Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Děti v přírodě jsou ohrožený druh. Jak dostat dítě ven? Poradí dětská psychoterapeutka

Aneta Petroušková 27.  1.  2023
Vy jste dětství prolítala venku se svými vrstevníky a totéž byste chtěla dopřát svým dětem. Jenže jak, když venku žádné děti nejsou? Stačilo vyběhnout před panelák a zařadit se do některé party. Holky většinou obsadily kolotoč, klepadlo nebo prolejzačku a živě debatovaly. Kluci hráli za barákem fotbal nebo jezdili na kole…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

… Někdy se hrálo na schovku, babu, krále střelců, občas se někdo popral a v létě se všichni přesunuli k rybníku. A v zimě vlastně taky, protože na něm celé sídliště bruslilo. Kdo se nechtěl družit, musel se posunout dál od civilizace a jít si hrát třeba do lesa. Každopádně to venku žilo a alespoň občas sem chodil každý. Všichni jsme uměli plavat, bruslit i jezdit na kole a nepamatuju si, že by se někomu stalo něco horšího, než že si rozbil koleno nebo zlomil ruku. Nenapadlo nás řešit, že by nás někdo mohl unést, zabít nebo znásilnit, a pravděpodobně se tím nijak výrazně neznepokojovali ani rodiče.

VIDEO: Děti by měly mít zbrojní průkaz na elektroniku, říká psycholog Vilém Urban

Auta, bezdomovci, gangy

Dneska slyšíte zvenku leccos – hluk aut a tramvají, ptačí zpěv, telefonujícího souseda, štěkot jeho psa. Jen ten dětský řev a smích, který se kdysi nesl nedělním odpolednem jako přirozená kulisa, jaksi zmizel. „Děti ven samotné nepouštím,“ shrnuje obavy dnešních rodičů čtyřicetiletá Pavla, která bydlí s manželem a dvěma dětmi na jednom z pražských sídlišť. „Je tu velký provoz, motají se tu bezdomovci, mám o děti strach. Venku stejně moc jejich vrstevníků nevídám, a když, jsou trochu jiného ražení než ty moje – jsou sprosté a drzé a připomínají spíš dětský gang. Ve všední dny chodí syn a dcera do kroužků, o víkendu jezdíme na chatu nebo na výlety. O prázdninách je posíláme na tábor nebo k babičce a dědovi. S kamarády se vídají ve škole nebo na kroužcích, anebo se navštěvují doma. Nebo hrajou on-line hry.“ A co dělají její děti na chatě? „Je pravda, že je to tam moc nebaví. Nevědí, co dělat, ani tam není žádná parta, jen občas děti sousedů, které jsou ale starší. Jezdila jsem sem jako malá, chodili jsme se koupat do řeky, sbírali houby, lezli po stromech. Když jsem nabídla synovi, jestli si taky nechce zkusit vylézt na strom, nechápavě zakroutil hlavou a šel hrát na mobilu hry. Já mu vlastně rozumím, taky jsem se tu občas nudila, ale neměli jsme mobil ani tablet a byli jsme zvyklí se zabavit jinak,“ dodává Pavla. Nemrzí ji, že její děti už to bez mobilu a tabletu neumějí? „Jasně že mrzí. Ale je otázka, jestli bychom my byli jiní, kdybychom měli internet a mobily.“

Mazej na vzduch! Pět knížek, díky nimž děti spolehlivě vylákáte do přírody

V pokračování pro předplatitele také najdete

  • Město versus venkov
  • Co všechno se venku děti mohou naučit?
  • Tipy dětské psychoterapeutky Lenky Suché

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Hry pro děti, Syn, Dětství, Rodiče, příroda, internet, Volný čas, Důvtip, Děti, Zelení, Anna, Kroužky, Lenka Suchá, Funpark, Funparku, Psychoterapeutka, Petr Daniš, Praha, Ohrožený druh, Sídliště