Maminka.czDěti a mateřství

Děti „masturbují“ už od kojeneckého věku. Neděste se, je to přirozené

23. 1. 2014
Děti „masturbují“ už od kojeneckého věku. Neděste se, je to přirozené
Jestli si myslíte, že na tohle téma máte ještě čas, protože máte doma teprve několikaměsíčního kojence, věřte, že se s tímto problémem můžete setkat i vy. Masturbace u dětí může začít velmi brzo, klidně okolo půl roku věku.

Od miminek po batolata (a dál)

Jak onanie u tak malého děťátka vlastně vypadá? Miminko v postýlce zkříží nožičky, prohne se, začne jakoby tlačit a následně se zpotí. Výjev, který rodiče dokáže pěkně vystrašit, má ale zcela prosté vysvětlení: jde o dětskou masturbaci.

V pozdějším věku – batolecím – už bývají příznaky lehčeji rozpoznatelné. Dítě může používat vlastní ruce nebo plyšové hračky, kterými se tře v rozkroku. Stejně dobře mu rovněž může posloužit polštář nebo přikrývka či opěrka křesla či gauče.

Je to normální?

Rozhodně ano. U batolat – dětí do 3 let věku – bývá masturbace běžná, u dětí starších – předškolních – stále není výjimečná. Někdy to přijde s tím, když dítě přestane používat plenky a získá snazší cestu ke svým pohlavním orgánům. Nebo se to prostě stane jeden den při přirozeném prozkoumávání jeho těla.

Dítě zjistí, že tření pokožky v určitých místech mu způsobuje příjemné pocity, do této chvíle zcela neznámé. Pro mnoho dětí (chlapečků stejně jako holčiček) je to tak milé překvapení, že pak neváhají onanovat i několikrát denně a – jak je u dětí zvykem – zcela beze studu i na velmi veřejných místech.

Rozhodně nezakazovat

Dětská onanie je normální, i pokud se děje několikrát denně. Jinou věcí jsou ovšem rozpačité reakce okolí, které může vyvolávat zvláště, dochází-li k ní na veřejnosti. Odborníci radí rozhodně nezakazovat, ale snažit se dítěti vysvětlit, kde by se mělo této činnosti věnovat – tedy doma, v soukromí svého pokojíčku či postele. Neměli bychom se na dítě zlobit a přenášet na něj vlastní stud nebo rozhořčení. V tomto věku to děti ještě vůbec nechápou.

Raději vysvětlit kde a kdy

Co si tedy počít, pokud vaše dítě běžně přes den masturbuje? Pokud to dělá uprostřed hraní si třeba v obýváku nebo na návštěvě či před ostatními dětmi, měli byste mu hezky, v klidu vysvětlit, že je to něco, co by mělo dělat pouze v soukromí a následně se pokusit nějak odvést jeho pozornost.

Podobné incidenty ve školce se například ne vždy setkají s chápavým přijetím učitelek a následně i kolektivu, takže je důležité, aby dítě pochopilo, že je to také pro jeho dobro. Pokud ho při této činnosti přistihnete v jeho pokojíčku, nejlepší je nijak to nekomentovat a prostě zase odejít a nechat ho být. S věkem by se četnost onanování přes den měla postupně snižovat.

Témata: Děti, Mast, Věk, Masturbace

Mohlo by vás zajímat
Tahle máma má pět dětí a jejich focení si užívá. Je to vidět!
Sedm nepříjemných věcí, které vás mohou v těhotenství překvapit!
Pitný režim je základ. Zabránit dehydrataci pomohou i některá jídla
Kolik kroužků je pro batolata a děti ve školce tak akorát?

Horoskopy

Blíženci Využijte toho, že jste po celý měsíc miláčkem Zvěrokruhu. Silné obsazení vašeho znamení planetou Mars a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, KonstancieRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu