Maminka.czRodina a vztahy

Děti potřebují nezávislost! Odpoutejte se od svého potomka postupně

12. 7. 2019
Děti potřebují nezávislost! Odpoutejte se od svého potomka postupně
Láska a závislost jsou si v mnoha věcech podobné. Dokážeme postupně propouštět své děti ze závislosti na nás? Nepoutáme je k sobě příliš?

Láska je nevlastní sestra závislosti, tyto dvě emoce mají hodně společného, a mnohdy si je proto pleteme – někteří z nás i celý život! Láska a závislost jsou ale každá úplně jiná. Pokud nás opustí někdo, koho milujeme, trpíme – v tomto smyslu jsme tedy závislí všichni! Kdosi moudrý řekl: „Láska je dítětem svobody.“

GALERIE: Podívejte se na 25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi

Ano, pravá láska nemá s vlastněním nic společného, skutečné lásky se vlastnění a závislost prostě netýká. Touha po kontrole, závislost a touha po vlastnění lásku vždy dosti komplikují, a to jak směrem k dětem, tak k jiným dospělým.

Děti jako smysl bytí

Asi největší problém s tím propustit děti do nezávislosti mají rodiče, zejména pak maminky, které během svého života nenašly anebo prostě nikdy neměly jiný životní smysl než své vlastní děti. Tyto dobrotivé ženy lpějí na svých dětech, obětují se jim až do samého vyčerpání. V tom všem pak mají pocit, že dělají všechno správně, že dělají to nejlepší! Bohužel opak je pravdou, tyto bezvýhradně obětavé matky své děti spoutávají, připoutávají k sobě a činí je závislými. Tím vším jim pochopitelně brání v osamostatnění, ve vztazích – ve zdravé nezávislosti a v konečném důsledku v naplnění života a životním štěstí.

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Mnohdy děti nahrazují partnera!

Přes polovinu manželství (nejen) v České republice končí rozvodem, po kterém pak v drtivém procentu případů vychovávají děti právě jejich matky. Ty však občas mívají tendence dosadit na místo partnera své děti či dítě… v nejhorším případě pak syna. Pakliže se takové maminky od dítěte neodpoutají postupně, krůček po krůčku, přináší jim odchod potomka podobné pocity jako odchod či dokonce smrt životního partnera.

Nastupují výčitky, manipulace a vyvolávání pocitů viny

„Je tu bez tebe tak prázdno, někdy se až bojím, jaké je tu ticho! Škoda, že si na mne neuděláš trochu víc času, určitě bych na tom pak byla psychicky lépe! To je ti opravdu ona přednější než vlastní máma, která pro tebe tolik udělala?“ je jen pár nejčastějších slovních obratů, které cílí k vyvolání pocitů viny u z hnízda vylétajících potomků. Ostatně vzbuzování pocitů viny, manipulace, výčitky a mnohdy i citové vydírání je vyvrcholením hyperprotektivní rodičovské lásky. Vyvrcholení, které může skončit katastrofou – trvalým anebo roky trvajícím „rozchodem“.

Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi? 

Cítíte-li v sobě stín závislosti a tendenci k vlastnění života svého potomka, pokuste se mílovými kroky opustit tento postoj, a to klidně i s pomocí psychologa! V opačném případě si můžete být jistí, že dospějete k tomu, co nejméně chcete – k tomu, že vaše dítě i vy budete nakonec velmi nešťastní!

Mámy a synové: Jak je vychovat, aby z nich vyrostli skuteční muži a ne bačkory
Témata: Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Výchova, Rodiče, Výčitka, Závislost, Potomek, Česká republika, Děti, Pocit, Pocit viny, Láska, Škoda

Mohlo by vás zajímat
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Meghan má naše sympatie: Feministka, která hájí klid své rodiny
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků

Horoskopy

Ryby S pracovní morálkou si starosti neděláte a jdete si hrdě za svým cílem. Odvážili jste se k vyplnění…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Luboš, Carmen, Karmen

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu