Maminka.czKoronavirus

Děti do dvou let roušky nosit nemusí! Prarodičům by se vyhýbat měly nadále

2. 4. 2020
Děti do dvou let roušky nosit nemusí! Prarodičům by se vyhýbat měly nadále
Ačkoli původně platilo nařízení nosit roušky plošně i pro děti včetně těch nejmenších, teď vláda toto opatření proti koronaviru zmírnila. Děti do dvou let roušky nosit nemusí. O to důležitější je dodržovat ostatní hygienická pravidla.

Ačkoli ještě minulý týden Ministerstvo zdravotnictví informovalo o tom, že roušky jsou povinné i pro malé děti a nemluvňata a jinak že jim hrozí pokuta, už je to jinak

"Povinnost nosit roušku se nevztahuje na děti do dvou let a na řidiče motorových vozidel, a to pokud pojedou v autě sami,“ řekl tento týden po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Jinak nošení roušek má smysl – je to jeden ze způsobů, jak zmírnit šíření pandemie koronaviru. Neznamená to, že by malé děti nemoc šířit nemohly, ale je to reakce na to, že není možné dosáhnout toho, aby ji nosily a nosily ji správně. 

PRAVIDLA, JAK NOSIT ROUŠKY, JSME PRO VÁS SEPSALI TADY

Pokud si na roušku děti sahají nebo ji například ocucají, ztrácí její nošení smysl a může být naopak rizikové. Děti přitom nemoc COVID-19 můžou mít, jen u nich probíhá bezpříznakově, a proto trvá riziko, že někoho nakazí. 

Proto je nadále důležité bránit styku dětí s prarodiči, pokud je to možné, neorganizovat rodinná setkání a oslavy a podobně. Děti bez roušek – ani ty starší s rouškami – neberte zbytečně do obchodů ani jinam mezi lidi

Jak funguje rouška?

Rouškou viry projdou, takže toho, kdo ji nosí, před koronavirem nechrání. Ale pokud by například člověk byl nakažený a nevěděl o tom, zabrání tomu, aby prskal infikované kapénky všude po okolí. 

To, že člověk má koronavirus a neví o tom, je klidně možné. Protože u někoho nemoc probíhá úplně bez příznaků a všichni jsou infekční už předtím, než se nemoc projeví. Také u dětí probíhá nemoc bez vnějších projevů – tím spíše má smysl zabránit tomu, aby ji mohly šířit.

Jak vysvětlit nošení roušky dětem? 

"Zkoušel někdo vysvětlit dvouletému dítěti, že si má dát na obličej něco, co nechce? Vždyť on si nevezme ani tričko s obrázkem, který se mu nelíbí," popisuje svou zkušenost matka dvouletého Jakuba. Naprosto ji chápeme, ale v tom případě má skutečně smysl, aby se se synem držela co nejvíce od lidí, zvláště starších. 

Vyrazit s ním na dětské hřiště, kde se rodičů dokonce sejde víc, je nebezpečný nesmysl. Dokonce, i kdyby roušku měl – protože virus přežívá na různých površích až několik dní – více se o tom píše ZDE.

Stejně je nebezpečné, abyste například na nákup vyráželi jako celá rodina, bez roušek i s nimi. Měl by jít jeden člověk, který bude dodržovat zvýšená pravidla hygieny. 

Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?

Kojencům asi roušku nenasadíte nikdy, pak má smysl jim zakrýt plenkou celý kočárek. Docela dobrou možností je vytáhnout dítěti přes obličej alespoň nákrčník. 

Každopádně, rodiče už na sítích popisují svoje triky, jak děti k nošení roušek přimět – někde si hrají na piráty, jinde na lupiče, některé děti potěší, když si mohou vybrat vzor roušky samy. Na ty starší, dejme tomu od pěti, šesti let výše, platí vysvětlování, proč má nošení roušek smysl. 

Samozřejmě, pokud máte to štěstí a můžete vyrazit do liduprázdného lesa, roušku nosit nemusíte ani vy, ani děti. Nařízení je sice plošné, ale dá se čekat, že v lese pokuty padat nebudou, navíc by bylo nesmyslné používat roušku někde, kde ji nepotřebujete, a nemít ji pak po ruce třeba při nutné cestě na nákup. 

DISKUSE S RODIČI O KORONAVIRU

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
povleceni
Témata: Zdraví, Koronavirus, Nemoc, Prarodiče, Děti, Zdravotnictví, Rouška, Smysl, Ministr zdravotnictví, Nošení, Nařízení, Covid, Pandemie, Adam Vojtěch, Pravidlo

Mohlo by vás zajímat
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Býk Samozřejmě se v práci v pátek předvedete v parádním světle. Uvědomíte si, že se vám opravdu daří, a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dobroslava, Dobroslav, Dobruše

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné