Maminka.czPsychika

Děti potřebují děti! Izolace je ničí a mění jejich chování k horšímu

24. 3. 2021
Problémem jsou nejen zavřené školy, ale také omezení kontaktů a volnočasových aktivit. Děti se nemají kde odreagovat a chybí jim kamarádi. Týdny a měsíce strávené doma, potažmo v iluzorním on-line světě, tak mají na svědomí nárůst dětských úzkostí i sociální fobie.

"Nejmladší syn je ve čtvrté třídě. Vždycky byl trochu introvertnější, ale ve škole má dva nejlepší kamarády, takže se tam víceméně těšil," říká maminka tří dětí Iveta L. v diskuzi na Facebooku časopisu Maminka. "Jeden z nich bydlí nedaleko, takže kluci spolu chodili do školy i ze školy a dvakrát týdně ještě na fotbal," vysvětluje. 

Z koronavirových "prázdnin" byl prý devítiletý Matouš nejdřív nadšený, ale s přibývajícími povinnostmi kolem on-line výuky a dny strávenými doma se začal víc a víc uzavírat do sebe. "Je na něm vidět, že je mimo svoji komfortní zónu. Pořád se vymlouvá, že blbne připojení, nechce v on-line-hodinách mluvit, škola ho nebaví, nic ho nebaví," doplňuje. 

Ztráta sociálních dovedností

Podle psychoterapeutky Lindy Nývltové, která je zároveň koordinátorkou preventivního programu Blázníš, no a co? v neziskové organizaci Fokus, mají na formování dětí kromě rodiny a školy velký vliv také jejich koníčky. Omezení volnočasových aktivit bude mít podle ní značné dopady na jejich sociální dovednosti. 

"Tam už to začíná být strašně o sociálním kontaktu, realizovat se v těch vztazích a nasát to, že se musíme vzájemně respektovat a že každý může mít svůj názor, ale musíme se k sobě nějak chovat. A o to ty děti teď přichází. Takže pro mě velká otázka zní – až se do té školy vrátí, jak do toho budou schopné najet," upozornila v rozhovoru pro Český rozhlas.

"Nejde přeci jen o výuku. Stávající omezení v nich zanechávají úzkosti, nedůvěru k sobě samotným. Zatímco dcera se do školy už opravdu těší, syn se bojí dne, kdy školy znovu otevřou," doplňuje v diskuzi Jana K., maminka dvanáctileté Marušky a šestnáctiletého Martina. 

Klepněte pro větší obrázek

Nárůstu psychických potíží u dětí si všímají i pracovníci Linky bezpečí. I když to pozorují několik posledních let, lockdown situaci podle nich ještě zhoršuje. A zatímco loni na jaře děti často řešily technické problémy při výuce na dálku, teď je trápí jiné věci.

"Dneska mi dcera, která chodí do 7. třídy, řekla, že ani nechce letní prázdniny, prý by šla klidně do školy... Že by byla ráda, kdyby to schválili... Chybí jí spolužáci, učitelé, už je to dlouhé všechno," uvedla v diskuzi na Facebooku Maminky další z rozhořčených maminek. 

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Maminka ROKU 2021
Témata: Děti, Koronavirus, Dospívání, Školství, K tabuli půjde české školství, Distanční výuka, Psychika, Deprese, izolace, Úzkost, Kamarád, NIC, Maminka, Omezení, Lockdown, Matouš, Škola, Maruška, Český rozhlas, Letní prázdniny, Volnočasová aktivita, Nývltová, Linka Bezpečí, Facebook

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
12 tipů na vylepšení dětského pokojíčku. Napadlo by vás to?
Dcera je naše "začarovaná" princezna, říká maminka Hrdinka 2018. Její životní příběh chytá za srdce
Hysterektomie: Co vás čeká při odstranění dělohy?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Drsná máma! Fotí dceru s ulovenými zvířaty. Není to za hranou?
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!

Horoskopy

Štír Hvězdy stojí proti vám, ale ve štěstí nebrání. Záleží jen na vás, jak se k problematice postavíte. Není…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné