Maminka.czRodina a vztahy

Děti potřebují nezávislost! Odpoutejte se od svého potomka postupně

12. 7. 2019
Děti potřebují nezávislost! Odpoutejte se od svého potomka postupně
Láska a závislost jsou si v mnoha věcech podobné. Dokážeme postupně propouštět své děti ze závislosti na nás? Nepoutáme je k sobě příliš?

Láska je nevlastní sestra závislosti, tyto dvě emoce mají hodně společného, a mnohdy si je proto pleteme – někteří z nás i celý život! Láska a závislost jsou ale každá úplně jiná. Pokud nás opustí někdo, koho milujeme, trpíme – v tomto smyslu jsme tedy závislí všichni! Kdosi moudrý řekl: „Láska je dítětem svobody.“

GALERIE: Podívejte se na 25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi

Ano, pravá láska nemá s vlastněním nic společného, skutečné lásky se vlastnění a závislost prostě netýká. Touha po kontrole, závislost a touha po vlastnění lásku vždy dosti komplikují, a to jak směrem k dětem, tak k jiným dospělým.

Děti jako smysl bytí

Asi největší problém s tím propustit děti do nezávislosti mají rodiče, zejména pak maminky, které během svého života nenašly anebo prostě nikdy neměly jiný životní smysl než své vlastní děti. Tyto dobrotivé ženy lpějí na svých dětech, obětují se jim až do samého vyčerpání. V tom všem pak mají pocit, že dělají všechno správně, že dělají to nejlepší! Bohužel opak je pravdou, tyto bezvýhradně obětavé matky své děti spoutávají, připoutávají k sobě a činí je závislými. Tím vším jim pochopitelně brání v osamostatnění, ve vztazích – ve zdravé nezávislosti a v konečném důsledku v naplnění života a životním štěstí.

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Mnohdy děti nahrazují partnera!

Přes polovinu manželství (nejen) v České republice končí rozvodem, po kterém pak v drtivém procentu případů vychovávají děti právě jejich matky. Ty však občas mívají tendence dosadit na místo partnera své děti či dítě… v nejhorším případě pak syna. Pakliže se takové maminky od dítěte neodpoutají postupně, krůček po krůčku, přináší jim odchod potomka podobné pocity jako odchod či dokonce smrt životního partnera.

Nastupují výčitky, manipulace a vyvolávání pocitů viny

„Je tu bez tebe tak prázdno, někdy se až bojím, jaké je tu ticho! Škoda, že si na mne neuděláš trochu víc času, určitě bych na tom pak byla psychicky lépe! To je ti opravdu ona přednější než vlastní máma, která pro tebe tolik udělala?“ je jen pár nejčastějších slovních obratů, které cílí k vyvolání pocitů viny u z hnízda vylétajících potomků. Ostatně vzbuzování pocitů viny, manipulace, výčitky a mnohdy i citové vydírání je vyvrcholením hyperprotektivní rodičovské lásky. Vyvrcholení, které může skončit katastrofou – trvalým anebo roky trvajícím „rozchodem“.

Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi? 

Cítíte-li v sobě stín závislosti a tendenci k vlastnění života svého potomka, pokuste se mílovými kroky opustit tento postoj, a to klidně i s pomocí psychologa! V opačném případě si můžete být jistí, že dospějete k tomu, co nejméně chcete – k tomu, že vaše dítě i vy budete nakonec velmi nešťastní!

Mámy a synové: Jak je vychovat, aby z nich vyrostli skuteční muži a ne bačkory
Předplatné Matka
Témata: Rodina a vy, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Výchova, Závislost, Výčitka, Česká republika, Pravá láska, Děti, Potomek, Pocit, Škoda, Láska, Pocit viny

Mohlo by vás zajímat
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Štír V očích potomků jste nyní opravdu jedničky a nebojíte se své nápady prezentovat. Vždy myslíte na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dušan, Dušana, Dustin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné