Maminka.czPředškolák

Děti patří do rodiny, nebo do ústavu?

, Časopis Maminka
8. 1. 2012
Děti patří do rodiny, nebo do ústavu?
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce dosáhnout toho, aby nejmenší děti nebyly umisťovány do ústavní péče. Prosadí-li vláda svůj plán, budou kojenecké ústavy a dětské domovy pro nejmenší od roku 2014 zrušeny. Jedná se o krok správným směrem?

V České republice funguje 34 kojeneckých ústavů, jimiž ročně projde téměř 2000 dětí. Jak upozorňuje iniciativa ODSOUZENI. CZ, jsme jednou z mála zemí Evropy, která stále drží kojence v ústavech. K jejich zrušení navíc vyzval Česko mezinárodní dětský fond Spojených národů působící při OSN - UNICEF, který zastupuje práva dětí. Z hlediska vývoje dítěte znamená zrušení ústavní péče krok správným směrem. Děti potřebují zejména v počátku svého života blízkou osobu, která o ně bude stabilně pečovat a bude přítomna vždy, když bude třeba…

Přestože se personál v ústavech snaží dělat svou práci, jak nejlépe umí, přece jen má na starosti více než jedno dítě a vzhledem ke směnnému provozu od něj odchází. Dítko tedy nemá k dispozici jednu maminku a tatínka jako v rodině a proces, kdy si vytváří základy pro budoucí vztahy, není ideální, což zásadně ovlivňuje jeho další život. Děti vyrůstající v ústavech tak budou bohužel s vysokou pravděpodobností trpět horším zdravotním stavem, budou opožděny ve svém fyzickém a psychickém vývoji, jejich mozek nebude dostatečně vyvinut, pravděpodobně budou mít narušenou schopnost navazovat a udržet mezilidské vztahy a vést plnohodnotný život.

Nejspíš to ovlivní i jejich vzdělání - podle výzkumů má dítě vychovávané v rodině až 40krát větší šanci vystudovat vysokou školu než jeho vrstevník z ústavu. Ovšem záměr zrušit tato zařízení není možný bez vytvoření vhodných alternativ a právě nepřipravenost je často kritizována odbornou veřejností z řad lékařů. Ministerstvo chce rozšířit řady pěstounů (bude třeba 300 až 500 nových pěstounských rodin). Jenže najde se dostatečné množství lidí, kteří budou tuto záslužnou činnost vykonávat s touhou pomoci a ne z finančních důvodů? To ukáže budoucnost…
ČTĚTE TAKÉ: Olga Menzelová: „Naše rodina není tradiční, ale ani výjimečná."

Odborníci z řad lékařů mají obavy

Česká pediatrická společnost vydala prohlášení, ve kterém žádá ministry zdravotnictví a práce a sociálních věcí, aby zastavili přípravy chystaného rušení kojeneckých ústavů. Postup je podle nich unáhlený a nepřipravený a jde proti zájmu dětí v těchto zařízeních. Ačkoli lékaři podporují úsilí, aby co nejvíce z nich mohlo žít ve vlastní rodině, popřípadě v náhradní rodinné péči, zpochybňují připravenost této reformy. Je podle nich potřeba nejdřív vytvořit systém pěstounské péče, včetně odborného poradenství a vzdělávání pěstounů, a pak teprve lze uvažovat o postupném omezení či rušení těchto institucí.

V kojeneckých ústavech je mnoho novorozenců, kteří potřebují péči odborného zdravotnického personálu (pediatři, dětské sestry). Nachází se zde hodně dětí s postižením a dalšími problémy, jsou přijímány děti zanedbávané, týrané, potomci drogově závislých matek s abstinenčními příznaky atd. Pokud by se skutečně přistoupilo ke zrušení kojeneckých ústavů, došlo by také k nežádoucímu efektu, kdy by tyto děti zůstávaly delší dobu ležet na neonatologických a nemocničních dětských odděleních.

Tedy na akutních lůžkách, což by bylo v rozporu se snahou důsledně oddělit péči akutní léčebnou a následnou, a nemohlo by dojít k plánované redukci dětských lůžek v nemocnicích… Ta by pak existovala i nadále a hospitalizovala děti jinak umisťované do kojeneckých ústavů a dětských domovů. Lékaře mrzí, že tato významná zákonná norma neprošla řádným připomínkovým řízením a nebyla vůbec prodiskutována s odbornou veřejností.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Rodina, Ústavní péče, Budoucí vztah, Finanční důvody, Práva dětí, Ústav, Abstinenční příznak, Pediatrická společnost, Ústa

Mohlo by vás zajímat
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Býk Polovina týdne k vám vyšle znamení, že se musíte hodit do pohody. Jste jako chodící hromádka neštěstí a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Slavomír, Slavomíra, Slávek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné