Maminka.czDomácí škola

Děti učíme doma, jsme tak pořád spolu, říkají Matouš a Tereza Rumlovi

15. 6. 2020
Matouš a Tereza Rumlovi. Oba je znáte z televize i divadla, ale možná vůbec nevíte, že jsou spolu už 14 let a mají jedenáctiletého syna a sedmiletou dceru v domácím vzdělávání. Proč?

 „Nikdy jsme se nesmířili s tím, jak moc je naše společnost, potažmo školství, soustředěné na výkon, dobré známky. Jak málo jsou v jeho rámci děti vedené k samostatnosti nebo kolik času kvůli školní docházce stráví mimo rodinu. Protože když k tomu připočítáte odpolední kroužky, rodiče dnes děti jen vyzvednou, udělají s nimi úkoly a dají je spát. A to jsme nechtěli. Rodina je pro nás ta největší hodnota, což chození do školy většinou lidem bere,“ říká na rovinu Tereza Rumlová a přibližuje, jak vypadá jejich běžný den.

Chci dítě vzdělávat doma. Jaké jsou výhody a nevýhody domškoláctví?

Jako velké plus vidí, že ráno nemusí nikam spěchat. Odpadá taková ta typická stresová chvíle s budíčkem. Děti dopoledne obvykle mívají kroužky, ale pak také své školní povinnosti. „I když je učím doma, nejsem úplný unschooler, každý den se snažíme pověnovat tématům daného ročníku. A dva dny v týdnu jezdí do komunitní školy,“ pokračuje ve vyprávění a mimo jiné tím potvrzuje, že domškolácké děti jsou prostě samostatné.

Jako jediné negativum domácího vzdělávání vidí Tereza to, že přišla o část svého času a jak děti odrůstají, občas prý pochybuje, jestli je dost erudovaná na výuku některých předmětů. Proto také zapojuje do výuky jednotlivých předmětů i jiné členy rodiny a čas pro sebe jí přibývá i proto, že děti přirozeně rozšiřují okruh svých aktivit, u kterých ji nepotřebují.

O tom, že by třeba starší syn do školy přece jen chodit začal, zatím nepřemýšlí. „Čekám, až přijde impulz z jeho strany, já sama zatím nemám potřebu ho tam dát… A i když mám občas nějaké ty pochybnosti sama o sobě, o svých dětech je opravdu nemám. Vidím na nich už teď, že jsou soběstačné a sebevědomé. Mám i odezvu od lidí v okolí, kteří k tomu byli zpočátku skeptičtí a teď vidí ten progres. Nedělala bych to jinak…“

Článek vyšel v časopise Maminka. Aktuální červnové číslo můžete koupit přes ikiosek.cz/maminka, tam si můžete objednat i předplatné s dárkem. 

Co dobrého přináší domácí škola? Samostatnější děti a osvícené rodiče
Témata: Slavní rodiče, Výchova, Domácí škola, Školství, Školy, Sedmiletá dcera, Domácí vzdělávání, Rum, Vzdělávání, Syn, Kroužky, Matouš, Pór, Jedenáctiletý syn, Děti

Mohlo by vás zajímat
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Kdy jsem selhala jako máma? Tohle přiznaly maminky!
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení

Horoskopy

Vodnář Už nemáte tendence zlehčovat šéfovy příkazy a díky tomu si zachráníte svou práci. Po pravdě řečeno jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné