Maminka.czDěti a mateřství

Děti mají větší strach z rodičů než z vysvědčení

22. 6. 2011
Děti mají větší strach z rodičů než z vysvědčení
Sdružení Linka bezpečí (SLB) upozorňuje, že obavy z reakcí rodičů na vysvědčení představují pro děti větší stres než vysvědčení samotné. Nejčastěji se děti obávají přísných trestů, různých zákazů, ponižování a křiku.

Na konci školního roku děti volají na Linku bezpečí kvůli strachu. Nejvíce se bojí reakce rodičů na špatné známky. Často z obavy před fyzickým trestem přemýšlejí, že se už domů ani nevrátí. Proto je důležité, předem si s dětmi promluvit, uklidnit je a hlavně jim ničím nevyhrožovat. Děti berou vše velmi vážně.

Rozhovor vedený s chladnou hlavou má rozhodně větší účinek než křik a výčitky. Rodiče by se měli domluvit na jednotném přístupu. Je dobré vše probrat společně i s dítětem. Nároky na školní výsledky by měly být přiměřené. Motivující je, soustředit se nejprve na pochvalu za to, co se podařilo a až pak na případný neúspěch. Snažit se s dítětem najít příčinu neúspěchu, zjistit, zda nepotřebuje v učení nějakou pomoc a společně si naplánovat cíle na příští rok či pololetí.

„Ve dnech nejblíže k vysvědčení nás kontaktují především děti, pro které na poslední chvíli nedopadly známky tak, jak si představovaly, dostaly známku jinou, než se kterou počítaly a je to pro ně zklamání a neví, co to bude znamenat doma,“ vysvětluje vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský a dodává: “Často jsou to pak děti, které uvažují kvůli vysvědčení až o extrémních řešeních, jako je například útěk z domu.“

DOPORUČENÍ: Nikdy dopředu nevíte, co může vést u dětí ke zkratkovitému jednání.

Odborníci z Linky bezpečí d o p o r u č u j í:

  1. Zajímejte se o známky svých dětí průběžně
  2. Nikdy nepoužívejte před dětmi výhružky, jako např. „když dostaneš špatnou známku, tak už se domů nevracej!“
  3. Ovládněte své prvotní emoce a jednejte s rozvahou

NA KOHO SE OBRÁTIT O POMOC: Děti se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí, telefonní číslo 116 111. Linka bezpečí je v provozu nepřetržitě, je bezplatná, a to pro volání z pevných linek i z mobilních telefonů. Děti o sobě nemusejí sdělovat žádné osobní údaje, pokud samy nechtějí. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o všem, co potřebují. K dispozici je i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo Chat na adrese www.chat.linkabezpeci.cz .

Rodiče mohou využít služeb Rodičovské linky, na tel. číslech 606 021 021, 840 111 234, která jsou v provozu po, st, pá od 13:00–16:00h. a út, čt od 16:00 - 19:00h. Nebo mohou požádat o pomoc v obtížných rodinných situacích prostřednictvím emailové poradny, pomoc@rodicovskalinka.cz, kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.

„Období vysvědčení může být náročné i pro rodiče. Na naši linku se rodiče v tomto čase obrací s problémy, které se v rodinách otevírají právě v souvislosti s tímto obdobím. Jedná se např. o problematické vztahy dětí ve třídě, konfliktní vztah mezi dítětem a učitelem, otázky týkající se setrvání dítěte ve stávající třídě, škole, záškoláctví,“vysvětluje vedoucí Rodičovské linky, Kateřina Schmidová.

Harry Potter - Materidouska
Témata: Děti, Strach, Máj, Vysvědčení, Linka Bezpečí

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Ryby Jste opravdu rádi, že už je tady pátek. Tento týden se moc nevydařil, a proto se držíte práce, která se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné