Maminka.czDěti a sport

Dětská jóga, fyzioterapie i tanec: Nový projekt se snaží rozhýbat naše děti ve školkách!

Andrea Machajdíková 22.  1.  2024
Projekt Školka v pohybu pomáhá mateřským školám motivovat děti k větší pohybové aktivitě a ukázat jim, že i pohyb může být zábavný. Akreditovaný program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, zaměřený na rozvoj pohybových dovedností a zdravý životní styl dětí v mateřských školách, přichází s možností, jak dát vašim malým neposedům ten správný start.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Česká republika má více než 5 300 mateřských škol s více než 33 000 pedagogy. Nový projekt Školka v pohybu je tu právě pro ně, aby je podpořil v jejich činnosti a nabídl jim nové možnosti, jak motivovat děti k pohybu a jak se hýbat lépe. A to hned ve čtyřech oblastech. Program zahrnuje: dětskou jógu, fyzioterapii a zdravotní cvičení, tanec a pohybové hry, které podporují motorické dovednosti.

VIDEO: Adaptace na školku: Často si hůř zvykají rodiče

Školení pro pedagogy

Během pětidenních workshopů Školka v pohybu pedagogům předá nejen know-how, ale i jednoduché nástroje, jak zapojit pohyb do každodenních aktivit ve školce. A to tak, aby zapadaly do rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Zájem doposud předčil očekávání, a letos tak organizace úspěšně proškolila více než 100 pedagogů z téměř 90 mateřských škol po celé zemi a má tak ambiciózní plány i pro nadcházející rok.

Odborníci na jógu, tanec i fyzioterapii

Začlenění častějšího a rozmanitějšího pohybu do prostředí mateřských škol přináší mnoho výhod. Kromě budování a upevňování zdravých návyků a celkové podpory zdraví přispívá také ke zlepšení kognitivních funkcí, ale i rozvoji sociálních dovedností u dětí. Právě proto se na projektu podílí řada odborníků na danou problematiku, kteří jednotlivé bloky sami školí. Projekt zaštiťuje například Česká asociace dětské jógy.

Dělá vaše dítě tyhle pohybové chyby? Měli byste to hned řešit s odborníkem!

Máme metodiku, zkušenosti, sesbírali jsme spoustu nápadů, vytvořili dostatek podpůrných materiálů, stojí za námi odborníci a všechno jsme si ověřili při práci s dětmi ve školkách. Chceme pomáhat učitelkám, chceme jim dát nekonečné množství inspirace. A už teď nám píšou. Přiznávají, že rodiče oceňují, že jejich mateřská škola bude mít speciálně proškolené učitelky. Navíc mateřské školy zapojené do projektu získávají certifikovanou značku pohybové školky a to jim v dnešní době přidává více kreditu," vysvětluje Lucie Ruterlová, zakladatelka Školky v pohybu.

S přístupem, který podporuje dětskou fantazii a představivost, se tak projekt "Školka v pohybu" snaží pomoci pedagogům být partnerem, který sdílí jejich aktivity a přizpůsobuje je potřebám každého z nich.

O Školce v pohybu

Školka v pohybu je nezisková organizace, která vznikla v roce 2023. Je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro vzdělávání v oblasti pohybových aktivit a dovedností předškolních dětí. Organizace nabízí komplexní školení a podpůrné materiály, které pomáhají pedagogickému personálu mateřských škol rozvíjet fyzické dovednosti dětí a podporovat jejich motivaci a lásku k pohybu.

Témata: Děti a sport, Mateřská škola, školka, Fyzioterapie, tanec, projekt, Pohyb, Cvičení, Jóga, Česká republika, Aktivita, Děti, Dovednost