Maminka.czTěhotenství

Děti starších matek jsou chytřejší! A další mýty o mateřství ve vyšším věku

18. 7. 2019
Děti starších matek jsou chytřejší! A další mýty o mateřství ve vyšším věku
Starším matkám je zle celý den, mají větší strach z porodu, častěji rodí dříve, po porodu nemají dost mateřského mléka a hůře se hojí. Takové katastrofické scénáře si občas musí vyslechnout těhotné ženy, kterým táhne na čtyřicítku. Chceme je trochu uklidnit.

Strach má asi každá nastávající maminka. Aby bylo miminko v pořádku, aby zvládla celé to nelehké období, porod... jenže pak jsou maminky, které otěhotní až dlouho po pětatřicátých narozeninách, a ty si často musí vyslechnout spoustu "zaručených" informací, které kolují o starších matkách. Chceme je trochu uklidnit: Nevěřte všemu, co se povídá, snažte se myslet pozitivně a poslouchat hlavně lékaře! A rozhodně nevěřte těmto mýtům:

Porod se blíží a vy děláte tyhle podivnosti? Nejste v tom sama!

Starší matky musí absolvovat i zbytečná vyšetření

Nemusí. Přístup lékařů ke každé těhotné ženě je individuální, záleží na jejím celkovém zdravotním stavu a počtu předchozích těhotenství. Pravdou je, že ženám nad 35 let se doporučuje genetické vyšetření a s tím spojený screening na vrozené vady. A tedy i odběr plodové vody – takzvaná amniocentéza. Rozhodnutí, zda nastávající maminka vyšetření podstoupí, je ovšem plně na ní a na jejím partnerovi. 

Starším matkám je v těhotenství zle celý den 

Nevolnost, pocity na zvracení a zvracení v těhotenství rozhodně nejsou ovlivněny věkem. Nevolnost má na svědomí rostoucí hladina estrogenů a hlavně těhotenského hormonu choriového gonadotropinu hCG. Tyto příznaky obvykle vymizí koncem prvního a začátkem druhého trimestru. 

Děti starších rodičů jsou chytřejší

Konečně něco pozitivního, říkáte si. Bohužel i toto tvrzení o míře inteligence v závislosti na věku rodičů je zcela neopodstatněné. IQ ovlivňují úplně jiné faktory, než je otcovo a matčino datum narození. 

Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci

Mladší partner může vyrovnat handicap starší matky

Jaký handicap? V předchozím bodu jsme si vysvětlili, že opravdu nezáleží na datu narození matky (v souvislosti s inteligencí dítěte). Je naprostý nesmysl vypočítávat ze součtu věků otce a matky nějaký průměr, který by mohl pozitivně ovlivnit průběh těhotenství, píše se v knize Matkou ve vyšším věku (odkud pochází i všechny mýty). Nicméně každý partner – ať už mladší, nebo starší – může aktivně podporovat ženu během těhotenství a třeba se i účastnit porodu, nabádají odborníci v knize. 

Starší matky mají větší strach z porodu

A není to právě tím, že o těhotenství starších matek koluje tolik mýtů? Možná si totiž i vyslechly, že starší ženy rodí hůře, že v některých případech nedochází k plynulému průběhu porodu a ženám vyššího věku se hůře otevírají porodní cesty během porodu. To je pravda jen částečně – u starších prvorodiček může být postup porodu skutečně ovlivněn méně pružnou tkání porodních cest, co je ale důležité, je psychika. Duševní stav a pohoda rodičky se totiž promítne i do vývoje porodu. Takže žádné strašení!

Klepněte pro větší obrázek

Starší matky mají méně mateřského mléka 

Nesmysl! I tady věk nehraje žádnou roli. A říká MUDr. Jana Stejskalová v knížce Matkou ve vyšším věku: Dodnes neznáme skutečnou příčinu nedostatku mateřského mléka. V posledních letech je kladen důraz na časné přiložení dítěte k prsu matky, nejlépe ihned po porodu. I tím se kojení lépe nastartuje. Dále je důležité časté přikládání, správnost polohy a také pohoda kojící maminky. 

Starší ženy rodí častěji před termínem

Začátek porodu je zcela individuální. Záleží na mnoha faktorech. A statistiky rozhodně nepotvrzují, že starší ženy rodí dříve, než mají vypočítaný termín porodu. Takže se nestrachujte, že pokud je vám více než pětatřicet let, automaticky to znamená, že budete rodit předčasně. 

O předčasném porodu hovoříme před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Předčasný porod postihuje asi 5–10 těhotenství ze sta. 

Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník

Starší matky se po porodu hůře hojí

A proč by měly? Hojivost po porodu také není ovlivněna věkovým faktorem. Stejně jako práh bolesti má každý jinde. Takže se nebojte, pokud došlo k natržení nebo nastřižení hráze, nebudete se hojit pomaleji než mladší maminky. Existuje několik možností, jak bolest zmírnit a hojení urychlit. Mohou to být koupele, ochlazování, polohování nebo větrání postiženého místa. 

Proč plavat v těhotenství? Lépe připravíte tělo na porod!

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Šestinedělí, Mateřství, Tipy a rady v těhotenství, Mýtus, Datum narození, Mléko, Maminka, Mateřské mléko, Stará matka, Nesmysl, Hovor, Plyn

Mohlo by vás zajímat
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem

Horoskopy

Váhy Je vám trochu líto, že už nehýříte skvělými nápady jako minulý týden. V podstatě jste bezradní.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Arnošt, Arnoštka, Arne

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné