Maminka.czPředškolák

Dětská agresivita stále roste. Nepodceňujte ji

Noviny, rádio, televize, internet. Všechna média stále častěji informují o vzrůstající dětské agresivitě, o zločinech páchaných dětmi a o tvrdší a tvrdší šikaně. Jsou obavy na místě?
21. 12. 2011
Dětská agresivita stále roste. Nepodceňujte ji

Původce

Prakticky všichni se shodnou na tom, že rostoucí dětská agresivita je důsledkem moderní společnosti. Za nejdůležitější původce bývají většinou označovány akční filmy a televize obecně, násilné videohry, tvrdá rocková a elektronická rytmická hudba a samozřejmě různé drogy.
S výjimkou drog, které jsou specialitou samou o sobě a dotýkají se spíše až pubescentů, nebyla ovšem nikdy přesvědčivě prokázána příčinná souvislost mezi těmito stimuly a zvyšující se agresivitou u dětí. Ostatně pokulhává i ono tvrzení, že dětská agresivita skutečně stoupá.

Reflexe

Je vždy snadné poukázat na nějaký jev, na nějž se dá hodit vina za vlastní nedostatky ve výchově dětí. Filmy a elektronické hry jen přebraly štafetu po jiných historických „stimulech agresivity“. Generaci našich rodičů byla vytýkána četba Rodokapsů, starším ročníkům četba Julese Verna a a Karla Maye a vždy se stejným argumentem – zvyšuje to agresivitu, vychovává kriminálníky.
Stejnou nálepku získávala vždy i hudba nepochopená starší generací. Svůj podíl na úpadku mravů měl mít podle svých kritiků rock´n´roll, před ním jazz, před ním dokonce Mozart. Co se míry agresivity u dětí týče, tak ta je vždy věrným obrazem aktuálního stavu ve společnosti. V určitých dějinných etapách byla vyšší, jindy zase nižší.

Opravdu drastický nárůst?

Copak děti ve středověku či v antické Spartě byly málo agresivní? Tvrdá doba přináší tvrdé činy. Po změně politického režimu u nás a s nástupem většího individualismu ve společnosti, zmírnění zákonů, zvětšení osobní svobody, a z toho vyplývající zvýšení kriminality, nutně došlo k ovlivnění kriminality a agresivity u dětí.

Ale je její nárůst skutečně tak značný? Copak v dětství předcházejících generací nebylo na venkově zcela běžné, že děti často velice ostře týraly zvířata nebo šikanovaly slabší jedince ve školách? Kvůli moderním technologiím, záznamovým zařízením a internetu jsou podobné činy pochopitelně více na očích a senzacechtivá média tento druh zpráv s úspěchem předkládají.

ČTĚTE TAKÉ: FOTOSOUTĚŽ O ORIGINÁLNÍ STOLNÍ HRU KIUMBOVÉ

Výchova a kompenzace

Není tedy nutné svádět vlastní rodičovská pochybení na současnou společnost, akční filmy a videohry. Pokud se rodič bude dostatečně svému dítěti věnovat a správně jej vychovávat, dokáže se tím i vrozená agresivita poměrně účinně zvládnout. Z psychologického hlediska například není vhodné násilí trestat opět násilím.

Na druhou stranu absolutní odmítání fyzických trestů také nemusí být řešením. Někdy prostě ve vhodnou chvíli uštědřená facka udělá mnohem více, než hodiny pečlivého domlouvání. Jako velice dobrou terapií a prevencí dětské agresivity je její koncentrace a vypouštění bezpečným směrem. Nahromaděná agrese prostě musí ven. Jde jen o to kdy, kde a jakým způsobem.

Vhodnou příležitostí je vybití energie ve sportu. Fyzicky náročné sporty dokážou usměrnit agresivitu správným způsobem. Nemusí jít nutně o bojové sporty, i když také ty jsou mnohdy pro chlapce vhodné. Stačí ale pravidelná fyzická zátěž v kombinaci s přirozenou soutěživostí a touhou po úspěchu a ocenění.

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Fyzická zátěž, Agresivita, Pochybení
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Deset rad, jak předejít dětské obezitě: Připravujte svačiny doma a sladké nedémonizujte
Omlazení intimních partií: O co jde a jak se zákrok provádí?
Praváci versus leváci: Jak je na tom vaše dítě?
„Jedna přes plínu je někdy lepší než domlouvání,“ říká Monika Absolonová

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu