Maminka.czChování a vztahy

Děti potřebují i babičku s dědečkem. Nebraňte jejich návštěvám

27. 2. 2015
Děti potřebují i babičku s dědečkem. Nebraňte jejich návštěvám
Často máme tolik povinností, že kvůli nim zapomínáme na rodinu. To je ale velká chyba, setkání vašich dětí s vašimi rodiči prospěje oběma stranám.

Možná i vy patříte k lidem, kteří nemají zrovna ideální vztah se svými rodiči, a proto se s nimi stýkáte spíše sporadicky, tedy zejména na rodinných oslavách. Jenomže zatímco vy máte klid, vaše děti i vaši rodiče strádají.

Děti se mohou od prarodičů hodně naučit a těm zase dodávají vnoučata radost ze života, která se v pozdějším věku občas vytrácí. A důvodů k návštěvě je víc... Proto návštěvu rodného domu neodkládejte a naplánujte ji na nejbližší víkend.

Řekněte rodičům, že je máte rádi

Ve vztahu k rodičům často zapomínáme na milá gesta a slůvka, ale láska není projevem slabosti a i rodiče si zaslouží slyšet tato milá a léčivá slůvka. Nestyďte se a dejte jim najevo svou lásku, vděčíte jim přece za tolik.

Vztahy mezi dětmi a rodiči jsou někdy složité a za dlouhá léta společného soužití se možná odehrálo hodně zlého. Rodiče nás také často vytáčí naprostým nepochopením našeho života a našich názorů, oni mají názory na vše zcela odlišné. Podle psychologů však většinu bariér mezi dětmi a rodiči dokáže překonat obyčejná láska.

Starší lidi také často sužují různé nemoci, často je to i kvůli jejich zhoršujícímu se psychickému stavu. Uvědomují si, že jejich život už není takový jako dřív, trpí pocitem osamocení a nedostatečnosti. Potřebují psychickou podporu a takové objetí a upřímný úsměv může být dobrým lékem na tyto neduhy. Nemáte-li na objímání zrovna náladu, výborně vás zastoupí děti, ty často milují prarodiče bezmeznou láskou, která jim dodá radost do života.

Ukažte jim, že jste úspěšní

Jednou mi moje babička prozradila, že celý život toužila po tom, aby všechny její děti byly úspěšné. Chtěla, aby všechny zažívaly jen štěstí a prosperitu, proto se v životě hodně obětovala. Stejně pak prožívá štěstí i nás, svých vnoučat. Když se mi něco podaří, ráda jí to svěřím, protože vidím, jak ji můj úspěch rozzáří.

Děti se svými rodiči přestanou časem sdílet svůj život, všechno, i drobné radosti, si nechávají pro sebe. Jenomže vzpomeňte si, jakou hrdost a radost zažíváte vy, když se vašemu potomkovi něco povede. A o takové dojmy je chcete připravit? Navíc jim svými úspěchy dáváte pocit, že nežili nadarmo.

Odpočinete si

Jistě, pobyt s rodiči může být hodně náročný, na druhou stranu si ale odpočinete. Jen si uvědomte, že oběd uvaří někdo jiný. Někdo jiný vám uvaří kávu a přinese ji společně se zákuskem až k vám. A hlavně, někdo jiný zabaví vaše děti.

Prarodiče jsou vždy zvědaví, co se v dětských životech děje, a budou si se svými vnoučaty dlouho povídat. Rádi jim přečtou pohádku nebo si zahrají na paní doktorku a pacienta. Vy tak získáte cenný čas, kdy budete moct vypnout a nevnímat, co se kolem vás děje. Skvělý relax.

Můžete se od nich ještě hodně naučit

Prarodiče jsou nejmoudřejšími členy vaší rodiny, už prošli ve svém životě mnoha obtížemi. Vychovali děti, bojovali se šéfy, určitě zažili i mnohé hádky u domácího krbu. Přesto jsou stále spolu a vypadá to, že dokonce šťastní? Nebojte se jich zeptat, jak toho dosáhli. A uvědomte si, co všechno mohou předat vašim dětem, když s nimi stráví dostatek času.

Nečekejte, až bude co slavit, naplánujte setkání jen tak. Zavolejte jim, kupte malý dárek a vezměte děti na návštěvu. Můžete třeba nad kávou prohlížet staré fotografie a vzpomínat, bude jistě zajímavé, jak budou vaše ratolesti reagovat na fotky z vašeho dětství a mládí. Uvidí vás tak v jiném světle a možná vás lépe pochopí.

Můžou to být jejich poslední okamžiky

Bohužel, lidé jsou jako svíčky. Světlo jejich očí může zhasnout každou chvíli. A často, když už je pozdě, lidé litují, kolik toho svým blízkým ještě nestačili sdělit, kolik toho pro ně neudělali, že s nimi nestrávili víc času. Uvědomte si, co k nim opravdu cítíte, dokud je čas.

den deti
Témata: Děti, Chování a vztahy, Skvělý relax, Malý dárek, Babi, Návštěva, Život hodně, Poslední okamžik

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často

Horoskopy

Lev Je vám opravdu líto, že je tady poslední květnový den. Nejdříve jste tento měsíc proklínali, ale na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamila, Petronila, Petronela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné