Maminka.czKoronavirus

Děti odhazují roušky ve školách: Psaly kvůli nim tresty, dostávaly poznámky

Tereza Víchová 8.  6.  2021
Zdroj: Istock
Děti odhazují roušky ve školách: Psaly kvůli nim tresty, dostávaly poznámky | Zdroj: Istock
Děti ve většině krajů České republiky ode dneška nemusejí nosit ve škole roušky během výuky. Povinná zůstává ochrana nosu a úst ve společných prostorách a o přestávkách. Otázkou je, jak se právě tohle bude dodržovat a hlídat. Ale my rodiče si – stejně jako děti, kterým bylo se stoupajícími teplotami ve třídách stále hůř – asi zhluboka oddechneme na čerstvém vzduchu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V posledních týdnech nastávaly poněkud absurdní situace. Dítě se s námi mohlo v poklidu najíst na zahrádce restaurace, později dokonce i uvnitř. Mohlo si zajít do kina (ovšem bez popcornu), věnovat se po měsících svému oblíbenému sportu nebo kroužku. Běžný život se pomalu obnovoval, my rodiče jsme se radovali, děti se zase viděly s kamarády. A k tomu všemu – znovu možnému – si každé ráno před školou navlékaly na obličej respirátor a trávily v něm třeba i osm hodin. 

VIDEO: Pediatr o očkování dětí proti covidu-19

Co platí od 8. 6.

Výuka bez roušek (jak učitelé, tak žáci) je možná v 11 krajích (kromě Zlínského, Jihočeského a Libereckého). 

O přestávkách a ve společných prostorách povinnost roušek zůstává.

Zdroj: MŠMT

Škola s respirátorem

Počasí se v tomhle směru nad námi „smilovalo”. I když nosit v květnu teplý svetr není nic příjemného, pro „zarouškované” děti ve školách to bylo vysvobození. Zdaleka ne všude je totiž běžnou věcí klimatizace. Oba mí starší synové se ve škole musí spolehnout na dokořán otevřená okna a často vedro jako v peci už od devíti od rána. A to nemusíme připomínat, jak špatně je v respirátoru někomu rozumět – s obtížemi se potýkali učitelé i žáci. Nejenže naše děti měly odepřené kvalitní vzdělání nejdéle z celé Evropy (a učitelům samozřejmě patří uznání za snahu o co nejkvalitnější distanční výuku), ale když už do školy po dlouhých měsících mohly, ochrana dýchacích cest jim pobyt tady znepříjemnila či dokonce způsobila zdravotní potíže.

Roušky ad absurdum

Někde docházelo ohledně roušek k tragikomickým situacím. Můj nejstarší syn v roušce musel běhat na hodině tělocviku. Syn kamarádky se radoval, že když jsou ve třídě všichni „negativní”, nemusejí mít roušky, když sedí v lavici. Dokud se někdo z rodičů neozval, že nařízení je nařízení a má se respektovat. Vnouček jedné známé musel za domácí úkol dvacetkrát napsat větu „Při vyučování si nemám sundávat roušku”. Někde se ztratil zdravý rozum – ať už to bylo v dobré víře „dodržovat vše nařízené” nebo z jakéhokoliv jiného důvodu. A tak naše děti strávily v rouškách a respirátorech často i víc času než my dospělí, kteří jsme mohli pracovat na home office. A trochu hořký nádech měly vtipy: Covid se šíří ve školách, ale jen při vyučování. O přestávkách a přes oběd se Covid nešíří.

Odborníci se divili

„Je naprosto nezodpovědné dělat z dětí pokusné králíky,” prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima News biochemik Zdeněk Hostomský. „To, že jim bylo upřeno vzdělání ve školách nebo že v nich musí nyní nosit roušky, je naprosto absurdní situace,“ komentoval odborník situaci ještě před pár dny. „Testujeme děti a i přesto, že mají všechny negativní test, nutíme je nosit roušky ve školách po celý den. Brání jim to jak psychologicky, aby se poznaly, tak i fyziologicky, protože mají snížené okysličení. Skutečně si myslím, že je naprosto nezodpovědné dělat z dětí pokusné králíky,“ uvedl biochemik Hostomský.

Otevřeným dopisem vyzýval ke zrušení povinnosti nosit roušky ve školách premiéra i předseda Svazu měst a obcí František Lukl. V rozhovoru pro DVTV poukazoval na to, že povinnost odporuje zdravému rozumu. Děti se setkávají před školou a po škole, o přestávkách nebylo možné je „uhlídat”, aby roušky poctivě nosily. A dýchací potíže, ekzémy nebo i krvácení z nosu začaly být se stoupajícími teplotami běžnou věcí.

Dočkali jsme se

Dočkali jsme se – my rodiče i děti – pár týdnů před prázdninami. Byli takoví, kteří dosud děti do školy neposlali, protože nesouhlasili třeba právě s rouškami nebo testováním. Byli i takoví, kteří tohle všechno nechali své děti absolvovat, protože na miskách vah vyšla jako důležitější jedna věc: Tak moc jim chyběli kamarádi a tížila domácí samota, že všechno to testování a roušky vydržely. A zůstává otázkou, jaké následky to bude mít. Doufejme v to, že jsou děti velmi adaptabilní a rychle zapomenou – snad bez oněch zdravotních následků.

Fotit pavouka, modelovat krychle, sázet bylinky: Co všechno nás naučila škola on-line?
Očkování proti covidu-19 u dětí vzbuzuje vášnivé diskuze. Co si myslíte vy, naše čtenářky?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Děti, Školství, Vzdělání, Premiéra, Základní škola, Škola, Rouška, Nos, Zlínský, Česká republika, Prima News, CNN, Přestávka, Ministerstvo školství, Vnouček, Jihočeský, Evropa, DVTV, Stoupající teplota, Společná prostora, Liberecký, Čerstvý vzduch, Třešť, Popcorn
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu