Maminka.czMateřství

Děti mít nechci. Proč stále víc žen odmítá mateřství? Kromě neplodnosti je důvodem i nechuť podřizovat se tlaku okolí

Ivana Ašenbrenerová 21.  5.  2024
Porodnost v České republice klesá. V posledních letech poklesl počet narozených dětí o zhruba deset procent. Demografové uvádějí, že důvodem je nejen neplodnost, ale taky nepříznivá ekonomická situace a menší ochota žen podřizovat se tlaku společnosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V roce 2021 odpovídala úhrnná plodnost 1,83 živě narozených dětí na jednu ženu za celé její reprodukční období, v roce 2022 to bylo už 1,66 dítěte a v roce 2023 kleslo číslo pod 1,50. Mezi roky 2021–2022 se narodilo přibližně 101 tisíc dětí, v roce 2050 to může být pod 80 tisíc. Co z toho vyplývá pro společnost?

VIDEO: Sekundární neplodnost: Dříve jsme řešili výrazně starší partnery, dnes se to úplně otáčí, říká embryolog

Neplodnost není jediný důvod

Kromě toho, že ubývá žen v reprodukčním věku, jedním z důvodů, proč se nerodí děti, je neplodnost. Jak říká Michal Koucký, vedoucí lékař porodnice Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. lékařské fakulty a VFN v Praze, u mužů a žen je jedním z faktorů, podílejících se na snížení porodnosti, neplodnost párů. A nejsou to jen ženy, neplodnost se týká i mužů. U mužů hrají roli skryté faktory, jako je stres a infekce.

Ekonomické důvody i kariéra

Dalším důvodem, proč ženy nechtějí mít děti, je strach z toho, že by to ekonomicky nezvládly. Drahé bydlení, inflace a podobně. Ovšem nejsou to „jen“ ekonomické důvody. Důvodem je prostě i to, že ženy dítě jednoduše nechtějí. Mít dítě není povinnost. Ukazuje se, že čím vyšší vzdělání žena dosáhla, tím menší průměrný počet dětí má. Bohužel, v České republice nejsou stále ideální podmínky pro skloubení pracovního a rodinného života.

„Důvodů nemít dítě je ale mnoho, můžou se kombinovat. Může hrát roli nestabilní partnerství, životní styl, který se s péčí o dítě neslučuje, ale může to být také tím, že má žena velmi špatné zkušenosti z vlastního dětství a bojí se, že by nebyla dobrou matkou,“ říká psycholožka Kristina Zemánková.

V Česku se loni narodilo nejméně dětí za posledních 18 let. Jaký byl průměrný věk žen?

Ženy jsou mnohem svobodnější

Tlak na ženy, aby měly děti, je stále nižší. Kromě toho se často bojí, že když zůstanou s dítětem doma, ztratí kontakt s oborem a zvýší se tak riziko jejich nezaměstnatelnosti. „Mění se nastavení společnosti, hodnoty, které vyzdvihuje i možnosti, které dnes ženy mají. Mateřství může vzít ženám finanční nezávislost, negativně ovlivnit jejich kariéru a zásadním způsobem omezuje jejich svobodu. Společnost si ve skutečnosti mateřské role cení velmi málo, což je patrné například na chabé finanční podpoře v mateřství,“ vysvětluje psycholožka Kristina Zemánková.

Když žena řekne, že je v „domácnosti“, nesklidí tolik úspěchu jako když řekne, že je manažerka nemocnice. Tak to prostě je. „Ženy chtějí být oceňované. Mít děti je obrovská práce, kterou nikdo pořádně neocení, bere se to jako samozřejmost, Je celkem pochopitelné, že to pro ženy nezní moc lákavě,“ dodává.

Ženy bez mateřských pudů

V neposlední řadě nechtějí ženy dítě i proto, že v sobě nemají tuhle potřebu. Ano, existují ženy, které mají absolutní absenci mateřských pudů. „To může být způsobeno mnoha faktory, od zdravotních přes genetické predispozice, po individuální preference. Každá žena je jedinečná a má své vlastní pocity a touhy. Je důležité to respektovat a nevytvářet tlak a nevnucovat ženám společenské očekávání.

Každá žena má právo rozhodovat o svém životě a těle a nikdo by jí do toho neměl mluvit, obzvláště cizí lidé. Pokud se bojíme, že se postupně bude rodit méně a méně dětí, měli bychom se zamyslet, jak to udělat, aby role matky byla patřičně ohodnocovaná, oceňovaná a společnost matkám efektivně pomáhala,“ dodává psycholožka Kristina Zemánková.

Odkládání mateřství: Blíží se éra mladých maminek?
Témata: Mateřství, Výchova, Neplodnost a IVF, Plodnost, žena, Narozené dítě, Tlak okolí, Ekonomická situace, Česká republika, Michal Koucký, Nechuť, Kristina Zemánková, Děti, Klinika gynekologie, Porodnost