Maminka.czKoronavirus

Děti do dvou let roušky nosit nemusí! Prarodičům by se vyhýbat měly nadále

wall 2.  4.  2020
Ačkoli původně platilo nařízení nosit roušky plošně i pro děti včetně těch nejmenších, teď vláda toto opatření proti koronaviru zmírnila. Děti do dvou let roušky nosit nemusí. O to důležitější je dodržovat ostatní hygienická pravidla.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ačkoli ještě minulý týden Ministerstvo zdravotnictví informovalo o tom, že roušky jsou povinné i pro malé děti a nemluvňata a jinak že jim hrozí pokuta, už je to jinak

"Povinnost nosit roušku se nevztahuje na děti do dvou let a na řidiče motorových vozidel, a to pokud pojedou v autě sami,“ řekl tento týden po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Jinak nošení roušek má smysl – je to jeden ze způsobů, jak zmírnit šíření pandemie koronaviru. Neznamená to, že by malé děti nemoc šířit nemohly, ale je to reakce na to, že není možné dosáhnout toho, aby ji nosily a nosily ji správně. 

PRAVIDLA, JAK NOSIT ROUŠKY, JSME PRO VÁS SEPSALI TADY

Pokud si na roušku děti sahají nebo ji například ocucají, ztrácí její nošení smysl a může být naopak rizikové. Děti přitom nemoc COVID-19 můžou mít, jen u nich probíhá bezpříznakově, a proto trvá riziko, že někoho nakazí. 

Proto je nadále důležité bránit styku dětí s prarodiči, pokud je to možné, neorganizovat rodinná setkání a oslavy a podobně. Děti bez roušek – ani ty starší s rouškami – neberte zbytečně do obchodů ani jinam mezi lidi

Jak funguje rouška?

Rouškou viry projdou, takže toho, kdo ji nosí, před koronavirem nechrání. Ale pokud by například člověk byl nakažený a nevěděl o tom, zabrání tomu, aby prskal infikované kapénky všude po okolí. 

To, že člověk má koronavirus a neví o tom, je klidně možné. Protože u někoho nemoc probíhá úplně bez příznaků a všichni jsou infekční už předtím, než se nemoc projeví. Také u dětí probíhá nemoc bez vnějších projevů – tím spíše má smysl zabránit tomu, aby ji mohly šířit.

Jak vysvětlit nošení roušky dětem? 

"Zkoušel někdo vysvětlit dvouletému dítěti, že si má dát na obličej něco, co nechce? Vždyť on si nevezme ani tričko s obrázkem, který se mu nelíbí," popisuje svou zkušenost matka dvouletého Jakuba. Naprosto ji chápeme, ale v tom případě má skutečně smysl, aby se se synem držela co nejvíce od lidí, zvláště starších. 

Vyrazit s ním na dětské hřiště, kde se rodičů dokonce sejde víc, je nebezpečný nesmysl. Dokonce, i kdyby roušku měl – protože virus přežívá na různých površích až několik dní – více se o tom píše ZDE.

Stejně je nebezpečné, abyste například na nákup vyráželi jako celá rodina, bez roušek i s nimi. Měl by jít jeden člověk, který bude dodržovat zvýšená pravidla hygieny. 

Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?

Kojencům asi roušku nenasadíte nikdy, pak má smysl jim zakrýt plenkou celý kočárek. Docela dobrou možností je vytáhnout dítěti přes obličej alespoň nákrčník. 

Každopádně, rodiče už na sítích popisují svoje triky, jak děti k nošení roušek přimět – někde si hrají na piráty, jinde na lupiče, některé děti potěší, když si mohou vybrat vzor roušky samy. Na ty starší, dejme tomu od pěti, šesti let výše, platí vysvětlování, proč má nošení roušek smysl. 

Samozřejmě, pokud máte to štěstí a můžete vyrazit do liduprázdného lesa, roušku nosit nemusíte ani vy, ani děti. Nařízení je sice plošné, ale dá se čekat, že v lese pokuty padat nebudou, navíc by bylo nesmyslné používat roušku někde, kde ji nepotřebujete, a nemít ji pak po ruce třeba při nutné cestě na nákup. 

DISKUSE S RODIČI O KORONAVIRU

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Prarodiče, Nemoc, Pravidlo, Smysl, Děti, Lupič, Adam Vojtěch, Covid, Nařízení, Nošení, Zdravotnictví, Pandemie, Pandemie koronaviru, Ministr zdravotnictví, Rouška, Mimibazar, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Na co nezapomenout před odjezdem na hory? Zapojte všechny a rozdělte si úkoly
Procházková Simona
Rodina
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita