Maminka.czTěhotenství

Děti starších matek jsou chytřejší! A další mýty o mateřství ve vyšším věku

Gabriela Kolinová 8.  9.  2020
Starším matkám je zle celý den, mají větší strach z porodu, častěji rodí dříve, po porodu nemají dost mateřského mléka a hůře se hojí. Takové katastrofické scénáře si občas musí vyslechnout těhotné ženy, kterým táhne na čtyřicítku. Chceme je trochu uklidnit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Strach má asi každá nastávající maminka. Aby bylo miminko v pořádku, aby zvládla celé to nelehké období, porod... jenže pak jsou maminky, které otěhotní až dlouho po pětatřicátých narozeninách, a ty si často musí vyslechnout spoustu "zaručených" informací, které kolují o starších matkách. Chceme je trochu uklidnit: Nevěřte všemu, co se povídá, snažte se myslet pozitivně a poslouchat hlavně lékaře! A rozhodně nevěřte těmto mýtům:

Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily

Starší matky musí absolvovat i zbytečná vyšetření

Nemusí. Přístup lékařů ke každé těhotné ženě je individuální, záleží na jejím celkovém zdravotním stavu a počtu předchozích těhotenství. Pravdou je, že ženám nad 35 let se doporučuje genetické vyšetření a s tím spojený screening na vrozené vady. A tedy i odběr plodové vody – takzvaná amniocentéza. Rozhodnutí, zda nastávající maminka vyšetření podstoupí, je ovšem plně na ní a na jejím partnerovi. 

Starším matkám je v těhotenství zle celý den 

Nevolnost, pocity na zvracení a zvracení v těhotenství rozhodně nejsou ovlivněny věkem. Nevolnost má na svědomí rostoucí hladina estrogenů a hlavně těhotenského hormonu choriového gonadotropinu hCG. Tyto příznaky obvykle vymizí koncem prvního a začátkem druhého trimestru. 

Když je vám 56 a máte roční dítě. Rudá Sonja Brigitte Nielsen se chlubí dcerou Fridou

Děti starších rodičů jsou chytřejší

Konečně něco pozitivního, říkáte si. Bohužel i toto tvrzení o míře inteligence v závislosti na věku rodičů je zcela neopodstatněné. IQ ovlivňují úplně jiné faktory, než je otcovo a matčino datum narození. 

Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci

Mladší partner může vyrovnat handicap starší matky

Jaký handicap? V předchozím bodu jsme si vysvětlili, že opravdu nezáleží na datu narození matky (v souvislosti s inteligencí dítěte). Je naprostý nesmysl vypočítávat ze součtu věků otce a matky nějaký průměr, který by mohl pozitivně ovlivnit průběh těhotenství, píše se v knize Matkou ve vyšším věku (odkud pochází i všechny mýty). Nicméně každý partner – ať už mladší, nebo starší – může aktivně podporovat ženu během těhotenství a třeba se i účastnit porodu, nabádají odborníci v knize. 

Starší matky mají větší strach z porodu

A není to právě tím, že o těhotenství starších matek koluje tolik mýtů? Možná si totiž i vyslechly, že starší ženy rodí hůře, že v některých případech nedochází k plynulému průběhu porodu a ženám vyššího věku se hůře otevírají porodní cesty během porodu. To je pravda jen částečně – u starších prvorodiček může být postup porodu skutečně ovlivněn méně pružnou tkání porodních cest, co je ale důležité, je psychika. Duševní stav a pohoda rodičky se totiž promítne i do vývoje porodu. Takže žádné strašení!

Starší matky mají méně mateřského mléka 

Nesmysl! I tady věk nehraje žádnou roli. A jak říká MUDr. Jana Stejskalová v knížce Matkou ve vyšším věku: Dodnes neznáme skutečnou příčinu nedostatku mateřského mléka. V posledních letech je kladen důraz na časné přiložení dítěte k prsu matky, nejlépe ihned po porodu. I tím se kojení lépe nastartuje. Dále je důležité časté přikládání, správnost polohy a také pohoda kojící maminky. 

Starší ženy rodí častěji před termínem

Začátek porodu je zcela individuální. Záleží na mnoha faktorech. A statistiky rozhodně nepotvrzují, že starší ženy rodí dříve, než mají vypočítaný termín porodu. Takže se nestrachujte, že pokud je vám více než pětatřicet let, automaticky to znamená, že budete rodit předčasně. 

O předčasném porodu hovoříme před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Předčasný porod postihuje asi 5–10 těhotenství ze sta. 

Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník

Starší matky se po porodu hůře hojí

A proč by měly? Hojivost po porodu také není ovlivněna věkovým faktorem. Stejně jako práh bolesti má každý jinde. Takže se nebojte, pokud došlo k natržení nebo nastřižení hráze, nebudete se hojit pomaleji než mladší maminky. Existuje několik možností, jak bolest zmírnit a hojení urychlit. Mohou to být koupele, ochlazování, polohování nebo větrání postiženého místa. 

Je tu nová Maminka! Na obálce Vendula Pizingerová, uvnitř velké téma: věk matek
Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Mateřství, Tipy a rady v těhotenství, Šestinedělí, Brigitte Nielsen, mýty, Vendula Pizingerová, Matka, Výslech, Mýtus, Rudá Sonja, Maminka, Stará matka, HCG, Mléko, Věk, Star, Mateřské mléko, Nielsen, Datum narození, Plyn, Hovor, Mater, Zdraví na Heureka.cz