Maminka.czŠkolství

Rotační výuka děti vysiluje a frustruje. Podle psycholožky je toho na ně moc!

Rotační výuka děti vysiluje a frustruje. Podle psycholožky je toho na ně moc!
Na zavedení rotační výuky čekaly nejen děti, ale také jejich rodiče jako na smilování. Poté, co byly školy dlouhé týdny uzavřené, se zdálo, že se konečně blýská na lepší časy. Jenže realita je růžovým barvám na hony vzdálená. Týdenní střídání režimu a rituálů školáky stresuje často ještě mnohem víc.

Návrat dětí do školek a na druhé stupně základních škol bude po víkendu možný kromě Královéhradeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje také v Praze, Středočeském, Pardubickém nebo Libereckém kraji. U škol stále platí, že pouze v rotační výuce.

Ačkoliv jde o tendenci, která by celé společnosti měla přidávat na optimismu, realita je plná rozporů. 

Lepší než drátem do oka?

„Pokud budeme mluvit o výhodách rotační výuky, pak kladně hodnotím v podstatě jednu jedinou věc: Je to lepší než nonstop on-line výuka. Ale to je asi vše,“ uvedla školní psycholožka Eliška Kostková.

Rotační výuka totiž podle ní nezohledňuje adaptační schopnosti dětí, které po jednom týdnu v lavicích najednou najedou na školní režim, rozkoukají se, a už se opět vrací do on-line výuky, kde jejich adaptace začíná znovu.

„Týden co týden se pořád adaptují, což je pro ně velmi vysilující. A to samé samozřejmě platí také pro rodiče, potažmo samotné pedagogy,“ dodala.
Zvlášť těžce to podle ní nesou mladší děti, které jsou ještě hodně fixované na rituály a hranice, kterým nejvíce vyhovují pevná pravidla. A pak také děti úzkostnější, s nižší frustrační tolerancí, sociálně méně zdatné děti.

Klepněte pro větší obrázek

Zkažené dětství

Dvanáctiletý Šimon nikdy neměl se školou jakýkoliv problém. Nosil domů jedničky a dvojky, těšil se na kamarády. V posledních měsících se ale stala škola jeho noční můrou. „Nevím, jestli je to jen záležitost naší základní školy, ale syn z distanční výuky novou látku nikdy nepochopil. Musela jsem mu často pomáhat a učit se s ním. Některé věci jsme si museli dohledávat na internetu, protože jsme doma ani neměli dostatek učebních pomůcek,“ vysvětluje maminka Kristýna.

On-line hodiny podle ní byly naprostou tragédií, kdy se děti navzájem překřikovaly, odpojovaly a připojovaly, aby nakonec dostaly jen pěknou várku domácích úkolů. A na psychiku jejího syna to mělo devastující vliv. „Když se dozvěděl, že bude fungovat rotační výuka, úplně se zhroutil. Začal brečet, že do školy už nikdy nepůjde, že už se nechce učit, že nechce ani vidět kamarády, že to celé nesnáší,“ dodala.

Do kdy jsou zavřené školy? Podrobný aktuální harmonogram - E15.cz
Klepněte pro větší obrázek

Válečný stav

Podle Elišky Kostkové připomíná aktuální stupeň frustrace válku, protože ani nyní nevíme dne ani hodiny, co se bude dít a kdy se vrátíme do „normálního života“.

„V dětech v současnou chvíli potřebujeme hlavně podporovat vědomí, že všechno bude brzy v pořádku, že děláme všechno, co můžeme, aby se věci kolem nás stabilizovaly, a že tu jeden pro druhého jsme,“ doplnila.

Velký problém s ohledem na návaznost a udržení pravidelného režimu ve školách by navíc mohl vzejít i z nedostatku testovacích sad, na které si v minulosti stěžovalo vedení škol. 

Vláda proto rozhodla o tom, že Správa státních hmotných rezerv poskytne školám 185 tisíc sad testů na covid-19, které nakoupila pro testování úředníků. Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. SSHR ve středu znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. Minulý tendr v pondělí zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

Zdroj fotografií: Istock.com

Za poslední rok až deset kilo navíc! Děti se nehýbou a tloustnou. Lékaři varují před epidemií obezity
GALERIE: Nezapomenutelné prázdniny. Těchto 100 věcí by mělo zažít každé dítě, než půjde do školy
Děti potřebují děti! Izolace je ničí a mění jejich chování k horšímu
Témata: K tabuli půjde české školství, Školství, Distanční výuka, Základní škola, Smilování, Realita, Škola, Režim, Praha, Středočeský, Karlovarský, Rituál, Liberecký kraj, Výuka, ISTOCK, Plzeňský kraj, Pardubický, Děti, Psycholožka, Růžová barva, Internet, Královéhradecký
Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Kolinová Gabriela
Vaše příběhy
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod