Maminka.czMaminka roku 2023

Děti s progerií se dožívají maximálně 8 až 12 let, ale bojujeme pro dceru každý den, říká Nikola Žišková

Odstartovalo semifinálové hlasování v soutěži Maminka roku 2023, a vy tak máte jedinečnou příležitost podpořit svou favoritku a poslat ji do velkého finále. Dnes vám představujeme soutěžící Nikolu Žiškovou z kategorie Maminka hrdinka. Potkal ji krutý osud. Její mladší dcera Adélka (3) trpí vzácným syndromem, který způsobuje předčasné stárnutí, ale statečná maminka to nevzdává a snaží se pro ni udělat maximum.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Jsem maminka dvou krásných dcer. Jedné je 6 let, druhé 3 roky. Povolání maminky není jenom obyčejná mateřská dovolená, jak někteří říkají. Mateřská pro mě znamená být mámou pro moje děti, naučit je v životě jen to nejlepší, aby měly vzor. Chci je učit věcem, ve kterých jednou uvidí svůj vlastní cíl, za kterým si půjdou. První dcera půjde už do školy, je to velká sebevědomá holka, která ví, co chce, a umí si to prosadit. Mladší dcera trpí vzácnou genetickou vadou, která se jmenuje progerie. To znamená, že předčasně stárne. Její orgány ve 3 letech jsou jako orgány 16leté dívky. Tahle genetická vada má jedno plus, že je mentálně zdravá, ale smutnou zprávou pro nás je, že tyto děti se dožívají maximálně 8 až 12 let. Velmi nás to zasáhlo a bojujeme pro ni každý den, dokud tu s námi je. Jsem hrdá máma bojovnice,“ popsala maminka Nikola v soutěžním medailonku.

Co je progerie?

  • Jedná se o velmi vzácné genetické onemocnění. Syndrom se vyskytuje u jednoho ze 4 až 8 milionů novorozenců.
  • Klinické příznaky napodobují předčasné stárnutí. Mezi další příznaky patří růstová retardace, tenká průsvitná kůže, alopecie, ztráta tělesného tuku atd.
  • Někdy se jí říká nemoc Benjamina Buttona (pojmenovaná podle povídky a filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona).
  • Odhadem tyto děti biologicky zestárnou přibližně o deset let za jeden rok. Pozoruhodné je, že mají normální IQ a inteligenci.

Otázky pro maminku:

Nikolo, proč jste se rozhodla přihlásit se do soutěže Maminka roku 2023?
Do soutěže jsem se přihlásila sama, protože mám dceru s genetickou vadou, která je u nás hodně vzácná. Adélka je jediná v České republice. Chci, aby se o progerii vědělo a věděl o ní celý svět, ne jen my. Chtěla bych ostatním ukázat, čím si procházíme a co obnáší život s touto genetickou poruchou. Jak to prožíváme jako rodiče a čím si bude procházet naše Adélka. Ve světě je tolik maminek s podobným osudem, o kterých se vůbec nemluví. A já jsem moc ráda za tuto soutěž a chci, aby o nich bylo slyšet…

Co říkáte na postup do semifinále?
Když jsem psala svůj příběh, nikdy by mě nenapadlo, že budu vybrána. Po telefonátu o postupu jsem si sedla a ukápla mi slza. Byla jsem v tu chvíli strašně šťastná, že jsem se dostala až sem. Je to úžasná věc pro maminky, které procházejí podobnými životními zkouškami.

Co pro vás znamená být maminkou?
Jsem máma na plný úvazek a vzdala jsem se všeho, abych mohla trávit veškerý svůj čas s dětmi a dávala jim svou lásku. Takovou, jakou mi dávala moje maminka, když jsem byla malá. Chci jim ukázat, jaký život dokáže být krásný, přestože je to v dnešní době těžké. Chci pro ně být mámou, o kterou se můžou opřít i v té nejtěžší chvíli. Být mámou je pro mě ta nejkrásnější věc na světě, přestože Adélka trpí nevyléčitelnou nemocí. Jsem hrdá a hlavně pyšná MÁMA!

Jak nejraději trávíte volný čas?
Svůj veškerý čas trávím nejraději se svými dětmi a manželem. Často chodíme na různé výlety a akce, aby děti mohly jednou s láskou vzpomínat na své dětství. A když mám volnou chviličku jen pro sebe, tak ráda cvičím. Jinak je můj život hlavně o dětech.

VIDEO: Maminka roku 2022: Jak probíhal galavečer?

hlasujte pro svou favoritku!

Semifinále soutěže Maminka roku 2023 je tu. Společně s patronkami jsme vybrali patnáct semifinalistek – pět z každé kategorie – a teď je na vás, pro koho budete hlasovat. Hlasujte na maminka-roku.cz

Hledáme Maminku BLOGERKUHRDINKU a PODNIKATELKU. Hlasování běží až do 20. července 2023. Poslat můžete celkem 10 hlasů kterékoli semifinalistce, a to každou hodinu ze svého facebookového profilu.

O pořadí soutěžících v semifinále rozhodnete hlasováním právě vy! Z každé kategorie postoupí do finále tři soutěžící s největším počtem hlasů.

O vítězkách jednotlivých kategorií a absolutní vítězce rozhodne porota složená z redakce, patronek a partnerů soutěže. Vyhlášení proběhne během slavnostního galavečera 17. října 2023.

Témata: Maminka roku 2023, Dcera, Životní příběh, Maminka roku 2022, Maminka hrdinka, Adélka, Česká republika, Maminka, Soutěž, Finále, Benjamin Button, Stárnutí, Máma