Maminka.czKoronavirus

Rychlé antigenní testy: Co všechno o nich rodiče potřebují vědět?

Simona Procházková 6.  1.  2022
Ztrácíte se už ve spleti covidových opatření a všemožných pravidel, týkajících se testování dětí? V lednu čeká školáky pravidelné testování dokonce dvakrát týdně. Jak vlastně fungují rychlé antigenní testy a jsou skutečně spolehlivé? V jakém případě je vhodné rychlotesty obstarat? Kde je koupit a jak se správně používají? Co když vyjde falešně negativní výsledek? Máme pro vás odpovědi na všechny tyto otázky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Takzvané antigenní rychlotesty jsou jednou z cest, jak můžeme bojovat proti masovému šíření nákazy onemocnění covid-19. Jsou běžně dostupné, poměrně levné a jejich použití je velmi jednoduché. To jsou jejich hlavní výhody. Odborníci se sice shodují, že nejsou zdaleka tak spolehlivé jako PCR testy, které dokážou detekovat genetický základ (přítomnost virové RNA) viru SARS CoV-2), každopádně pro využití ve školách i domácnostech jsou metodou první volby. Jak rychlé antigenní testy fungují, kde se dají sehnat a jak přesné jsou?

VIDEO: Jak poznat covid-19 u dětí?

Co je rychlý antigenní test?

Antigenní rychlý nebo také „rapid“ test je důležitým screeningovým nástrojem, i když není tak přesný a citlivý jako PCR metoda. Dokáže identifikovat přítomnost specifických proteinových (bílkovinných) markerů viru SARS-CoV-2, který způsobuje covid, ve vašem těle, které ukazují na infekci. Test můžete použít v klidu doma, výsledek se prokazatelně ukáže za 15 až 30 minut. Odebraný vzorek není třeba posílat do laboratoře, součástí každé testovací sady je vše potřebné pro provedení i vyhodnocení testu (tyčinka do nosu, nádobka s kultivačním roztokem, plastová kazetka pro aplikaci vzorku). Antigenní rychlotesty fungují nejlépe, když máte v organismu vysoké hladiny viru. Což může být i v případě, že na sobě nepociťujete žádné příznaky nemoci.

Jak se používá antigenní rychlotest?

Způsob a použití se u jednotlivých výrobců a značek testů může mírně lišit, obecně lze ale říci, že postup je u všech téměř shodný. Na ruce si nejlépe navlékněte jednorázové rukavice, nezapomeňte, že pracujete s potenciálně infekčním materiálem. Připravíte si veškeré potřebné součásti a pomůcky pro provedení testu. Tyčinkou s vatovým tamponem vytřete nosní obě dírky, tyčinku následně „vymácháte“ ve zkumavce s kapalinou, tu uzavřete a nakapete tři až čtyři kapičky roztoku na plastovou kazetu (ano, připomíná těhotenský test, i princip je podobný). Pozor, postupujte vždy podle instrukcí uvedených v návodu k použití u konkrétního druhu testu. Pokud se na testu objeví jedna barevná čárka (v linii C – kontrolní), jste negativní, pokud se vybarví čárky dvě, druhá též v linii T (testovací), výsledek je pozitivní.

Testování na covid 19 ve školách: Ode dneška se spouští dvakrát týdně. Co dalšího děti čeká?

Je rychlý antigenní test vhodný pro děti?

Buďte bez obav, díky jednoduchému použití a nebolestivé, komfortní aplikaci, mohou antigenní rychlotesty používat i malé děti, ty nejmenší samozřejmě tedy s vaší pomocí. Ve školách a mateřských školkách se používají naprosto běžně a děti s nimi ve velké většině nemají žádný problém. Nejsou stresovány nepříjemným a invazivním odběrem vzorku z nosohltanu, testování probíhá v klidu, beze strachu a přímo ve třídách. Pokud jde o průkaznost výsledků, podle dosavadních analýz fungují tyto testy u dětí stejně spolehlivě, jako v případě dospělých.

Jak přesný je antigenní test?

Realita je taková, že rychlé testy na antigen jsou dobrým doplňkovým nástrojem, není ale tajemstvím, že existuje určité riziko falešné negativity nebo pozitivity (jejich citlivost se udává mezi 50 a 90 %). Lidé se pak mohou domněle spolehnout na negativní výsledek a nechtíc pak virus dále šířit. Nejlepší je proto se vždy otestovat bezprostředně před rodinným setkáním, schůzkou, kulturní akcí nebo jakoukoli jinou událostí.

Falešně pozitivní

Případy, kdy antigenní test vyjde falešně pozitivní (tedy ukazuje, že jste nakaženi, i když ve skutečnosti nejste), nejsou příliš časté. Přesto lékaři doporučují, abyste pro jistotu absolvovali přesnější laboratorní PCR test, provedený vyškoleným zdravotníkem. Pro více informací kontaktujte svého praktického lékaře a do potvrzení výsledku PCR zůstaňte raději v domácí izolaci.

Falešně negativní

Častější jsou případy, kdy vyjde rychlý antigenní test falešně negativní. Je třeba myslet na to, že antigenní rychlotesty byly vyvinuty tak, aby sloužily k častému, každodennímu použití, jejich úkolem je monitorovat potenciální riziko infekce. Pravděpodobnost získání pravdivého výsledku ve velké míře závisí na tom, jak moc je v danou chvíli člověk nakažlivý a v jaké fázi nemoci se nachází, neboli, jak velkou „virovou nálož,“ má aktuálně v těle a tím pádem také šíří do okolí. I když necítíte žádné příznaky onemocnění a máte negativní antigen, neznamená to vždy na 100 %, že nejste nakaženi.

Děti během pandemie covidu-19 ztloustly. Lékaři varují před krizí dětské obezity. Co radí zoufalým rodičům?

Kdy je dobré použít antigenní rychlotest?

Navzdory všem možným výhradám ke spolehlivosti rychlých antigenních testů, mohou dobře posloužit jako užitečný kontrolní prostředek pro domácí využití, a to zejména v těchto případech:

  • pokud máte vy nebo vaše děti příznaky onemocnění covid-19, dají vám rychlou odpověď o možné pozitivitě
  • když se dozvíte, že jste se vy nebo vaše děti setkaly v posledních dnech s nakaženou osobou, můžete se testovat každý den nebo každý druhý den, namísto toho, abyste jen doma v nejistotě čekali 5 až 7 dní, než si budete moci dojít na PCR test
  • pokud vyjde rychlotest pozitivní, víte o nákaze okamžitě, přijmete hned potřebná opatření (nepůjdete do práce a děti nepošlete do školy) a kontaktujete praktického lékaře, nemusíte čekat dva dny na výsledek PCR testu
  • v případě, že vaše dítě sice nemá žádné příznaky onemocnění, ale chystá se na nějakou hromadnou akci nebo do jiného kolektivu, než je ten ve školní třídě (zájmový kroužek, sportovní utkání nebo závody apod.)
  • budete se cítit jistěji a bezpečněji, když se sami otestujete například před návštěvou prarodičů nebo přátel
Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Stále víc jich končí v nemocnici. Jaké komplikace hrozí?

Kde seženete antigenní testy?

Antigenní rapid testy jsou už dnes běžně dostupné v podstatě v každé lékárně nebo v různých specializovaných e-shopech, koupíte je ale rovněž často v supermarketech, nákupních centrech nebo třeba na benzinových pumpách. Zajímavostí je, že k dostání jsou již také PCR testy pro domácí použití, které se provádějí ze slin nebo výtěrem z úst. Vzorek poté doručí kurýr do laboratoře k analýze, která trvá zhruba 24 hodin. Za domácí certifikovaný PCR test zaplatíte zhruba 1500 korun.

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Děti, Děti a nemoci, izolace, pandemie, materiál, karanténa, Vir, SARS CoV, Nákaza, PCR test, Příznak onemocnění, Použití, Negativní výsledek, Testování, Test, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat