Maminka.czPředškolák

Dětská anorexie: Když desetiletá holčička drží diety...

Kult štíhosti se bohužel dotýká i malých dětí. Není divu, když od malička slyší všude kolem sebe, že jen štíhlí můžou být úspěšní. A pozor, nevině vypadající dieta se může lehce zvrtnout v poruchu příjmu potravy, tedy anorexii či bulimii!
24. 6. 2012
Dětská anorexie: Když desetiletá holčička drží diety...

Na základní škole jsem měla spolužačku Evu, která už do 4 let chodila na balet do přípavky Národního divadla. Její maminka do ní investovala veškerý čas a přála si, aby to její blonďatá dcerka někam dotáhla. Už v první třídě byla Evička nápadně hubenější, než my ostatní. Ve třetí třídě už si odlišnosti začala všímat i učitelka. Eva v 9 letech vážila pouhých 19 kilo. Když jsme byli na škole v přírodě, Eva musela trénovat a dodržovat speciální jídelníček, nemohla s námi běhat po lese a plnit bojové úkoly. Pak odešla na taneční školu a nějakou dobu jsme se neviděly. Když jsem ji potkala za pár let, vypadala jako troska. Vyprávěla mi, jak to s ní tehdy vlastně bylo. Jako primabalerína rozhodně neskončila. Místo v divadle pobývala po nemocnicích, v 11 letech jí diagnostikovali anorexii. Léčila se velmi dlouho a málem zemřela!

Holčiček, které z jakéhokoliv důvodu začnou v dětském věku držet dietu rapidně přibývá. Nároky okolí i samotných holek jsou tvrdé a vysoké. V sedmi letech si dívenky navzájem sdělují, kolik právě váží a že tu zmrzlinu by si dal jedině cvok. „Dívky dnes dospívají velmi rychle, brzy se líčí a zajímají se o kluky. Velkou roli v jejich sociálním statusu hraje oblečení a postava. Pokud nevyhovuje aktuálnímu diktátu, myslí si, že v kolektivu neobstojí. Držet dietu je pro ně symbol dospělosti, sebekontroly,“ vysvětluje psycholožka J. Nová.

Svou roli sehraje i napodobování toho, co vidí a slyší kolem sebe. „Setkala jsem se s případem, že pětiletá holčička trpěla bulimií. Byl to opravdu zvláštní případ. Nakonec vyšlo najevo, že její matka touto nemocí trpěla dlouhá léta. Z holčičky vypadlo: maminka zvrací, když se nají. Dítě bylo od miminka svědkem choroby své matky a prostě ji začalo napodobovat,“ vypráví Nová.


Témata: Děti, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Desetiletá holčička, Holčička, Zvláštní případ, Anorexie

Mohlo by vás zajímat
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem
Utonout lze i v pár centimetrech vody: 10 zásad bezpečného koupání

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Váhy Nepouštějte se v těchto dnech do žádných závažnějších úkolů. Zbytečná kritika lidí kolem vás by taky…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu