Maminka.czDětská obezita

Dětí s nadváhou nebo obezitou v Česku přibývá raketovým tempem. Výjimkou nejsou ani obézní batolata

inf vas 4.  3.  2024
Právě dnes, 4. března, se připomíná Světový den obezity. A nadbytečná kila se netýkají jen dospělých, ale stále častěji i malých dětí. A rozhodně neplatí, že by v pubertě z tloušťky vyrostly. Kdo je obézní v dětství, většinou zůstává i v dospělosti. Jak to vidí odborníci?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Sladká limonáda v ledničce, bonbony a čokolády ve spíži a namísto víkendového výletu sledování televize. Tyto zvyky odborníci velmi často odhalují v rodině, kde žije dítě s obezitou. Špatně nastavené stravovací a pohybové návyky společně se snadno dostupným nekvalitním jídlem jsou zároveň největší překážkou ve zvládání kil navíc. Jak ale experti připomínají, tento proces nelze nechávat pouze na dětech, změnou musí projít celá rodina. 

VIDEO: Margit Slimáková: Obezita u dětí

Dětí s nadváhou nebo obezitou v Česku podle odborníků přibývá raketovým tempem. Podle posledních dat z roku 2021 ze studie praktických lékařů pro děti a dorost žije v Česku přes 16 % dětí s obezitou, nadváhou pak trpí bezmála 10 % dětí. V roce 2016 se přitom obezita týkala 10 % dětí.

„Přestože nemáme aktuálnější data, nemyslím si, že by nárůst obezity u dětí v posledních dvou letech zpomalil, spíše naopak. To je velký problém, protože neplatí, že by děti v pubertě z tloušťky ‚vyrostly‘. Kdo je obézní v dětství, většinou zůstává i v dospělosti,“ říká MUDr. Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Zdravotní rizika

Obezita již v útlém věku s sebou nese i řadu zdravotních rizik do budoucna. „S obezitou u dětí se bohužel setkáváme již v batolecím věku. Pacientům se tak již od dětství zvyšuje riziko vzniku nemocí, jako je diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, nádorová onemocnění nebo nemoci pohybového aparátu. Obezita může přivodit také hormonální poruchy nebo psychické potíže,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Dětská obezita: rizikové faktory a osvědčené tipy, jak proti ní bojovat

Spolupráce s rodiči

„Terapie obezity u dětí se neobejde bez spolupráce rodičů. Největším kamenem úrazu je to, že rodiče dětí s obezitou jsou většinou také ‚nadměrní‘, takže to nevidí jako problém. Rodič je pro potomka vzorem, a když nedělá nic sám se sebou, tak to nedělá ani dítě. Proto je vždy potřeba pracovat i s rodiči a příbuznými, kteří s dětmi žijí,“ říká PhDr. Iva Málková, psycholožka a zakladatelka organizace STOB. Letos organizace pořádá kromě kurzů i on-line konferenci, kde budou odborníci sdílet zkušenosti s řešením obezity u dětí a předávat rady rodičům.

Málo pohybu a hodně kalorií

Děti s obezitou jsou přitom podle dostupných dat hůře přijímány v kolektivech a stávají se také častěji oběťmi šikany. „Často se setkáváme s tím, že rodiče sice vědí, co je správné – tedy ve zkratce lépe jíst a více se hýbat – ale bojují s převedením těchto pravidel do praxe. Snažíme se jim pomoci s přenastavením fungování jejich domácnosti do zdravější podoby,“ vysvětluje PhDr. Málková.

Hlavní příčinou nárůstu obezity u dětí je podle ní zejména výrazně snížená celková pohybová aktivita a také široká dostupnost potravin a nápojů s vysokým obsahem kalorií. Pomoc s přebytečnými kily svých děti mohou rodiče najít ve specializovaných kurzech spolku Hravě žij zdravě a STOB. Ty dětem i rodičům poslouží jako začátek cesty ke zdravějšímu životnímu stylu.

Nedaří se vám otěhotnět? Možná za to mohou vaše kila navíc. Nebo taky kila vašeho partnera...

Pozor na zlozvyky

„Dětem se věnujeme po stránce výživy, pohybu a psychiky. Učíme je například, jak si nastavit správný jídelní a pohybový režim, které potraviny jsou vhodné a které je potřeba omezit, přičemž žádné potraviny nezakazujeme. Také je motivujeme k pohybu a společně k němu hledáme cestu. V oblasti psychiky se například snažíme rozluštit podněty, které vedou děti k přejídání či k nadměrné konzumaci sladkostí, a učíme je, jak jim nepodlehnout,“ popisuje Mgr. Lenka Štěchová, pedagožka a lektorka společnosti STOB.

Jak dále uvádí, řada dětí podléhá svým zažitým zlozvykům – děti například jedí nepravidelně a na jídlo se nesoustředí. Sledují u něj televizi nebo mobil. Případně „zajídají nudu“ jídlem, které je v domácnosti neustále dostupné a na očích.

Kurzy však podle Štěchové mají na hubnutí dětí menší efekt, pokud se do změny životosprávy nezapojí aktivně i rodiče. „V rámci kurzu je tedy část lekce věnována rodičům, aby dostali stejné informace jako jejich děti, pomohli jim poznatky uvádět do praxe a ideálně se podle nich začali řídit také,“ uzavírá Lenka Štěchová.

Témata: Batole, Jídelníček, Rodiče, Dětství, jídlo, Dětská obezita, Pohyb, nadváha, obezita, Ilona Hülleová, Margit Slimáková, Iva Málková, Kilo, Jan Boženský, Česká republika, Děti, STOB