Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Děti si neumí hrát samy! Tady jsou tři způsoby, jak to můžete změnit!

5. 2. 2020
Děti si neumí hrát samy! Tady jsou tři způsoby, jak to můžete změnit!
Ani na chvilku se samostatně nezabaví, jsou na nás naprosto závislí a čekají, že za ně všechno vymyslíme, stěžují si stále častěji rodiče na adresu svých ratolestí. A mají (bohužel) pravdu. Proč jsou pasivní a nedokážou si hrát bez asistence ostatních? A jak je tuto dovednost naučíte? Takhle!

Vidět své děti, že jsou šťastné, veselé a spokojené, je tou nejúžasnější věcí, kterou můžete jako milující rodič prožívat. A ke šťastnému, bezstarostnému dětství patří samozřejmě ta nejpřirozenější dětská činnost – hra. Jenže jakýmsi „trendem“ současné doby je, že celá řada dětí tuto základní dovednost postrádá, respektive nejsou schopny vymyslet si zábavu vlastními silami, hrát si samostatně. Proč to tak je? Co se změnilo?

Z jakých důvodů naše ratolesti očekávají, že jim vše naservírujeme na zlatém podnose, aniž by musely vyvíjet jakoukoli vlastní aktivitu, a dožadují se naší společnosti i během tak „banální“ záležitosti, jako je stavění dřevěných kostek, modelování zvířátek nebo parkování autíček v garáži? Jednoznačná odpověď neexistuje, určitý díl „viny“ ale podle psychologů mají moderní technologie (pasivní zábava, která nevede k rozvoji představivosti a fantazie, typu tablet, online hry, televize), zrychlená doba zaměřená na výkon a nedostatečná pozornost, kterou vytížení rodiče věnují svým potomkům a oni si ji tímto způsobem vytrvale vynucují.

Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější

Důležitá dovednost!

„Musím říct, že jednou z mých nejoblíbenějších činností je pozorovat, jak si moje děti (je jim 3 a 5 let) hrají a jsou zcela stoprocentně pohlceny tím, co zrovna dělají. Nevidí, neslyší, nevnímají, soustředí se jen na svůj momentální imaginární svět. Je to nesmírně inspirující a obohacující sledovat, jak objevují nové věci, učí se, získávají zkušenosti a skutečně žijí „tady a teď“. Baví mě poslouchat příběhy a pohádky, které si vymýšlí starší syn, když vyrazíme na hřiště, z jejich tváří vyzařuje čirá radost, štěstí a nespoutaná blaženost. A to je velmi nakažlivé!

Proto mi připadá smutné, když vidím, že v mnoha případech z mého okolí tohoto děti nejsou schopné. Což z hlediska jejich duševního zdraví a správného vývoje považuji za velmi škodlivé. Myslím, že příčinou bývají často rodiče. Jsou permanentně zaneprázdnění, unavení, od rána do noci pracují, honí se za úkoly a povinnostmi, nevěnují dětem tolik času, kolik si zaslouží. A hlavně, sami si zapomněli hrát, bavit se, užívat každého okamžiku,“ je přesvědčena dvojnásobná maminka Lenka (41).

Nebaví vás hrát si s dítětem?  Buďte v klidu, je to úplně normální

Vymysli to sám!

Slavný Steve Jobs, zakladatel firmy Apple, ke konci svého života, kdy už věděl, že trpí nevyléčitelnou nemocí,  řekl: „Veškeré bohatství, které jsem v životě získal, není vůbec důležité. Na čem skutečně záleží, to jsou zážitky, vzpomínky, blízkost a přátelství. To je to pravé bohatství, které vám zůstává, dává sílu a světlo na další cestu.“

„Ano, děti si dnes v celé řadě případů neumějí hrát, aniž by jim někdo zábavu nepřipravil a neobstaral. Tento nedostatek ovlivňuje jejich emocionální vývoj a je dokázáno, že vede ke vzestupu úzkostných stavů a jiných psychických poruch, navíc brzdí rozvoj sebedůvěry. Tím, že připravujeme děti o možnost hrát si samostatně, bez dohledu a korigování ze strany dospělých, bereme jim příležitost, aby se naučily převzít zodpovědnost a kontrolu nad vlastním životem a naučily se rozhodovat podle svého uvážení,“ uvádí Peter Gray, psycholog a profesor z americké Boston College a dodává: „Můžeme si myslet, že je motivujeme, chráníme a pomáháme jim, ve skutečnosti ale ničíme radost z objevování a výsledků vlastního úsilí.“

Dokáže si hrát bez vaší pozornosti? Ne? Možná si za to můžete sami!

Jak skoncovat s protesty?

Rodičovské obavy a přílišná touha mít vše pod kontrolou zvyšují u dětí nejistotu a pocity úzkosti. Že vaše dítko zarputile odmítá hrát si samo? Jakmile se od něj vzdálíte, začne se vztekat, rozčilovat, odhazuje hračky, ztrácí zájem o jakoukoli aktivitu a vynucuje si všemožnými prostředky (pláč, trucování, naschvály) vaši pozornost? Uvědomte si, že každý se musí naučit být někdy sám a vymyslet, co podnikne se svým časem. Tedy i vaše ratolest. Ne, nenecháváte ji trpět, ani ji nezanedbáváte, když si dovolíte ten luxus, dopřát si čas pro sebe a ponecháte dítě s jeho vlastními nápady a fantazií. Tady je několik tipů, jak probudit radost ze hry a naučit potomka, jak se zabavit vlastními silami.

  • Objevujte jedinečné stránky!

Každé dítě má něco, co ho baví a zajímá, co si opravdu užívá a dokáže se pro to nadchnout. Když si všimnete, že potomka baví nějaká konkrétní činnost, „postrkujte ho“, aby ji rozvíjel. Pokud se stane, že ztratí zájem a už dál pokračovat nechce, respektujte to a nenuťte. Přesvědčovat dítě k tomu, aby dělalo něco, z čeho nemá radost a není mu příjemné, může v dlouhodobém horizontu hodně ublížit a odradit od konkrétní činnosti natrvalo.

Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
  • Podporujte fyzickou aktivitu

Nemusí to být hned každodenní intenzivní pobíhání po lese ani nemusíte ratolest hyperaktivně přihlásit hned do čtyř sportovních oddílů, vsaďte spíše na přirozený pohyb a radost s ním spojenou. Zaveďte doma tradici víkendových výletů, večer v obýváku uspořádejte diskotéku, cestu ze školky nebo školy si můžete prodloužit přes park nebo se zastavit na workoutovém hřišti, pošlete potomky vyvenčit psa, popadněte koloběžky nebo brusle a vyrazte společně za dobrodružstvím... Nejenže hýbat se je výbornou prevencí nejrůznějších nemocí, pohyb dokáže (díky hormonům endorfinům, které při fyzické aktivitě tělo vylučuje do krve) zázračně zvednout náladu a přináší radost ze života!

  • Vymýšlejte úkoly

Nechte děti, ať se nudí, prokážete jim tím skvělou službu, píše se v některých chytrých knížkách o výchově. Nezasahujte do jejich aktivit (i když to pro vás možná posléze bude znamenat hodinový úklid), nesnažte se mít vše neustále pod kontrolou. Nechte je, ať se naučí, jak řešit problémy, poradit si se zádrhely a vymyslet, co dál dělat. Pokud stávkují, zadejte jim úkol. Požádejte, ať vám připraví překvapení, vysvětlete, že by vám udělalo obrovskou radost, kdyby pro vás nachystaly nějaké překvapení (obrázek, věž z lega, sestavená vláčkodráha přes celý pokojíček atd.). A nezapomeňte projevit patřičné nadšení a jejich snahu ocenit! Chytrou strategií je rovněž požádat potomka o pomoc, například se skládáním puzzle, se kterými si „nevíte rady“.

Témata: Děti, Rodina, Rodina a vztahy, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Lego, Steve Jobs, Dovednost, Fyzická aktivita, Ratolest, Potomek, Radost, Lenka, Aktivita, Zábava, Apple

Mohlo by vás zajímat
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
Dokáže si hrát bez vaší pozornosti? Ne? Možná si za to můžete sami!

Horoskopy

Střelec Podělte se o svou radost z dobře odvedené práce a udělejte si doma s rodinou oslavu. Pokud vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctirad, Česlav, Ctislav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné