Maminka.czdomácí škola

Děti učíme doma, jsme tak pořád spolu, říkají Matouš a Tereza Rumlovi

15. 6. 2020
Matouš a Tereza Rumlovi. Oba je znáte z televize i divadla, ale možná vůbec nevíte, že jsou spolu už 14 let a mají jedenáctiletého syna a sedmiletou dceru v domácím vzdělávání. Proč?

 „Nikdy jsme se nesmířili s tím, jak moc je naše společnost, potažmo školství, soustředěné na výkon, dobré známky. Jak málo jsou v jeho rámci děti vedené k samostatnosti nebo kolik času kvůli školní docházce stráví mimo rodinu. Protože když k tomu připočítáte odpolední kroužky, rodiče dnes děti jen vyzvednou, udělají s nimi úkoly a dají je spát. A to jsme nechtěli. Rodina je pro nás ta největší hodnota, což chození do školy většinou lidem bere,“ říká na rovinu Tereza Rumlová a přibližuje, jak vypadá jejich běžný den.

Chci dítě vzdělávat doma. Jaké jsou výhody a nevýhody domškoláctví?

Jako velké plus vidí, že ráno nemusí nikam spěchat. Odpadá taková ta typická stresová chvíle s budíčkem. Děti dopoledne obvykle mívají kroužky, ale pak také své školní povinnosti. „I když je učím doma, nejsem úplný unschooler, každý den se snažíme pověnovat tématům daného ročníku. A dva dny v týdnu jezdí do komunitní školy,“ pokračuje ve vyprávění a mimo jiné tím potvrzuje, že domškolácké děti jsou prostě samostatné.

Jako jediné negativum domácího vzdělávání vidí Tereza to, že přišla o část svého času a jak děti odrůstají, občas prý pochybuje, jestli je dost erudovaná na výuku některých předmětů. Proto také zapojuje do výuky jednotlivých předmětů i jiné členy rodiny a čas pro sebe jí přibývá i proto, že děti přirozeně rozšiřují okruh svých aktivit, u kterých ji nepotřebují.

O tom, že by třeba starší syn do školy přece jen chodit začal, zatím nepřemýšlí. „Čekám, až přijde impulz z jeho strany, já sama zatím nemám potřebu ho tam dát… A i když mám občas nějaké ty pochybnosti sama o sobě, o svých dětech je opravdu nemám. Vidím na nich už teď, že jsou soběstačné a sebevědomé. Mám i odezvu od lidí v okolí, kteří k tomu byli zpočátku skeptičtí a teď vidí ten progres. Nedělala bych to jinak…“

Článek vyšel v časopise Maminka. Aktuální červnové číslo můžete koupit přes ikiosek.cz/maminka, tam si můžete objednat i předplatné s dárkem. 

Co dobrého přináší domácí škola? Samostatnější děti a osvícené rodiče
Témata: Slavní rodiče, Výchova, Školství, domácí škola, Školy, Syn, Matouš, Děti, Domácí vzdělávání, Sedmiletá dcera, Vzdělávání, Jedenáctiletý syn, Kroužky

Mohlo by vás zajímat
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Střelec S výběrem programu na neděli si hlavu neděláte, protože to přijde úplně samo jako blesk z čistého nebe.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bořek, Borek, Olivier

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné