonády, které jsou nevhodné. Proto je lepší vybavit dítko plastovou láhví s přírodní minerální vodou nebo ovocným čajem slazeným hroznovým cukrem, který je navíc i zdrojem energie.

4 Úkoly doma

I když chodí dítě do školní družiny, domácí úkoly by mělo psát doma s rodiči. Vychází to tak i podle výkonnostní křivky – prvňáček by neměl k úkolům usedat před půl třetí odpoledne.

5 Dbejte na povinnosti

Po školním dni je prvňáček jistě zmožen množstvím informací, které v hodinách nasbíral, přesto je vhodné vést jej, aby se staral o své školní pomůcky sám. Ořezat si pastelky a tužky s vaší pomocí určitě zvládne.

6 Dostatek pohybu

Aktivní odpočinek je důležitým prvkem celého dne. Pohyb na čerstvém vzduchu (různé hry, jízda na kole, bruslích) dodá organismu spoustu nové síly. Po celodenním sezení ve školní lavici je vhodné také plavání.

7 Mimoškolní aktivity

Dnes lze vybírat z nepřeberného množství různých kroužků (hudební, výtvarné či pohybové). Většina z nich je přímo ve škole, kterou dítě navštěvuje, takže odpadá náročný přesun z místa na místo. Výběr aktivity je dobré konzultovat s dítětem.

8 Důvěřujte mu

Neubližujte své ratolesti nedůvěrou v její vlastní síly a schopnosti hned při prvním neúspěchu. Vštěpujte mu raději pocit zdravé sebedůvěry. Musí si zvyknout na nový kolektiv a vybudovat si v něm své místo.

Témata: Děti, Časopis Maminka, První neúspěch, Pravidelná strava, Tip

Mohlo by vás zajímat
Nemám na plínky! Kde pomohou matkám samoživitelkám?
Musíte zažít: krmení jelenů v Častolovicích či piknik s Františkem Kinským
Co poznáte z dětské kresby? Hlavně ji nehodnoťte, ať nevezmete dítěti chuť tvořit
VIDEO: Přirozená výuka angličtiny funguje a děti ji zbožňují!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu