Maminka.czZdraví

Děti by měly chodit co nejvíce naboso. Jen tak se budou správně vyvíjet, říká fyzioterapeut

Simona Procházková 1.  6.  2024
Co všechno škodí dětským nohám? Které vady jsou u dětí nejčastější a na co dávat pozor při výběru bot pro své ratolesti? Na vše odpoví zkušený fyzioterapeut Lukáš Klimpera.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Často slyšíme, že pro děti je velmi zdravá bosá chůze a měli bychom ji podporovat. Vysvětlete prosím, čím vším prospívá.

Bosá chůze je pro dítě zcela přirozená a umožňuje zdravý a správný vývoj pohybového aparátu. A nejen to, je zásadní i pro celý správný psychomotorický rozvoj dítěte a kladný vztah ke svému tělu. Jakmile omezíme nějakou část těla, a to nejen obuví, i plenky nebo těsné oblečení mohou být velmi škodlivé, náš mozek si musí najít jiný způsob a jiný pohybový program, jak vykonat to, co zamýšlíme. Pokud tento jiný program používáme často, stane se naším normálem a budeme se tak pohybovat celý zbytek života.

Znamená to, že se časem objeví bolesti a nejrůznější problémy se zády, páteří a podobně?

Ano, pak se samozřejmě objevují všechny akutní i chronické potíže pohybového aparátu, jako jsou například bolesti kloubů, páteře, hlavy, artrotické potíže, potíže s vnitřními orgány a v neposlední řadě to může mít vliv i na psychiku a pocit pohody. Pokud je například část našeho těla zcela nepřirozeně dlouhodobě v napětí, například v oblasti šíje a ramen, nemůžeme volně dýchat, jsme častěji podráždění, máme menší výkon, koncentraci, jsme ve stresu. A právě toto napětí v oblasti ramen a šíje bývá velmi často způsobeno špatnou nebo nedostatečnou funkcí nohou, která má své kořeny v dětství.

Takže alfou a omegou celkového zdraví jsou správné návyky a vhodně zvolená obuv, a to už skutečně od velmi raného dětství…

Zcela jistě. Funkcí boty je ochrana před teplem, chladem a případně ostrými předměty. Neměla by nohy nikterak podporovat nebo korigovat, protože pokud to bota dělá namísto nohy, noha se to nenaučí, respektive mozek dítěte se nenaučí nohu používat, aktivovat a zapojovat v celém kontextu pohybového aparátu. A to je velký problém.

Jak tedy správně vybrat malým dětem boty? Podle jakých kritérií se rozhodovat a na co se vyplatí zaměřit při nákupu?

Určitě je to primárně prostor pro centrované prsty. Samozřejmostí je plná flexibilita ve všech směrech a žádný podpatek. Důležité je, aby mohla být celá noha centrována, to znamená, že osa prstů navazuje na osu kostí záprstních, osa nohy navazuje na osu bérce, koleno je v ose nohy. Je to systém, který prochází celým naším tělem až k hlavě.

Určitě bych se také zaměřil na použité materiály, aby byly zdravotně nezávadné, a pokud se jedná o letní boty, měly by být dostatečně prodyšné, aby i v parných dnech mohlo chodidlo dýchat. Je potřeba dát pozor i na to, kde a jakým způsobem se bota vyrábí, protože i technicky sebelepší bota, když není eticky vyráběna, nemůže dítěti přinést nic dobrého.

Jak procvičovat dětská chodidla? Postavte si chodníček nebo senzorický koberec

Letní obutí dětí asi mnohdy zrovna nesplňuje zdravotní kritéria… Gumáky, sandálky, volné pantofle nebo oblíbené holínky, co na ně říkáte?

Jestliže v podobných botách tráví dítě podstatnou část léta, může to být problém. Pokud jde jen o chvíli, nebál bych se. Léto je přímo ideální příležitostí, kdy aplikovat co nejvíce bosou chůzi. Až 80 % informací, které mozek využívá pro udržení stability, má totiž z plosky nohy. Na ní najdete také velké množství nervových zakončení, akupunkturních a akupresurních bodů. A právě bosá chůze je jejich nejlepší přirozenou stimulací. Noha má i svou termoregulační funkci a existují studie o tom, jak bosý pohyb podporuje inteligenci. A upřímně, co může být lepšího než si po letním deštíku hrát s dalšími dětmi naboso v kaluži…

Jaké ve své praxi pozorujete nejčastější vady nohou u nejmenších?

Příčinou všech různých vad je především „nefunkce“ a nepoužívání nohy, respektive její vyřazení z funkce nevhodnou obuví nebo těsným oblečením. Noha neumí vnímat, reagovat, a často se „bortí“ sama do sebe. Už i u dětí jsou bohužel mnohdy vidět vbočené palce, kotníky, spadlé klenby, zapadlé kolenní klouby, vnitřně rotované klouby kyčelní a další neduhy. A přitom je řešení jednoduché – jen neomezovat přirozený vývoj a přirozený pohyb a umožnit dětem, aby poznaly samy sebe, své limity a hranice.

Jednou z nejrozšířenějších „deformit“ jsou u dětí, ale i dospělých, tzv. ploché nohy. Můžete vysvětlit, co je příčinou, a lze je nějak řešit?

Lidské nohy mají od přírody tlumicí mechanismus – příčné a podélné klenby, které jako pružiny změkčí každý došlap. Akumulují energii, kterou pak využijete při odrazu. Když nohy dlouhodobě svazujete ve špatných botách, svaly ochabují a nožní klenba se propadá. Mezi další příčiny plochých nohou patří i genetické faktory a špatný způsob chůze. Dobrou zprávou je, že tento problém je možné v drtivé většině řešit. Pomůže cílené cvičení, nejdůležitější je ale dopřát noze prostor pro svobodný pohyb, k čemuž dobře poslouží mimo jiné barefoot obuv.

Klepněte pro větší obrázek
Bc. Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel značky Ahinsa Shoes
Dělá vaše dítě tyhle pohybové chyby? Měli byste to hned řešit s odborníkem!

VIDEO:  Mysl a bolesti v těle spolu mnohdy souvisejí. „Má to tak téměř polovina mých pacientů,“ říká fyzioterapeut

Témata: Zdraví, Děti, Školák, Rozhovor, Předškolák, Batole, Praktické rady, Péče o dítě a jeho výchova, Fyzioterapie, Tělo, Vada, Nohy, Fyzioterapeut, Chůze, Boty, Osa, Lukáš Klimpera, Zdraví na Heureka.cz