Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci. Proč to tak je?

7. 6. 2021
Zdroj: Istock.com
Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci. Proč to tak je? | Zdroj: Istock.com
Nedávno zveřejněná studie ukazuje, že nekompromisní autokratická výchova neškodí jen psychickému zdraví dětí, ale podepisuje se negativně i na jejich fyzické kondici. Odborníci jsou přesvědčeni, že přílišnou přísností rodiče způsobují svým potomkům problémy s nízkým sebevědomím i s tělesnou hmotností. Co ještě zjistili?

Na skutečnost, jaký výchovný styl a přístup ke svým dětem zvolíme, mají zásadní vliv naše osobnost, povahové rysy a temperament. Naše jednání a představy formují ale rovněž vzpomínky na vlastní dětství a zvyklosti, návyky a postoje z původní rodiny. Ty přenášíme dále na své ratolesti.

VIDEO: Děti, které necvičí, budou celý život ty nešikovné

Autoritářská výchova potlačuje osobnost

Pro dominantní neboli autoritářský styl výchovy, jsou charakteristické striktní příkazy, zákazy a tresty. Rodič se dožaduje úcty vůči sobě jako jediné autoritě. Nepřipouští žádnou diskusi, dává najevo svou sílu a převahu. Zpravidla má pro potomky, jejich potřeby a přání jen málo pochopení, neláme si příliš hlavu s respektováním jejich individuálních odlišností. Takto vychovávané děti nemají moc prostoru pro vyjádření vlastního názoru ani možnosti naučit se samostatně rozhodovat. Rodiče takto (často nevědomky) vychovávají submisivní, uzavřené, snadno manipulovatelné a pasivní osobnosti, někdy dokonce se sklony k agresivitě.

16 celebrit, které vychovávají děti tak trochu divně! Bez hraček a bez pravidel?

Nadváha už ve školce!

Co říká nejnovější studie z Concordia University v kanadském Montrealu, která byla zveřejněna v odborném časopise Preventative Medicine? Silně dominantní rodiče „velitelé a kontroloři“, kteří preferují autoritativní styl výchovy, mají několikanásobně vyšší pravděpodobnost, že jejich děti budou trpět nadváhou nebo přímo obezitou. U dětí v předškolním věku je toto riziko dokonce o 35 % vyšší ve srovnání s vrstevníky, kteří jsou doma vychováváni v demokratičtějším a svobodnějším duchu.

Jídlo jako lék proti stresu

Tým vědců zkoumal, do jaké míry jednotlivé rodičovské styly a sociální prostředí, ve kterém děti vyrůstají, ovlivňují jejich tělesnou hmotnost a fyzickou kondici. „Důvodem přibírání u dětí může být skutečnost, že nadměrný dozor a kontrola ve výchově, tedy styl, který na dítě vyvíjí silný a nepřetržitý nátlak, vedou k vnitřní nespokojenosti, nejistotě a potlačují rozvoj sebedůvěry. Dítě pak není schopné samoregulace vlastního jednání. Další možná teorie spočívá v tom, že silný psychický nátlak a přehnaný dozor ze strany rodičů výrazně zvyšují úroveň stresu u dětí, což může vést k přejídání a obezitě,“ vysvětluje vedoucí autorka studie Lisa Kakinami.

Děti s nadváhou jsou odrazem naší výchovy. Netrestejte je za vlastní chyby!
Každé čtvrté dítě je tlusté! Co dělat, abyste neměli doma metráčka?
Za poslední rok až deset kilo navíc! Děti se nehýbou a tloustnou. Lékaři varují před epidemií obezity
Témata: Rodina a vy, Zdraví, Děti, Rodiče, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Dětská obezita, Styl, Sklon, Montreal, Velký sklon, Fyzická kondice, Obezita, Sebevědomí

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Zakázané otázky: Na tohle se rozhodně neptejte žen po porodu
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
GALERIE: Zelená je nová černá. Oživte svůj letní šatník stejně jako celebrity
VIDEO: Zdají se miminkům sny? A proč se ve spánku smějí nebo kopou nožičkou?
Moderátorka Monika Leová: "Málem jsem porodila doma!"

Horoskopy

Vodnář Nastartujte své tělo na léto, vždyť je už za rohem. Zhubněte nadbytečné kilogramy, to vše díky…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vít, Vítek, Lothar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné