Maminka.czDěti a mateřství

Děti mají větší strach z rodičů než z vysvědčení

redakce 22.  6.  2011
Děti mají větší strach z rodičů než z vysvědčení
Sdružení Linka bezpečí (SLB) upozorňuje, že obavy z reakcí rodičů na vysvědčení představují pro děti větší stres než vysvědčení samotné. Nejčastěji se děti obávají přísných trestů, různých zákazů, ponižování a křiku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na konci školního roku děti volají na Linku bezpečí kvůli strachu. Nejvíce se bojí reakce rodičů na špatné známky. Často z obavy před fyzickým trestem přemýšlejí, že se už domů ani nevrátí. Proto je důležité, předem si s dětmi promluvit, uklidnit je a hlavně jim ničím nevyhrožovat. Děti berou vše velmi vážně.

Rozhovor vedený s chladnou hlavou má rozhodně větší účinek než křik a výčitky. Rodiče by se měli domluvit na jednotném přístupu. Je dobré vše probrat společně i s dítětem. Nároky na školní výsledky by měly být přiměřené. Motivující je, soustředit se nejprve na pochvalu za to, co se podařilo a až pak na případný neúspěch. Snažit se s dítětem najít příčinu neúspěchu, zjistit, zda nepotřebuje v učení nějakou pomoc a společně si naplánovat cíle na příští rok či pololetí.

„Ve dnech nejblíže k vysvědčení nás kontaktují především děti, pro které na poslední chvíli nedopadly známky tak, jak si představovaly, dostaly známku jinou, než se kterou počítaly a je to pro ně zklamání a neví, co to bude znamenat doma,“ vysvětluje vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský a dodává: “Často jsou to pak děti, které uvažují kvůli vysvědčení až o extrémních řešeních, jako je například útěk z domu.“

DOPORUČENÍ: Nikdy dopředu nevíte, co může vést u dětí ke zkratkovitému jednání.

Odborníci z Linky bezpečí d o p o r u č u j í:

  1. Zajímejte se o známky svých dětí průběžně
  2. Nikdy nepoužívejte před dětmi výhružky, jako např. „když dostaneš špatnou známku, tak už se domů nevracej!“
  3. Ovládněte své prvotní emoce a jednejte s rozvahou

NA KOHO SE OBRÁTIT O POMOC: Děti se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí, telefonní číslo 116 111. Linka bezpečí je v provozu nepřetržitě, je bezplatná, a to pro volání z pevných linek i z mobilních telefonů. Děti o sobě nemusejí sdělovat žádné osobní údaje, pokud samy nechtějí. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o všem, co potřebují. K dispozici je i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo Chat na adrese www.chat.linkabezpeci.cz .

Rodiče mohou využít služeb Rodičovské linky, na tel. číslech 606 021 021, 840 111 234, která jsou v provozu po, st, pá od 13:00–16:00h. a út, čt od 16:00 - 19:00h. Nebo mohou požádat o pomoc v obtížných rodinných situacích prostřednictvím emailové poradny, pomoc@rodicovskalinka.cz, kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.

„Období vysvědčení může být náročné i pro rodiče. Na naši linku se rodiče v tomto čase obrací s problémy, které se v rodinách otevírají právě v souvislosti s tímto obdobím. Jedná se např. o problematické vztahy dětí ve třídě, konfliktní vztah mezi dítětem a učitelem, otázky týkající se setrvání dítěte ve stávající třídě, škole, záškoláctví,“vysvětluje vedoucí Rodičovské linky, Kateřina Schmidová.

Témata: Děti, Vysvědčení, Strach, Máj, Linka Bezpečí, Kateřina Schmidová
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Fejeton fotra: Máte doma "kazišuky"? Čím to je, že děti vycítí přesný okamžik, objasní Dominik Landsman
Landsman Dominik
Časopis Maminka
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
VIDEO: Otevřeně s gynekoložkou o tabu tématu! Většina Češek neví, jak pečovat o své intimní partie, a dělá stejnou chybu
Víchová Tereza
Podcasty
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jak si užít léto v Čechách a přitom ušetřit: Nejlepší tipy na dobrodružství pro celou rodinu!
Mrázková Dita
Tipy na výlet