[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Mnohé české děti téměř neznají některé tradiční druhy zeleniny jako např. kedluben, květák a fazolové lusky. Právě neznalost významně přispívá k tomu, že dětem zelenina nechutná a chybí v jejich jídelníčku. Rozvoj zdravých návyků dětí brzdí také sladké svačiny, které pravidelně konzumuje více než polovina dětí.
Do projektu Zdravá Pětka se za pět let jeho existence zapojilo bezmála 35 tisíc dětí ze základních a mateřských škol po celé České republice. „V rámci projektu Zdravá Pětka se snažíme hravou a soutěživou formou seznámit děti s ovocem a zeleninou.
Právě tento způsob skvěle přispívá k tomu, že si děti ke zdravému a správnému stravování vytvoří kladný vztah,“ říká Petr Chadraba, manažer projektu Zdravá Pětka.
Dětem v jídelníčku chybí dostatek potřebných vitamínů. Přibližně 90 % dětí nekonzumuje dostatek ovoce a zeleniny. Doporučenou denní dávku pěti a více kusů ovoce a zeleniny dle průzkumu jí pouhá 3 % dětí. „Během her v rámci Školy Zdravé Pětky se velmi často setkáváme s tím, že děti neznají ty nejtradičnější druhy zeleniny jako jsou fazolové lusky, kedluben a ředkvička. To naznačuje, že je neobsahuje ani jejich jídelníček,“ prozrazuje Chadraba.
V průběhu Škol Zdravé Pětky mohou děti poznat a ochutnat nejen všechny tradiční druhy ovoce a zeleniny, ale i exotické. Vše probíhá nenásilnou formou prostřednictvím různých soutěží. Zároveň se seznamují i s tím, jak se ovoce a zelenina dostává až na jejich stůl.
V rámci Škol Zdravé Pětky, které se pro děti bezplatně pořádají v prodejnách Albert po celé České republice, se také ukazuje, že tradiční druhy ovoce a zeleniny více znají děti z menších měst a vesnic.
Projekt také odhalil varující zjištění. Bezmála polovina dětí ke svačině jí prakticky výhradně sladké pečivo, koláče, sušenky a cukrovinky. Nejméně často se ve svačinách objevují mléčné výrobky a právě zelenina.
Překvapující je, že děti si o podobě své svačiny mnohdy rozhodují prakticky samy. „Při setkáních nám školáci zmiňují, že na svačinu dostávají peníze od rodičů, kteří tak nedostatečně sledují stravování dětí mimo domov,“ uzavírá Chadraba.