Maminka.czPředškolák

Dětská anorexie: Když desetiletá holčička drží diety...

Adéla Vedralová 24.  6.  2012
Dětská anorexie: Když desetiletá holčička drží diety...
Kult štíhosti se bohužel dotýká i malých dětí. Není divu, když od malička slyší všude kolem sebe, že jen štíhlí můžou být úspěšní. A pozor, nevině vypadající dieta se může lehce zvrtnout v poruchu příjmu potravy, tedy anorexii či bulimii!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na základní škole jsem měla spolužačku Evu, která už do 4 let chodila na balet do přípavky Národního divadla. Její maminka do ní investovala veškerý čas a přála si, aby to její blonďatá dcerka někam dotáhla. Už v první třídě byla Evička nápadně hubenější, než my ostatní. Ve třetí třídě už si odlišnosti začala všímat i učitelka. Eva v 9 letech vážila pouhých 19 kilo. Když jsme byli na škole v přírodě, Eva musela trénovat a dodržovat speciální jídelníček, nemohla s námi běhat po lese a plnit bojové úkoly. Pak odešla na taneční školu a nějakou dobu jsme se neviděly. Když jsem ji potkala za pár let, vypadala jako troska. Vyprávěla mi, jak to s ní tehdy vlastně bylo. Jako primabalerína rozhodně neskončila. Místo v divadle pobývala po nemocnicích, v 11 letech jí diagnostikovali anorexii. Léčila se velmi dlouho a málem zemřela!

Holčiček, které z jakéhokoliv důvodu začnou v dětském věku držet dietu rapidně přibývá. Nároky okolí i samotných holek jsou tvrdé a vysoké. V sedmi letech si dívenky navzájem sdělují, kolik právě váží a že tu zmrzlinu by si dal jedině cvok. „Dívky dnes dospívají velmi rychle, brzy se líčí a zajímají se o kluky. Velkou roli v jejich sociálním statusu hraje oblečení a postava. Pokud nevyhovuje aktuálnímu diktátu, myslí si, že v kolektivu neobstojí. Držet dietu je pro ně symbol dospělosti, sebekontroly,“ vysvětluje psycholožka J. Nová.

Svou roli sehraje i napodobování toho, co vidí a slyší kolem sebe. „Setkala jsem se s případem, že pětiletá holčička trpěla bulimií. Byl to opravdu zvláštní případ. Nakonec vyšlo najevo, že její matka touto nemocí trpěla dlouhá léta. Z holčičky vypadlo: maminka zvrací, když se nají. Dítě bylo od miminka svědkem choroby své matky a prostě ji začalo napodobovat,“ vypráví Nová.

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, ANO, Anorexie, Desetiletá holčička, Děs, Zvláštní případ, Holčička
Mohlo by vás zajímat
Ve dvou letech platila za nejkrásnější batole na světě. Jak vypadá a žije „živá panenka“ Aira Marie Brown dnes?
len
Životní příběh
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Tohle se jen tak nestává: Máma porodila dvojčata na přelomu roku. Každé tak v jiný den, měsíc i rok!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie