Maminka.czDěti a mateřství

Děti mají větší strach z rodičů než z vysvědčení

22. 6. 2011
Děti mají větší strach z rodičů než z vysvědčení
Sdružení Linka bezpečí (SLB) upozorňuje, že obavy z reakcí rodičů na vysvědčení představují pro děti větší stres než vysvědčení samotné. Nejčastěji se děti obávají přísných trestů, různých zákazů, ponižování a křiku.

Na konci školního roku děti volají na Linku bezpečí kvůli strachu. Nejvíce se bojí reakce rodičů na špatné známky. Často z obavy před fyzickým trestem přemýšlejí, že se už domů ani nevrátí. Proto je důležité, předem si s dětmi promluvit, uklidnit je a hlavně jim ničím nevyhrožovat. Děti berou vše velmi vážně.

Rozhovor vedený s chladnou hlavou má rozhodně větší účinek než křik a výčitky. Rodiče by se měli domluvit na jednotném přístupu. Je dobré vše probrat společně i s dítětem. Nároky na školní výsledky by měly být přiměřené. Motivující je, soustředit se nejprve na pochvalu za to, co se podařilo a až pak na případný neúspěch. Snažit se s dítětem najít příčinu neúspěchu, zjistit, zda nepotřebuje v učení nějakou pomoc a společně si naplánovat cíle na příští rok či pololetí.

„Ve dnech nejblíže k vysvědčení nás kontaktují především děti, pro které na poslední chvíli nedopadly známky tak, jak si představovaly, dostaly známku jinou, než se kterou počítaly a je to pro ně zklamání a neví, co to bude znamenat doma,“ vysvětluje vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský a dodává: “Často jsou to pak děti, které uvažují kvůli vysvědčení až o extrémních řešeních, jako je například útěk z domu.“

DOPORUČENÍ: Nikdy dopředu nevíte, co může vést u dětí ke zkratkovitému jednání.

Odborníci z Linky bezpečí d o p o r u č u j í:

  1. Zajímejte se o známky svých dětí průběžně
  2. Nikdy nepoužívejte před dětmi výhružky, jako např. „když dostaneš špatnou známku, tak už se domů nevracej!“
  3. Ovládněte své prvotní emoce a jednejte s rozvahou

NA KOHO SE OBRÁTIT O POMOC: Děti se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí, telefonní číslo 116 111. Linka bezpečí je v provozu nepřetržitě, je bezplatná, a to pro volání z pevných linek i z mobilních telefonů. Děti o sobě nemusejí sdělovat žádné osobní údaje, pokud samy nechtějí. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o všem, co potřebují. K dispozici je i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo Chat na adrese www.chat.linkabezpeci.cz .

Rodiče mohou využít služeb Rodičovské linky, na tel. číslech 606 021 021, 840 111 234, která jsou v provozu po, st, pá od 13:00–16:00h. a út, čt od 16:00 - 19:00h. Nebo mohou požádat o pomoc v obtížných rodinných situacích prostřednictvím emailové poradny, pomoc@rodicovskalinka.cz, kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.

„Období vysvědčení může být náročné i pro rodiče. Na naši linku se rodiče v tomto čase obrací s problémy, které se v rodinách otevírají právě v souvislosti s tímto obdobím. Jedná se např. o problematické vztahy dětí ve třídě, konfliktní vztah mezi dítětem a učitelem, otázky týkající se setrvání dítěte ve stávající třídě, škole, záškoláctví,“vysvětluje vedoucí Rodičovské linky, Kateřina Schmidová.

Témata: Děti, Strach, Linka Bezpečí, Máj, Vysvědčení

Mohlo by vás zajímat
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Rak Poslední dobou máte pocit, že je k vám život nespravedlivý a marně se snažíte najít, kde děláte chybu.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Soběslav, Virginie, Virginia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné