Maminka.czKoronavirus

Koronavirus se týká i dětí: Objevují se u nich záhadné záněty. Jaké?

28. 5. 2020
Koronavirus se týká i dětí: Objevují se u nich záhadné záněty. Jaké?
V souvislosti s pandemií koronaviru a onemocnění Covid-19 varují odborníci před podivnou dětskou chorobou, která s nákazou tímto virem velmi pravděpodobně souvisí a postihuje zejména ty nejmenší. O co jde, jaké jsou příznaky a jak moc se obávat o zdraví ratolestí?

Mezi záhadnými záněty dětí, které se aktuálně objevují po celém světě, a novým typem koronaviru může být nejspíše souvislost, říkají vědci. Dlouhou dobu jsme přitom z médií i úst lékařů slyšeli uklidňující zprávy, že děti a mládež tento rychle se šířící virus šetří a onemocnění bylo prokázáno jen u zlomku jedinců ve věkové skupině do 18 let.

V zemích s vysokým výskytem Covid-19 se objevily případy dětí hospitalizovaných v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče pro vzácný zánětlivý multisystémový syndrom. Projevy tohoto onemocnění jsou kombinací příznaků typických pro poměrně vzácný tzv. Kawasakiho syndrom a syndrom toxického šoku, které jsou charakterizovány kromě jiného horečkou, bolestmi břicha a hlavy a postižením srdce. U většiny z těchto dětí byl testováním zjištěn pozitivní nález (buď PCR testem z nosohltanu, nebo sérologickým, tzn. krevním testem) na virus SARS-CoV-2.

Tříletý syn Pink měl koronavirus. Plakala jsem a modlila se, říká zpěvačka

Testy jsou pozitivní

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo oficiální varování před podivnou nemocí, která postihuje výhradně děti a mladé lidi do 21 let a o níž se odborníci domnívají, že má vazbu na onemocnění Covid-19. Choroba byla nazvána multisystémovým zánětlivým syndromem (MIS-C). První pacient se objevil v USA letos počátkem dubna, ve Velké Británii se první případ vyskytl pár dní před koncem dubna. Jen v New Yorku se do dnešního dne potvrdilo více než 110 případů, tři děti této nemoci podlehly (ve věku 5, 7 a 18 let). Nové dětské pacienty ohlásila i řada evropských zemí, mimo jiné Francie, Gruzie a Itálie. Lékaři uvádějí, že u nově diagnostikovaných případů dětí trpících syndromem MIS-C zjišťují pozitivní testy (nebo přítomnost protilátek v případě krevního rychlotestu) na Covid-19 a tvrdí, že onemocnění MIS-C se rozvine obvykle čtyři až šest týdnů po nákaze nemocí Covid-19.

Příznaky se liší

Co zatím víme o tajemném syndromu, postihujícím děti v mnoha zemích? A jak je chránit? I lékaři, vědci a další odborníci se teprve s nákazou seznamují a učí se „za pochodu“, nicméně během každodenní praxe zjistili, že některé příznaky jsou totožné a jiné se liší od nákazy koronavirem a nemocí Covid-19. Respirační potíže, dušnost, bolest na plicích a silný kašel se objevují jen u méně než poloviny malých pacientů, stejně tak bolesti hlavy. Mezi typickými příznaky, které se objevují u vyšetřených a hospitalizovaných dětí, převažuje zvýšená teplota nebo horečka, kožní vyrážka, zarudnutí kůže, kopřivka, bolest břicha, žaludeční a střevní problémy, zvracení nebo průjem. Ani samotní lékaři ale nemohou s jistotou určit přesnou a věrohodnou diagnózu, pokud není proveden test na koronavirus.

Malé děti koronavirus takřka neohrožuje. Čím to je?

Další nová nemoc?

I když jsme dnes, vzhledem k nedávným a aktuálním událostem, všichni poněkud „přecitlivělí“ a vystrašení vůči jakýmkoli zdravotním indispozicím, snažte se nepanikařit. Tvrzení lékařů se rozcházejí v tom, zda je MIS-C zvláštní formou vzácného Kawasakiho syndromu, nebo jde o zcela samostatnou novou nemoc. Při Kawasakiho syndromu vzniká zánět (otok a zarudnutí) v cévách a lékaři věří, že příčinou je abnormální a přehnaná reakce imunitního systému na infekci, což platí i v případě multisystémového zánětu. Dobrou zprávou je, že naprostá většina dětí se z nemoci MIS-C plně a bez větších komplikací uzdraví a nemají žádné následky.

Kdy raději k lékaři?

Pokud se dítě necítí dobře, má zvýšenou teplotu, je unavené nebo nemá chuť k jídlu, není to automaticky důvod k přehnaným obavám. Co byste ale měli hlídat a kdy zpozornět?

  • vysoká teplota nebo horečka, která přetrvává déle než 48 hodin a neklesá
  • na kůži se objeví vyrážka, ekzém, pupínky, zarudnutí či červené skvrny, mohou svědit nebo být bolestivé na dotek
  • zvětšení a citlivost lymfatických uzlin
  • změny v oblasti rtů a sliznice úst (otok, jahodový jazyk)
  • změny na rukou a nohou (otok, zatvrdnutí tkáně, modřiny, olupování kožních buněk, tzv. šupinkovatění)
  • pocit tísně, pálení nebo tlaku na hrudi
  • nauzea, zvracení nebo průjem
Hej, mami! Šílí z dětí, tak nazpívala vtipnou parodii písničky. Podívejte se

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Maminka
Témata: Děti, Zdraví, Koronavirus, Nemoc, Kawasaki, Francie, Onemocnění, Zarudnutí, Nákaza, New York, Covid, USA, Itálie, Gruzie, Velká Británie, Zánět, Objev, Syndrom, Vir, Příznaky, CDC, Mládež

Mohlo by vás zajímat
Uhádnete, kolik jí je? Holčička má na svůj věk neobvykle husté vlasy!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Tohle byste měli říkat svým dětem. Věty, které dokážou zázraky!
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Devět tajemství snadnějšího porodu! Věřte, že tohle skutečně pomůže
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Maminka našla trik, jak uklidnit v noci dítě bez vstávání. Ne každému se líbí...

Horoskopy

Býk Pracovní a finanční sféra nejsou zrovna ideální, ale v lásce se vám začíná blýskat na lepší časy.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamil, Vladivoj, Kunhuta

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné