Maminka.czDomácí škola

Děti učíme doma, jsme tak pořád spolu, říkají Matouš a Tereza Rumlovi

Jana Potužníková 15.  6.  2020
Matouš a Tereza Rumlovi. Oba je znáte z televize i divadla, ale možná vůbec nevíte, že jsou spolu už 14 let a mají jedenáctiletého syna a sedmiletou dceru v domácím vzdělávání. Proč?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 „Nikdy jsme se nesmířili s tím, jak moc je naše společnost, potažmo školství, soustředěné na výkon, dobré známky. Jak málo jsou v jeho rámci děti vedené k samostatnosti nebo kolik času kvůli školní docházce stráví mimo rodinu. Protože když k tomu připočítáte odpolední kroužky, rodiče dnes děti jen vyzvednou, udělají s nimi úkoly a dají je spát. A to jsme nechtěli. Rodina je pro nás ta největší hodnota, což chození do školy většinou lidem bere,“ říká na rovinu Tereza Rumlová a přibližuje, jak vypadá jejich běžný den.

Chci dítě vzdělávat doma. Jaké jsou výhody a nevýhody domškoláctví?

Jako velké plus vidí, že ráno nemusí nikam spěchat. Odpadá taková ta typická stresová chvíle s budíčkem. Děti dopoledne obvykle mívají kroužky, ale pak také své školní povinnosti. „I když je učím doma, nejsem úplný unschooler, každý den se snažíme pověnovat tématům daného ročníku. A dva dny v týdnu jezdí do komunitní školy,“ pokračuje ve vyprávění a mimo jiné tím potvrzuje, že domškolácké děti jsou prostě samostatné.

Jako jediné negativum domácího vzdělávání vidí Tereza to, že přišla o část svého času a jak děti odrůstají, občas prý pochybuje, jestli je dost erudovaná na výuku některých předmětů. Proto také zapojuje do výuky jednotlivých předmětů i jiné členy rodiny a čas pro sebe jí přibývá i proto, že děti přirozeně rozšiřují okruh svých aktivit, u kterých ji nepotřebují.

O tom, že by třeba starší syn do školy přece jen chodit začal, zatím nepřemýšlí. „Čekám, až přijde impulz z jeho strany, já sama zatím nemám potřebu ho tam dát… A i když mám občas nějaké ty pochybnosti sama o sobě, o svých dětech je opravdu nemám. Vidím na nich už teď, že jsou soběstačné a sebevědomé. Mám i odezvu od lidí v okolí, kteří k tomu byli zpočátku skeptičtí a teď vidí ten progres. Nedělala bych to jinak…“

Článek vyšel v časopise Maminka. Aktuální červnové číslo můžete koupit přes ikiosek.cz/maminka, tam si můžete objednat i předplatné s dárkem. 

Co dobrého přináší domácí škola? Samostatnější děti a osvícené rodiče
Témata: Slavní rodiče, Výchova, Školství, Domácí škola, Školy, pořad, Domškoláctví, Domácí vzdělávání, Rum, Matouš, Jedenáctiletý syn, Vzdělávání, Syn, Pór, Sedmiletá dcera, Kroužky, Děti
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022